"Ses" dergisi

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Ba_l_ks_z-1.png

Valide hanımın ara sıra aldığı bir dergiydi. Sanat, sinema, moda ve müzik dünyasından haberler yer alırdı. 80’lerin ortalarına gelindiğinde ise verdiği bazı posterlerden ötürü ben de almaya başlamıştım. Lakin sadece beğendiğim sporcu ya da sanatçıların verdiği sayılar için geçerliydi bu durum..​

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Bu dergiyle ilk tanışmamın öyküsü şöyle: 1960'larda oturduğumuz 42 daireli çok katlı apartmanda, kapı komşumuz her yaz tatile çıkarken çiçeklerini sulamamız için anahtarı bize bırakırdı. Bu komşumuz düzenli olarak hem Ses hem de Hayat mecmualarını alıyordu ve evin hanımı onlar tatildeyken evdeki dergileri okumamız için alabileceğimizi söylemişti. Böylelikle her gün bizim eve bir tomar Ses/Hayat geliyordu, birkaç gün sonra bunları yenileriyle değiştiriyorduk. Dergilerin kağıt ve baskı kalitesi, renkli fotoğrafları o zaman bile çok dikkatimi çekmişti (Ülkemize yeni girmiş olan Tifdruk baskı tekniğiyle yayımlandığını çok sonra öğrenecektik). Her yıl komşularımın tatile çıkmalarını dört gözle beklerdim. Ses dergisi ilk kez 1961'in Aralık ayında çıkmaya başlamış.

(Not: O yıllarda toplumda asayiş, karşılıklı güven filan daha iyiydi. Komşular birbirine anahtar bıraktıkları gibi, paspasın altına anahtar koyanlar da olurdu (evet, filmlerdeki gibi!) Apartmandaki birçok kapı çocuklar için ardına kadar açık olurdu. Susadık mı topluca arkadaşlardan herhangi birinin evine girerdik, şanslıysak annesi bir şeyler ikram etmeden göndermezdi. Bizim kapının gözetleme dürbünü yoktu meselâ, buna gerek de yoktu, zira eften püften kapının kenarından bakınca dışarısı görünüyordu zaten, kilitler de dandikti. Çelik kapıyı filan filmlerde görür gerçekten çelik zannederdik!)

Hatırlatma için teşekkürler sevgili "Baltimora".

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul

Bu dergiyle ilk tanışmamın öyküsü şöyle: 1960'larda oturduğumuz 42 daireli çok katlı apartmanda, kapı komşumuz her yaz tatile çıkarken çiçeklerini sulamamız için anahtarı bize bırakırdı. Bu komşumuz düzenli olarak hem Ses hem de Hayat mecmualarını alıyordu ve evin hanımı onlar tatildeyken evdeki dergileri okumamız için alabileceğimizi söylemişti. Böylelikle her gün bizim eve bir tomar Ses/Hayat geliyordu, birkaç gün sonra bunları yenileriyle değiştiriyorduk. Dergilerin kağıt ve baskı kalitesi, renkli fotoğrafları o zaman bile çok dikkatimi çekmişti (Ülkemize yeni girmiş olan Tifdruk baskı tekniğiyle yayımlandığını çok sonra öğrenecektik). Her yıl komşularımın tatile çıkmalarını dört gözle beklerdim. Ses dergisi ilk kez 1961'in Aralık ayında çıkmaya başlamış.

(Not: O yıllarda toplumda asayiş, karşılıklı güven filan daha iyiydi. Komşular birbirine anahtar bıraktıkları gibi, paspasın altına anahtar koyanlar da olurdu (evet, filmlerdeki gibi!) Apartmandaki birçok kapı çocuklar için ardına kadar açık olurdu. Susadık mı topluca arkadaşlardan herhangi birinin evine girerdik, şanslıysak annesi bir şeyler ikram etmeden göndermezdi. Bizim kapının gözetleme dürbünü yoktu meselâ, buna gerek de yoktu, zira eften püften kapının kenarından bakınca dışarısı görünüyordu zaten, kilitler de dandikti. Çelik kapıyı filan filmlerde görür gerçekten çelik zannederdik!)

Hatırlatma için teşekkürler sevgili "Baltimora".

Yazdığınız şeyler o kadar insanlık dolu ki, insan kendi kendine "keşke o yıllarda yaşayabilseydim" demekten kendini alamıyor.. Bize o güzel yılları yaşattığınız için teşekkürler sevgili Scanfan.

Bu arada Ses dergisi, Türk sinemasına damgasını vuran sayısız ünlünün şöhret olmasında etkili olmuştur. Zira derginin düzenlemiş olduğu kapak yıldızı yarışmaları sinemaya yeni artist ve jön kazandırmanın en iyi yoluymuş o zamanlar. Bunlara örnek olarak; Ediz Hun, Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray, Gülşen Bubikoğlu, Necla Nazır, Tarık Akan, Ajda Pekkan, Selda Alkor, Kadir İnanır ve Sümer Tilmaç sayılabilir..

voyagerman

Kıdemli Üye
5 Eki 2016
191
523
Ankara/Batıkent
Ses dergisi Türkiye de dergiciligin mihenk taşlarından birisiydi.Biz ancak sahafların tezgahlarında görüp ayaküstü okuyabiliyorduk.Hala denk gelince dayanamaz karıştırırım.

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
Bende bir yeşilçam hayranı olarak bu derginin çok kişiyi meşhur ettiğini biliyodum. Hatta rahmetli Mesut Enginde 73 senesinde bunun yarışmasıyla meşhur olmuştu.. :)

220px-Mesut_Engin_1973.jpg