"Koca adam olmuş hala çizgiroman okuyor" diyenlere..

KUZGUN Çizgi Roman Evi

Kıdemli Üye
31 Ağu 2009
190
353
nvl_Cg_Q7.gif

Koca adam olmuş hala çizgiroman okuyor diyenlere uyuz oluyorum.
Yaşım 40 oldu ama, 15 yaşındayken okuduğum çizgi romanları hala severek okuyorum.
Dizi film, film seyretmenin nasıl yaşı yoksa, bence çizgiroman okumanın da yaşı yok.
Kitap baskısı, çizimler ve konusu güzel olduğu sürece okumaya devam!..
Genç nesile de tavsiye ediyor ve onları da teşvik ediyorum..

Moderatör tarafında düzenlendi:

mnyyf1453

Süper Üye
9 Tem 2009
500
130
Valla ben 52 yaşındayım hala okuyorum, okumaya da devam edeceğim kardeşim..

hasanicoz

Süper Üye
26 Ağu 2009
498
290
Bu keyfin yaşla ilgisi yok. Her kitap insanı farklı yerlere ve maceraya sürükler. Size gönülden katılıyorum. Saygılar..

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,946
denize sıfır
Evet katılıyorum.. Roman okumak sıkıyor ama resimli romanlar çok farklı..

Bir çeşit film, sinema gibi bizi okurken içine alıyor ve bu da büyük keyif..

Sevgiler...

Ravage

Çeviri & Balonlama
13 Ağu 2009
329
3,607
Bütün gün televizyonun karşısına çakılıp binbir türlü diziyi bıkmadan izleyen, tüm gün bilgisayar başına çakılıp oyun oynayan, sürekli anime izleyip&manga okuyup sonra fumettilere laf eden kitlelerden böyle yorumlar almayı reddediyorum :d Balık tutmak, maket yapmak kadar doğal bir hobidir çizgi roman okumak.

Ayrıca Martin Mystere,Dylan Dog,Julia,Dedektif Fırtına gibi çizgi romanların bize kattığı genel kültür,insan psikolojisi gibi katkılar tartışılmaz büyüklükte.Özellikle ki Martin amca karşılaştığı her matematiksel denklemi, her sanat eserini, her ülkeyi, her nesneyi tarihiyle inanılmaz detaylı açıklayarak genel kültür arttırmada bence bir numaradır ve bunca bilgiyi size dergiler,ansiklopediler bile zor verir :d

s.b

Kıdemli Üye
25 Ağu 2009
104
396
Zaten çocuklar çizgi roman okumuyor ki.

Bizim gibi 40lık 50lik fosiller okuyor.

İyi de yapıyoruz.

Bir zevkimiz o kalmış zaten.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Çizgi roman okumanın yaşı yoktur;

bu sakat bakış açısını kafamıza takmayalım, çizgiroman dünyasının güzelliklerine dalalım..:)

Son düzenleme:

KUZGUN Çizgi Roman Evi

Kıdemli Üye
31 Ağu 2009
190
353
Benimle aynı fikirde olan bu kadar çizgiroman sever abilerimin ve kardeşlerimin olması beni çok memnun etti.

Allah sağlık sıhhat verdiği sürece okumaya ve bu güzellikleri paylaşmaya devam.

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,294
15,558
Ankara
Yaşım 43, babamın ve amcalarımın çizgi romanlarına ulaşabildiğim 2, 3 yaşlarından beri kesintisiz çizgi romana devam. Bazen eşim alırken "oğluma alıyorum mu" diyorsun diye dalga geçiyor.

Esin Mert

Kıdemli Üye
24 Tem 2009
213
44
Hiiiç kafanıza takmayın bu lafları, yıllardır ve halen böyle düşünen çok...Bunlara aldırsaydık bu işi çoktan terketmemiz lazımdı. Çr okumayanlara acıyorum. Bizim dünyamızı anlayacak hayal güçleri de yok. Aynen devam...

çizdiy

Yeni Üye
16 May 2009
24
8
Beni rahatsız eden konu ise, bırakın koca adamları; çocukların bile çizgiroman okumaması.

ayhandemirbag

Yeni Üye
3 Ara 2009
5
6
Merhaba dostlar. Evet doğru, bunu bazan arkamızdan, bazen de samimi olduğumuz arkadaşların yüzümüze söylediği oluyor. Asıl onlar boş işler yerine çizgiroman dünyasınnın o mislik havasına bizim gibi bir dalabilseler, işte o zaman anlayabilirler diye düşünüyorum, biz çizgiroman okurlarını..

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Ben henüz 9 yaşındayım ve severek okuyorum.

Helal Ozi kardeşim. :)

------------------------------

Arkadaşlar benim yaşım 29. Açıkçası koca adam olmuşsun çizgiroman okuyorsun diyen aşağı yukarı 8-9 senedir pek yok. Ondan önce olmasına rağmen (aşağı yukarı 15 yaşımdan 20-21 yaşlarına kadar) artık pek söyleyen kalmadı. Artık herkes bildiği için dönüp birşey diyecekler de pek kalmadı. Neden?

Bunu demeye "tenezzül" edenlere, afedersiniz bir avuç b*** bakar gibi baktığımdan olabilir. :D Yine de elinizde bir takım argümanlar olsun :

- Çizgiromanların çocuklar için olmadığını elbette söylemişsinizdir. Ama elinizde bunu destekleyecek birşeyler bulundurun. Kopan kollar bacaklar, savaş sahneleri gibi şiddet yada Sandman vari çok ağır edebi bir dil, iyi bir örnek olabilir.

- Yine de bunları göstermenize rağmen "gerektiğinde çocuklar için olan mickey mouse da okurum abi" diyecek cesareti de karşınızdakine gösterin.

