"Kızılmaske" (The Phantom) mecmuası

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
bxcOu7h.jpg

Zagor, Mandrake, Teksas ve Tommiks'den sonra en sevdiğim çizgi romandı. Tay yayınlarının Aslan Şükür imzalı, hepsi birer sanat eseri sayılabilecek kapaklarına bakmak bile insanı ayrı bir mutlu ederdi..

Kızılmaske Bengali Ormanı'nın derinliklerinde yaşamaktaydı. Asıl adı Kit Walker'dı. Kimselerin yerini bilip bulamadığı Kafatası Mağarası mekanıydı. Fantom, rüzgâr gibi koşan atı Kahraman ve sadık kurdu Şeytan ile kimsenin karşı koymaya cesaret edemediği yenilmez bir üçlü oluşturmuştu.

Çok hızlı hareket etme, bir anda ortaya çıkıp bir anda ortadan kaybolabilme, kim olduğunun bilinememesi gibi özelliklere sahipti. Bu yüzden kendisi için "Fantom 10 kaplan gücündedir" yakıştırması yapılmıştı..

İki elinin orta parmaklarına taktığı, iki adet yüzüğü vardı. Birisine yumruk attığı zaman, bu yüzükler kötü adamın çenesinde asla çıkmayan kuru kafa işaretleri bırakırdı. Kızılmaske bir bölgeye bu kurukafa işaretini bırakmışsa, o bölge Kızılmaske'nin koruması altında demekti.

Çok hızlı silah çekerdi. Kendisine bir adet tabanca yetmemiş olacak ki daima çifte tabancayla dolaşırdı. Ayrıca ok kullanmada da üstüne yoktu.. Ormanda herkes kendisini sayardı ama bu saygı bazılarında sadece sevgiden değil korkuya da dayalıydı. Zira onun gazabı müthiş olurdu...

Kızılmaske'nin dinlenmek için Eden Adası'na giderdi. Bu ada bütün hayvanların barış ve huzur içinde yaşamakta olduğu bir yerdi. Kızılmaske'nin Diana adlı bir eşi ve yetiştirmiş olduğu Tomm ve Reks adında çocuklar vardı. Bu çocuklar başlarını belaya soktuklarında, Kızılmaske derhal yardımlarına yetişirdi. Bazen de bunun tam tersi de olurdu.. Sonuçta daima hep iyiler kazanırdı...

Kızılmaske; 70'lerden 90'lara kadar uzanan bir zaman diliminde, Tay yayınları tarafından bir çok formatta basılarak; ülkemizde geniş kitleler tarafından tanınıp, sevilmesine vesile olmuştur...

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Kızılmaske (Fantom) efsanesinin başlangıcı:
400 yıl önce gemisi korsanların saldırısına uğrayan genç bir adam, Bengali sahillerinin ıssız bir köşesinde karaya çıktı. Onu pigmeler bulur ve iyileştirir. Genç adam, babasının katilinin kafatası üstüne yemin eder: "Bütün hayatımı korsanlık, haksızlık ve zalimlikle savaşmaya adıyorum. Oğullarım da benim yolumdan gidecek..."

Tüm denizciler ve yerliler Kızılmaske'yi ölümsüz sanmakta ve hatta ondan "Ölümsüz Ruh" diye bahsetmektedirler. Adı ormanda bir efsanedir ve bu efsaneyle ilgili olarak:
-"Sadece ormanda "Fantom" diye seslenin. O sizi bulur!"
-"Fantom on kaplan gücündedir..."
-"Fantom herkesle anladığı dilden konuşur..."
rivayetleri vardır.

3k_Gua_A6.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Wm_Tszj_B.jpg

Kızılmaske (Fantom) çeşitli vesilelerle şehire gittiğinde tebdili kıyafetle dolaşırdı. Bu kıyafet fötr şapka, siyah camlı gözlük ve pardesüden oluşurdu..
Sürekli giydiği kostümünü ise Süpermen'deki Clark Kent misali daima içinde taşırdı.​

Son düzenleme:

birmehmet

Süper Üye
4 Eki 2009
554
423
3k_Gua_A6.jpg

Aslında Kızılmaske diye bir mevzu da yoktu.. Mor kıyafetli, siyah maskeli Fantom (Phantom) vardı ama Tay yayınları bizlere mor kıyafetli kahramanı yakıştıramadığından olsa ki, adını Kızılmaske olarak değiştirmiş; kapak resimlerini de ressam Aslan Şükür'e bu şekilde çizdirtmişti..

