Barbar Conan'ın altın yılları...

ELMINSTER

Yeni Üye
15 Haz 2011
9
14
r0_Qu4tk.jpg

Bence 80'lerde; en az Teksas, Tommiks, Mandrake kadar bilinen ve her daim okunan çizgi romandı CONAN.. Siz ne dersiniz?..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bence 80'lerde; en az Teksas, Tommiks, Mandrake kadar bilinen ve her daim okunan çizgi romandı CONAN.. Siz ne dersiniz?..

Conan, benim pek ilgi duymadığım bir ÇR olsa da; abim sayesinde bayağı okumuşluğum vardır, zira bilader amansız bir Conan okuyucusuydu. Elinde hemen, hemen tüm seri ve sayıları vardı. (Bu durum 1993-94'lere kadar sürmüştür.) Tüm sayılarını okumasam da, birbirinden güzel kapak resimlerine bakmadan da edemezdim. Bir de bazı sayılarda Ali Recan'ın yazdığı yazılar olurdu, onlara da göz atardım.

Türkiye'de ilk kez, 1980 yılında Alfa yayınları tarafından yayınlanan Conan; 80'lerde geniş bir okuyucusu kitlesi kazanmıştı. Gazete bayiilerinin teşhirinde, bir çok ÇR mecmuasının yanında, illa ki bir Conan mecmuası görürdünüz. Çevreme baktığımda da çok sayıda Conan okuyan tanıdığım vardı. Yani Elminster'in dediği gibi, 80'ler Conan'ın Türkiye'deki altın yılları denilebilir ama 90'ların ilk yarısı için de bunu söyleyebiliriz..

Son olarak; Alfa'nın genel yayın müdürü ve bir dönem sahibi de olan Ali Recan 2002'de vefat edinceye kadar çeşitli formatlarda Conan serileri yayınlamıştır. Mesela, ilk yayınladığı seri olan 66'lığın elde kalan fasiküllerini 2'li ve 3'lü ciltler halinde çeşitli seriler halinde tekrar tekrar piyasaya sürmüştür. Bunun dışında 86'lık seri, 186'lık seri ve 204'lük seri ile 42'lik Kral Conan serileri en bilinenleridir..

Son düzenleme:

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
Çok sevdiğim bir karakterdir ve kendine has bir tarzı vardır... 1932 yılında yaratılmış bu çizgi seri günümüze kadar başarısını sürdürmüş olmasından dolayı her türlü övgüye değerdir. Robert Ervin Howard bu karakteri yarattı ve sadece 3 yıl roman şeklinde yayınladı daha sonra intihar etti!

Diğer bir değişle "fantastik" bir edebiyat karakteri olarak doğdu (çizgi roman değildi) ama 2010'da kaybettiğimiz Amerikalı ünlü illüstratör Frank Frazetta'nın çizimleriyle bir an da popüler oldu. Sonrasında işe Marvel girdi... Kıdemli editörleri Roy Thomas Conan'ı hepten fantastik bir boyuta taşıdı...

Halen satışı yapılmakta ve çok satmaktadır. (Hastaları var!)

İnceleyiniz :

313542

daystar

Yeni Üye
13 Ara 2012
3
14
Hatırladığım kadarıyla farklı çizimleri vardı. Ben Conan'ın abonesiydim. Fakat her sayıda farklı kalemlerden çıkmış mecmualarla karşılaşırdım. Bir ara dergi biçiminde çıkarmışlardı ve benim favorim buydu. Taa o zamanlar Conan'ın hep Türk oldugunu düşünürdüm!.. :)

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
Her şeyin popülaritesi geçiyor da, bu Conan'ın geçmiyor her nedense.. Şu sıralar bile film olarak Türksat'ta veya korsan kanallarda haftada 1 çıkar yani... :d

maxresdefault.jpg

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
r0_Qu4tk.jpg

On yıldan fazla bir süre geçse de tespitin Conan olan kısmına kesinlikle katılıyorum.Seksenlerde en çok rağbet gören çizgi roman bana göre de Conan'dır. Seksenlerin başında rahmetli Ali Recan büyük bir ileri görüşlülük ve işin ehli biri olarak tam onikiden vurmuştu. İyi ki de yapmış yoksa Conan ile tanışamayacak ya da çok geç tanışacaktık. Belki de yeteri kadar ilgi göremeyecekti.