- SADECE çizgiroman okumadığınızı belli edin. Böylece, saçma sapan konuşmayı deneyenleri Umberto Eco`dan girip, Aziz Nesin`den çıkarak, Dostoyevski`den girip, Stephen King`den çıkarak rahatça ezebilirsiniz. Tabi söylemeye gerek yok, hakikaten başka şeyler okuyor olmak lazım bunun için. Eminim buradaki çoğu insan öyledir.

- Bu tip insanlara beğeneceklerini düşündüğünüz bir çizgiroman vermeyi deneyebilirsiniz. Eğer ki birşeyler okumayı seviyorsa... Hayatında okumamışsa yapacak birşey yok ama arada gazete, kitap vs okuma alışkanlığı varsa merak edip bakacaktır. Tabi dediğim gibi, adamına göre şerbet vermek lazım.

- Ha hiç birşey okumayıp, anlayacak potansiyeli de yoksa yukarıdaki bakışı yapabilir yada direkt dövebilirsiniz (bu kadar çizgiroman okuyup iki taktik öğrenmişizdir artık :D )

Sevgiler, saygılar...

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Tam da bugün (18 Şubat) 58 yaşıma bastım. Politik, bilimsel, tarihi, aşk ve tüm konularda binlerce roman okudum. Kitaplığımda (çizgi romanlar hariç) 3000'i aşkın kitap var. 12-20 yaşlar arasında çizgi roman okurdum. Tam 30 yıla yakın süre ara verdim. 10 yıl önce ÇİZGİ ROMAN'ın" "giz" ini yeniden keşfettim. 10 yıldan beri ülkede çıkan hemen hemen tüm çizgi romanları alıyorum. Eskileri GG den almaya çalışıyorum. Çizgi roman okumak beni rahatlatıyor. Yemeğin üzerine yenen tatlı gibi geliyor. Gençler kendilerini bu sanattan mahrum ettikleri için ne kadar çok şey yitirdiklerinin farkında değiller.

doruk

Onursal Üye
19 Mar 2010
355
4,840
Ümraniye
Çizgi roman sanattır. 37 yaşındayım ölene kadar okur saklarım.
Küçükken beni teşvik eden babam gibi ben de oğluma alırım, okuturum. Bununla ilgilenmek başka işlere
boş vermek sebebi değildir. Bu keyiften kimse mahrum kalmasın...

wanvalinde

Yeni Üye
24 Eyl 2009
5
4
Ben 31 yaşında bir genç olarak, okumanın haricinde şu anda edindiğim meslekleri (grafik ve dövme sanatçılığı) de çizgi romana borçluyum. Gerek resim yeteneğimi geliştirmesi ve gerekse hayal gücümü geliştirmesi ile bence sanat ile ilgilenen ya da yeteneği olan çocuklara çizgi roman kesinlikle okutulmalıdır.
Ben şanslıydım çünkü kendisi de bir çizgi roman arşivcisi olan merhum amcamın bana verdiği dehşet, korku gibi çok değerli ressamların resimlediği çizgi romanlara okuyarak değil de bakarak başladım. Korku üzerine olan çizgi romanların severi olarak denilenin aksine bir manyak olmadım. Aksine şu an her şeyimi onlara borçluyum.

süperego

Süper Üye
20 Haz 2009
1,856
158
Mars
Dostlarım öyle güzel şeyler yazmışsınızki ekleyecek birşey bulamadım. Çizgiroman okumayanlara gelince Conan'ı okumayan birisi filmlerinden veya yarım yamalak bilgilerle onun basit ve güçlü, barbar bir savaşçı olduğunu düşünür ama öyle değildir. Aksine son derece zeki, bilgili ve gözlemcidir. Karakter olarak ise son derece onurlu ve dürüsttür. Kısaca boş şeyler değil iyi ve doğru şeylerde verir. Olayların ve şahısların geçtiği mistik dünya ise bambaşkadır. Bence bizler doğru yoldayız.

algir

Onursal Üye
10 Ara 2009
926
835
Bugünün çocukları çizgi romanı bilmiyor ki okusun.Onlar bilgisayar teknolojisinin çocukları.Maalesef bu güzellikten yoksun büyüyecekler.

tafamus

Süper Üye
11 Şub 2010
1,869
13,455
Selam evet doğruyu söylüyorsun da ama bilgisayar teknolojisinin nimetlerinden biz de faydalanıyoruz. O olmasaydı şimdi çizgi roman okuyamayacaktık..

afrik08

Kıdemli Üye
24 Ağu 2009
238
99
Çizgiroman bir kültürdür. Buna daha farklı bakmak bence cahillikten başka bir şey değildir.

Okumaya ve paylaşmaya devam!.

İyi ki varsın çizgi diyarı...

Excalibur

Yeni Üye
21 Şub 2010
63
23
Çocuğuma aldığım çizgi romanları ondan önce ben okuyorum. Hatta bazen kavga bile ediyoruz :)
Çizgi-Roman bir Kültürdür!
Bunu anlamayan, anlamak istemeyen de cahildir!

günay

Yeni Üye
20 Kas 2010
48
14
Koca adam olmuş hala Çizgiroman Okuyor Diyenlere uyuz oluyorum.
Yaşım 40 oldu ama, 15 yaşındayken okuduğum çizgi romanları hala severek okuyorum.
Dizi film, film seyretmenin nasıl yaşı yoksa, Bence çizgiroman okumanında yaşı yok.
Kitap baskısı, Çizimler, konular güzel olduğu sürece okumaya devam, genç nesilede tavsiye ediyor ve onlarıda teşvik ediyorum.

Size aynen katılıyorum...