Ah o Aslan Şükür yok mu!
25-30 sene geçti hala o kırmızı renkli elbise beni geçmişe götürür.
burada daha önce de paylaştım bunu ama yinelemekten bıkmayacağım bir anı bu; :)
bir de silahlarında çıkan kırmızı sarı ateş ve yerlilerin sivri uçlu mızrakları anılarımın değişmez kırıntıları...
teşekkürler Baltimora..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Ülkemizde yayını hala süren Kızılmaske'yi; şüphesiz ki en uzun soluklu yayınlayan Tay yayınları olmuştur. Tay yayınları 1973'den 1993'e kadar kesintisiz olarak, çeşitli formatlarda bu efsane çizgiromanı yayınlamıştır.
MZIYq_O5.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Tay yayınları haricinde başka yayınevleri tarafından da yayınlanan Kızılmaske; günümüzde Büyülü yayınevi tarafından aylık olarak yayınlanmaktadır.

zto_BZNL.jpg

Son düzenleme:

Hakan Sait

Süper Üye
14 Ocak 2010
423
5,631
Antalya
Giysinin mor olduğunu filmi çekildiğinde öğrenmiştim ben. Garibime gitmişti, kırmızı elbisesi güneşten morarmış gibi.. :)

Sağ elinde kötülerin özellikle çeneye zıbammm kurukafa; sol elinde iyilerin koluna falan hafifçe korumam altındasın işareti. Yanında stamba taşıyor muydu yoksa mürekkebi içinde miydi bilmiyorum. :)

Bu da yüzükleri.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,019
denize sıfır
Avustralya'da Frew yayınları halen kendi ürettiği maceralarla ölümsüz ruh'u sürdürmektedir. Zaman zaman çevirileri yapılıp forumumuzda yer almaktadır. Kostümlülerden en favorim de Kızılmaske'dir.:)Frew yayınları 1948 yılında 4 arkadaş olan
Ron Forsyth, Jim Richardson, Jack Eisen, Ve Peter Watson
Tarafından Avustralya’da kurulmuştur ve halen
yayınlarını sürdürmektedir. Frew,Kurucularının soyadlarının
baş harflerinden oluşmuştur. 1978 yılından itibaren Phantom yayınlarını
aralıksız sürdüren yayınevi, 1990 yılından itibaren de
kendileri tarafından yazılıp çizilen FREW serisine devam
etmektedir. Frew serisi Türkiye'de yayınlanmamış
maceralardır.

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
Nesiller boyu her Fantom öldüğünde yerine bir başkasının (oğlu) geçerek kötülerle mücadeleye devam ediyor olması, O'nu diğer kahramanlardan ayıran en önemli özelliği.
Her ne kadar da "Ölümsüz Ruh" olarak bilinse de neyse ki çizgi romanın yaratıcısı bu ölümsüzlüğe bir açıklık getirerek gerçekçilik katmış. Gerçi "Fantom on kaplan gücündedir" ama; o kadar da olacak canım. :)

Yanlız, Kızılmaske' de diğer çizgi romanlarda olmayan bir özelliğe daha girmek isterim,
sizinde dikkatinizi çekmiştir:
Eden ormanında hayvanlar bile birbirini incitmiyor, mesela aslanlar, kaplanlar; ceylan gibi diğer güçsüz hayvanları yemiyor, balık yiyerek besleniyorlar. Eğitilmişler.

Ayrıca ormanda tabiata zarar verilmesine başta Fantom ve yerliler hep engel oluyor.
Fantom nefs-i müdafaa durumunda dahi bi hayvanı öldürmek zorunda kalırsa ona "..özür dilerim dostum, bunu yapmak istemezdim.." filan diyor.

Kızılmaske çocukluktan beri okumaya ilk alışıpta vazgeçemediğim çizgi roman.

Son düzenleme:

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
123
204
denizci
Çalışma için teşekkür ederim üstadım. :)

Avustralya'da Frew yayınları halen kendi ürettiği maceralarla ölümsüz ruh'u sürdürmektedir. Zaman zaman çevirileri yapılıp forumumuzda yer almaktadır. Kostümlülerden en favorim de Kızılmaske'dir.:)Frew yayınları 1948 yılında 4 arkadaş olan
Ron Forsyth, Jim Richardson, Jack Eisen, Ve Peter Watson
Tarafından Avustralya’da kurulmuştur ve halen
yayınlarını sürdürmektedir. Frew,Kurucularının soyadlarının
baş harflerinden oluşmuştur. 1978 yılından itibaren Phantom yayınlarını
aralıksız sürdüren yayınevi, 1990 yılından itibaren de
kendileri tarafından yazılıp çizilen FREW serisine devam
etmektedir. Frew serisi Türkiye'de yayınlanmamış
maceralardır.

Ve FREW Türkiye temsilcisi sevgili büyük beyaz'dır. :Ğ