France Gall - Ella, elle l'a (1987)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
R-779769-1294176708.jpeg.jpg

Fransız şarkıcı France Gall'den 1987 yılına ait klasikleşmiş bir parça sizlerle..
www.youtube.com/watch?v=lgHGU8gqz9U

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
France Gall Hayatını Kaybetti

France Gall Hayatını Kaybetti
(1947-2018)

1960'ların "Ye-Ye" akımının önde gelen şarkıcılarından biriydi. Öldüğünde 70 yaşındaymış ve göğüs kanseriyle mücadele ediyormuş. 1965'te "Poupée de cire, poupée de son" şarkısıyla Eurovision yarışmasını kazanmıştı. Şarkıcı ve besteci Serge Gainsbourg onun için "Fransa'nın Lolita'sı" demişti. Bu naif müzik türü "Ye-Ye"nin icracıları teker teker göçüp gidiyorlar. Geçenlerde de Johnny Hallyday ölmüştü, Claude François ve Serge Gainsbourg öleli çok uzun zaman olmuş. Hep erkek Ye-Ye'ciler giderdi, bu kez sıra kız Ye-Ye'cilere geldi galiba (küçük yaşlarda başladıkları için dayanıyorlar herhalde). Toprağı bol olsun.

France_Gall_plak.jpg

Serge Gainsbourg'un 1964 tarihli bestesinde France Gall "kızlarla uğraşmayın" diyor: "Laisse tomber les filles". Ve devam ediyor: "kızları rahat bırakmazsanız, sonunda sizin de kalbiniz kırılır". Bu şarkının bir cover'ı (April March'ın coverının adı "Chick Habit") "Quentin Tarantino"nun 2007 tarihli filmi "Ölüm Geçirmez"de ("Death Proof") çalınmıştı.
France Gall - Laisse tomber les filles (1964)

Son düzenleme:

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
348
1,317
Çengelköy
Ella Elle L'a adlı şarkısını çok severim.
Ella Fitzgerald anısına yazılmışmış.
Zaten klipte arkada Ella Fitzgerald da gözükür ara ara.
Ben daha genç zannediyordum kendisini.
Toprağı bol olsun.

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Mekanı cennet olsun.Dünyaya değer katabilen güzel değerler üretebilen bir sanatçı.Yakınlarına ve sevenlerine sabırlar diliyorum.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
France Gall başlığını bundan 5 sene önce Ocak ayında açmışım ve gene Ocak ayında kendisini kaybetmişiz. (7 Ocak 2018) :(

Burada başlıklarını açtığımız ünlülerin vefat haberlerini teker teker almak neredeyse rutin bir hal aldı.. Leonard Cohen, David Bowie, Black (Colin Vearncombe), Prince (Prince Rogers Nelson), Joe cocker, Donna Summer, Whitney Houston, Boney M'den Bobby Farrell, Bad Boys Blue'dan Trevor Taylor ile Andrew Thomas , Alphaville'den Martin Lister hemen ilk aklıma gelen yabancı ünlüler.. Biraz daha düşünsem, en az bir o kadar daha ünlü çıkar son yıllarda kaybettiklerimizden.. Ne diyeyim toprağı bol olsun, sevdiğim bir şarkıcıydı. Özellikle "Ella Elle L'a"yı büyük beğeniyle dinlerdim.. Paylaşım için teşekkür ederim sevgili Scanfan..

Son düzenleme: