"TV'de Yedi gün" ve "TV'de 7 GONG" dergileri

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Bu haftalık Televizyon dergisini valide hanım her hafta alırdı. O dönemlerde küçük olduğumdan sadece çizgi filmler ve sevdiğim dizilerle ilgili kısımlara göz atardım. Yoksa içinde magazinsel haberlere de yer veren bir dergiydi.
1970'lerin ilk yarısında "TV'de 7 GÜN" adıyla yayın hayatına başlayan dergi, zamanla isim hakkı nedeniyle "TV'de 7" adını almış. 80lerin başlarında müzik dergisi "GONG" ile birleşerek "TV 7’de GONG" olmuş. “GONG” dergisi ile birleşmeden önce ağırlıklı olarak TV’de yayınlanan tüm programlarla ilgili kapsamlı bilgiler yayınlayan dergi, bundan sonra müzik ve magazine de genişçe yer vermiştir. “TV’de 7 GONG” 1992’nin son aylarında sessiz sedasız kapanmıştır.

Ba_l_ks_z-1.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,943
23,713
Kıbrıs
Osman Bey, TV'de 7 gün dergisinin 1.1.1983 tarihli 1.sayısını 9.10.2013 tarihinde 'Çocuk-Gençlik ve Magazin Dergileri' başlığında paylaşmıştım. Link filan vermeyi beceremem. Siz linkini eklerseniz sevinirim...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Osman Bey, TV'de 7 gün dergisinin 1.1.1983 tarihli 1.sayısını 9.10.2013 tarihinde 'Çocuk-Gençlik ve Magazin Dergileri' başlığında paylaşmıştım. Link filan vermeyi beceremem. Siz linkini eklerseniz sevinirim...

Sevgili Carette, ilk olarak konuya gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim.

Maalesef onca aramama rağmen bahsettiğiniz başlığı bulamadım. Sanırım ya yanlış bir yere açtınız ya da kırık link olduğu için kaldırıldı. Ben de bu konu hakkında diğer yöneticilerimizden yardım istiyorum. Teşekkürler..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
http://www.cizgidiyari.com/forum/co...ri/74844-tvde-7-gun-sayi-01-01-01-1983-a.html

Yukardaki bağlantda da sayın carettanın 1 nci sayı paylaşımı mevcuttur.

Teşekkürler nostalaji için arkadaşlarımıza.

Çok teşekkürler sevgili gandor08. Süpermen gibi yetiştin imdadıma. :) Bu arada sevgili Caretta'ya böylesine cıvıl cıvıl bir dergiyi bizlere hediye etmenin yanında, yazdığı detaylı açıklamalar için ayriyeten teşekkür etmek istiyorum.. Ellerinize sağlık..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Aşağıda; dergi adının "TV'de 7" olduğu dönemlerdeki bir sayısını görüyorsunuz.

Kapakta "Shogun" dizisinin yıldızı Richard Chamberlain var..

B2euft_K.jpg

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Shogun dizisini seyretmek için parka giderdik (evde tv yoktu ki:)) 3 ayrı yerde tv kurarlardı.. Yaklaşık 200 kişi falan seyrederdi bunu. Birde kara şimşek kalabalık olurdu.:)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Shogun dizisini seyretmek için parka giderdik (evde tv yoktu ki:)) 3 ayrı yerde tv kurarlardı.. Yaklaşık 200 kişi falan seyrederdi bunu. Bir de "kara şimşek" kalabalık olurdu.:)

Böyle bir şeyi ilk defa duydum abi. Bu durum sadece sizin belediyeye özel bir durum muydu, yoksa daha böyle hizmet veren belediyeler var mıydı? Hakikaten belediye başkanınızı tebrik etmek lazım. Vatandaşa çok güzel bir hizmet götürmüş.

Bizim semtte ben ilk kez; Galatasaray'ın UEFA finali'nde meydana televizyonlar(dev ekran) kurulduğuna şahit oldum. :)

Son düzenleme:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Böyle bir şeyi ilk defa duydum abi. Bu durum sadece sizin belediyeye özel bir durum muydu, yoksa daha böyle hizmet veren belediyeler var mıydı? Hakikaten belediye başkanınızı tebrik etmek lazım. Vatandaşa çok güzel bir hizmet götürmüş.

Bizim semtte ben ilk kez; Galatasaray'ın UEFA finali'nde meydana televizyonlar(dev ekran) kurulduğuna şahit oldum. :)

Yazlık özel bir parktı ama o yıllarda çoğu evde tv yoktu. Renkli tv bile sadece parklarda vardı Gencebay konser kasetleri, Ferdi Tayfur filmleri olurdu millet dolardı. Yerler çim olurdu genelde yere bile otururduk. Ortada minik bir havuz vardı. Yaz başında 5-10 tane ördek civcivi koyarlardı.:) Ben de eskimişim yahu.:)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Yazlık özel bir parktı ama o yıllarda çoğu evde tv yoktu. Renkli tv bile sadece parklarda vardı Gencebay konser kasetleri, Ferdi Tayfur filmleri olurdu millet dolardı. Yerler çim olurdu genelde yere bile otururduk. Ortada minik bir havuz vardı. Yaz başında 5-10 tane ördek civcivi koyarlardı.:) Ben de eskimişim yahu.:)

Bir an kendimi bahsettiğiniz parkta hissettim. :) Güzel bir nostalji oldu.. Teşekkürler..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Aşağıda; dergi adının "TV'de 7 GONG" olduğu dönemlerdeki bir sayısını görüyorsunuz.

Kapakta "Smith ve Johns", "Görünmez adam", "Piyango" ve "Berrenger ailesi"
dizilerinden tanıdığımız ABD'li aktör Ben Murphy var..

dr_NTb_MC.jpg

1 Temmuz 1985 tarihli TV'de 7 GONG dergisi..

araztekin namık

Yeni Üye
20 Ocak 2010
41
109
TV'de 7 gün dergisini uzun süre takip ettim, abartmasız söylüyorum yüzlerce dergi birikmişti. Ajda Pekkan'ın 32.yaş günü kutlaması, Barış Manço'nun evlenmesi, o günlerde yayınlanan dizilerin özetleri, neler vardı daha neler!.. Sonra Gong çıktı ondan da çok almıştım. Maalesef bir taşınma sırasında yüzlerce dergimi atmak zorunda kalmıştım.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Sevgili Scanfan TV'de 7 dergilerinin olduğu bölümde çok güzel bir sunum yapmış. Burada da paylaşmak istedim. Kendisine tüm nostaljiseverler adına teşekkür ediyorum.

TV7_GONG_kapak_yeni.jpg

Erol Simavi'nin sahibi olduğu Hürriyet grubunun çıkarttığı, 1975 ve 1992 yılları arasında yayınlanan TV ve müzik dergisidir. 1975 yılının başlarında çıkmaya başladığında adı "TV'de 7 Gün"dü. Dört yıl bu adla çıktı, ancak TV'de 7 Gün adı, yine 1970'li yılların ve yine Hürriyet grubunun çıkarttığı aynı adı taşıyan popüler bir başka derginin de adıydı ve isim hakkını sonradan satın almış kişinin yıllar sonra açtığı dava sonucunda 1979 yılının Mart ayından sonra derginin adı "TV'de 7" oldu. 5 yıl da bu isimle yayın hayatına devam eden dergi, reklâm gelirlerinin azalması nedeniyle 19 Mart 1984'te aynı kulvarda 1979'dan beri yayın yapan "Gong" dergisiyle birleşti ve adı bu kez "TV'de 7 Gong" oldu. 1992'de de yayın hayatı sona erdi. Fransa'da "Télé 7 Jours" adlı 71 yıldır çıkan bir TV dergisi vardır (eskiden radyo dergisiymiş). Tirajı ortalama 1,2 milyon olan bu haftalık derginin logosu "TV'de 7 Gong"un son dönem logosuyla birebir aynıdır.

TV7g_n_Gong.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Yukarıda bahsi geçen Fransız "Télé 7 Jours" ile "TV'de 7 Gong" dergilerinden iki örnek kapak. Dergilerin formatları birbirine çok benziyor.

telejour-tvde7.png

Son düzenleme:

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,148
Yirmi yıl kadar süren yayın hayatının son sayısı. Sadece tv haber ve programları değil aynı zamanda sinema ve müziğe de yer veren zamanının en iyi dergisiydi. 1990'larla birlikte artarda açılan özel kanal sayısının artması, aynı dergide hem sinema hem de müziğe yer vermesi bu sebeple de sayfa sayısının artmasının getirdiği fiyat artışı, hemen hemen tüm gazetelerin de tv ekleri vermesi gibi sebeplerden dolayı (arka planda farklı şeyler var mı bilemiyorum) 20 yıllık dergi tarihe karışmış oldu.
nWZyyN.jpg

Derginin önemli bir sayısı olması nedeniyle, Baltimora'nın isteğiyle bu başlığa da ekledim.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Sevgili Scanfan ve sevgili Swingtex; her ikinizin de paylaşımları konuya ayrı bir renk katıyor. Her ikinize de bu güzel paylaşımlar için teşekkür ederim.. Ben de dergi ile ilgili bir karikatür ekliyorum son olarak.

21 Aralık 1981 tarihli (Sayı 45) TV'de 7 Gün dergisinden alıntıdır.
TVde-7-G-n-Say-45-21-Aral-k-1981.jpg

Son düzenleme: