23 Eylül 1993 Michael Jackson İstanbul Konseri (FLAC)

ArDa3851

Yeni Üye
9 Ağu 2020
75
299
20210601-131901.jpg

Pop'un Kralı Michael Jackson'ın 23 Eylül 1993 tarihinde İnönü Stadı'nda 56.000 hayranının önünde verdiği konserin amatör ses kaydını kasetten alındığı gibi kayıpsız ve ham formatta siz değerli forum üyeleriyle paylaşmak istedim ;)

Kayıt Thriller parçası haricinde tamdır. (bir de Jackson 5 Medley kısmında biraz eksik)

İngiliz bir MJ hayranı tarafından sahnenin tam önünden kaydedilmiş.

İyi dinlemeler dilerim :)

Son düzenleme:

ArDa3851

Yeni Üye
9 Ağu 2020
75
299
Konserden 1 gün sonra STAR TV ana haberlerinde yayınlanan konsere ait 2 parça:

Maalesef konsere dair elimizdeki tek görüntüler bu. Stad dışında Beleştepe diye tabir edilen yerden birkaç kişinin ellerinde kameralarla konseri kayda aldığını birilerinden duymuştum. Umarım o arkadaşlar(veya kaydetmiş başka birileri) bir gün ellerindeki kaydı bizlerle paylaşır :)

8699669-1.jpg

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,823
52,189
Kendi Koltuğunda
Yalnız Flac prg mı ile test ettim UPSAMPLED olarak çıktı flac olsaydı CLEAN yazacaktı. İndirdim kayıt iyi değil. Sesler bozuk .İçinde hangi şarkıların olduğunu yazarsan orjinal flac olarak vardır bende.

Son düzenleme:

ArDa3851

Yeni Üye
9 Ağu 2020
75
299
Yalnız Flac prg mı ile test ettim UPSAMPLED olarak çıktı flac olsaydı CLEAN yazacaktı. İndirdim kayıt iyi değil. Sesler bozuk .İçinde hangi şarkıların olduğunu yazarsan orjinal flac olarak vardır bende.

Üstad kaydın üzerinde hiçbir işlem yapmadan direkt olarak elimdeki orijinal WAV formatından FLAC'e çevirdim.

Kayıt kalitesi konusunda haklısınız, bass distortion denilen sorundan muzdarip. Kaydın alındığı yerin konumu ve kasetin kondüsyonu da bu konuda etkili olmuş olmalı. Nihayetinde 29 yıllık amatör kayıt...

Bu kayıt ilk olarak 2009'da YouTube üzerinden kesit kesit paylaşılmıştı. Onu da şuradan dinleyebilirsin. Sizlerle paylaştığım kayıta kıyasla çok daha kötü kondüsyonda:

https://www.youtube.com/watch?v=UM0Vhiwdcrs

Moderatör tarafında düzenlendi:

ArDa3851

Yeni Üye
9 Ağu 2020
75
299
Bayram hediyesi olarak kabul ediniz. Megaya upload ediyorum ayrı başlıkta paylaşılacak.Sadece 10. Michael Jackson - Someone Put Your Hand şarkı yok onunda 320kbs var
[url=https://resmim.net/][/URL]
[url=https://resmim.net/][/URL]

Üstadım beni çok mutlu ettiniz, sizdeki kayıtta Thriller da olduğuna göre başka bir versiyon olmalı, heyecanla beklemekteyim :) Kaydın kaynağını da merak etmedim değil açıkcası ;)

İsterseniz aynı başlık altına da yükleyebilirsiniz, nasıl isterseniz ;)

Someone Put Your Hand Out oraya yanlışlıkla yazılmış olmalı, MJ bu parçayı konserlerinde hiç söylemedi, insturmental bir kısmı ara geçiş olarak kullanıldı :)

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,823
52,189
Kendi Koltuğunda
Senin listene göre düzenledim bunlar orjinal Albümlerinden wav CD lerinden kayıt edilmiş orjinal dosyalardır.Şimdi hazırladım.Hepside flac formatıdır.

Son düzenleme:

ArDa3851

Yeni Üye
9 Ağu 2020
75
299
Dönemin başta STAR ve TRT olmak üzere farklı TV kanallarından konserlere ilişkin haberler:

Sadece 93teki konser değil iptal edilen 1992 İzmir-İstanbul konserlerine dair görüntüler de mevcut...

Bu TV kayıtlarının çoğunun sahibi olan ve bizlerle paylaşan Ercan Bey'e teşekkürler :)

Michael-Jackson-Istanbul-Concert-TV-Commercial-1992-mp4-snapshot-01-10-857.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Sadece 93'teki konser değil iptal edilen 1992 İzmir-İstanbul konserlerine dair görüntüler de mevcut...

Bu TV kayıtlarının çoğunun sahibi olan ve bizlerle paylaşan Ercan Bey'e teşekkürler. :)
Arşivlerini sadece kendine saklamayıp bizlerin istifadesine sunan Ercan beyefendiye ve de bizlerle buluşturulmasına vesile olan sizlere bir nostalji sever olarak teşekkür ederim Sevgili Arda3851.

ArDa3851

Yeni Üye
9 Ağu 2020
75
299
Boş bir vaktimde konserdeki her şarkıyı ayrı ayrı bir dosya haline getirdim.

2022-07-01.png

Birazdan MEGA'ya yükleyeceğim, biter bitmez burdan paylaşırım.

Ayrıca kasetin geçmişini biraz daha öğrenme fırsatı buldum.

O yıllardaki MJ'in '93 Avrupa-Asya ayağını neredeyse tamamen takip edip kaydetmiş bir İngiliz kız tarafından o yıllardaki MJ fan kulüplerine gönderilmiş bir kopyaymış. 2. nesil bir kaset yani...

Merak edenler için kayıt kökeni (lineage):

Gen Cassettes (2) > Technics M6-Mk3 (No DNR) > Tascam DR-40 @ 48/24 (via RCA to XLR) > Audacity : WAV (48/16) > Audacity : normalization > WAV (48/16) > split into tracks using cuesheet > FLAC (48/16)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Çok teşekkürler Sevgili ArDa3851. Bir de şu C. C. Catch Türkiye konser fotoğraflarına el atsanız, zira unutmadık bize sözünüz var. :D

ArDa3851

Yeni Üye
9 Ağu 2020
75
299
Çok teşekkürler Sevgili ArDa3851. Bir de şu C. C. Catch Türkiye konser fotoğraflarına el atsanız, zira unutmadık bize sözünüz var. :D

Rica ederim. :)

C.C Catch-Sandra '86 İzmir Konseri fotoğraflarını hatırlattığınız çok iyi oldu , en kısa sürede onları da paylaşayım. ;)

İş güç derken aradan kaynamış kusura bakmayın. :Ğ

Moderatör tarafında düzenlendi:

ArDa3851

Yeni Üye
9 Ağu 2020
75
299
Geçtiğimiz günlerde daha önce hiç görmediğim '93 konserine dair yeni bir interSTAR TV spotu buldum. Pepsi Who Is It reklamından kısımlar içeriyor. Sizlerle de paylaşmış olayım:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Rica ederim. :)

C.C Catch-Sandra '86 İzmir Konseri fotoğraflarını hatırlattığınız çok iyi oldu , en kısa sürede onları da paylaşayım. ;)

İş güç derken aradan kaynamış kusura bakmayın. :Ğ
Est. ne kusuru. Yeter ki yayınlayın zira gerçekten çok merak ediyorum fotoları.. Şimdiden çok çok teşekkürler.. :)