Paul Hardcastle – 19 (1985)

garfield67

Onursal Üye
19 Mar 2016
1,822
8,981

R-126473-1258735441.jpeg.jpg

Paul Hardcastle – 19
Köken: Elektronik
Tarz: Electro, Synth-pop
Sene: 1985
Paul Hardcastle - 19
Paul Hardcastle - 19 (Ptsd Remix)Paul Hardcastle - 19 (The Final Story)3-D Performs Paul Hardcastle's "19"

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Çocukluğumda sıklıkla duyduğum bir parçadır. 1985 senesinde İngiltere'de bir numaraya kadar yükselmiş, lakin bana hitap etmiyor.. Paylaşım için teşekkürler..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
'19' Vietnam'da ölen askerlerin yaş ortalaması. Şarkı bunun üstüne..
Siz bu açıklamayı yapınca içimden sözlerini okumak geldi üstadım. Meğersem savaşın anlamsızlığını ve acımasızlığını anlatan Sosyo politik mesajlar içeren bir esermiş. Savaşa gidenlerin çoğunun neden savaştıklarını bilmemeleri, İkinci dünya savaşında hayatını kaybedenlerin yaş ortalaması 26 iken Vietnamdakilerin 19 olması, esir düşüp kaybolup giden askerlerin içler acısı durumu, aynı zamanda savaşa katılıp geri dönmeyenlerin oranının Vietnam'da daha yüksek olması, dönmeyi başaranların ise yaşadıkları travmalar, sakat kalanların çektikleri acılar vs. ne kadar iç karartan unsur var ise işlenmiş şarkıda.. Paylaşım için teşekkürler üstadım, bu sayede bir parçanın daha perde arkası hakkında bir şeyler öğrenmiş oldum.

hadramut

Aktif Üye
19 Eyl 2009
387
862
Bir gün Kurtuluş şavaşı'nda ölen bizim yiğitlerin de türkülerini dinleriz.
Onların yaşları ve yiğitlikleri kayıda girmedi.

Not: Sitem anlamına almayın. Bir an aklıma geldi. Ben de duygularımı paylaştım.

Yanlış anlamlandırmalara neden olursa da silinebilir.

Selam ile..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Bir gün Kurtuluş şavaşı'nda ölen bizim yiğitlerin de türkülerini dinleriz.
Onların yaşları ve yiğitlikleri kayıda girmedi.

Not: Sitem anlamına almayın. Bir an aklıma geldi. Ben de duygularımı paylaştım.

Yanlış anlamlandırmalara neden olursa da silinebilir.

Selam ile..
Sevgili hadramut, yazdıklarınıza bu forumda katılmayacak biri olduğunu hiç sanmıyorum, kesinlikle haklısınız. Lakin arkadaşımız bu şarkıyı paylaştığı için bahsi geçen yorumları yaptık. Forumların amacı da bu zaten. Örneğin; Sandra'nın "Hiroshima" şarkısı paylaşılsaydı, ABD'nin atom bombasıyla gerçekleştirdiği katliamın etkileri hakkında bir şeyler yazacaktık. Bu arada ben dünyadaki her türlü savaşın aslında iç savaş olduğunu düşünüyorum, zira tüm insanlar Hz. Adem ve Hz. Havva'dan geldiği için aslen kardeştirler.. Sevgi ve saygılarımla kalın sağlıcakla..