FALCO (Diskografi)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
FALCO (Diskografi)

Doğum adı: Johann (Hans) Hölzel
Doğum: 19 Şubat 1957
Ölüm: 6 Şubat 1998 (Trafik kazası)
Tarzlar: New Wave, Rock, Pop, Hip hop
Çalgılar: Vokal, bas gitar, gitar, piyano
Etkin yıllar: 1974–1999
Müzik şirketi: Sony, WMG, EMI
Daha geniş bilgi için: )

johann-h-lzel-aka-falco512.jpg

Üstünden yıllar geçmesine rağmen halen dünyanın gelmiş geçmiş en etkileyici baladı,
Avusturyalı sanatçı Falco'nun 1986'da yaptığı "Jeanny" şarkısıdır.
Şarkıdaki müzik o kadar iç karartıcıdır ki en mutlu adamı bile üzer, eskilere götürür.

Hakkında bir çok şehir efsanesi vardır.
Gerçek bir hikaye üzerine yazılan sözleri 41 kişinin intihar etmesine sebep olduğundan,
Papa II. Jean Paul tarafından yasaklanmış olması, en fazla kabul görenidir.
Hikaye şöyle rivayet edilir:

"Bir mafya üyesi adam, Jeanny (Jennifer) adında bir kadına aşık olur.
Jeanny de adamın aşkını geri çevirmez ve birlikte bir hayat sürmeye başlarlar.
Bir gün evlenmeye karar verdiklerinde, Jeanny adamın bir mafya üyesi olduğunu öğrenir.
Çok sevdiği için adamdan vaz geçemez.
Mafya mesleğinin içeriği itibariyle, adamın mafyadan ayrılmasını ister.
Adam da kabul eder ve mafyadan ayrılır.

Mafya bunu kendisine yediremez. Adama geri dönmesi gerektiği çağrısında bulunur.
Adam ise aşkı seçer. Bunun üzerine, mafya adamdan intikam almaya karar verir.
Jeanny'i öldürür ve suçu adamın üstüne yıkar. Adam ömür boyu hapse mahkum olur.

Onu ilgilendiren Jeanny'nin ölümüdür, onun yokluğudur.
Bir gün, hapishanede bu şarkının sözlerini yazar ve intihar eder.
Hücresinde ölü bulunduğunda yatağının üzerine bıraktığı notta bu şarkının sözleri yazılıdır."

Bu şehir efsanesi bir kenarda dursun; gerçek olan, o yıllarda Alman radyoları ve feminist dernekler tarafından
tecavüz konusu işlendiği gerekçesi ile boykot edilmiş, hatta Doğu Almanya'da yasaklanmış olmasıdır.

Şarkının konusu oldukça tartışmalıdır.
Yukarıdaki hikayenin dışında, bazı kaynaklar Falco'nun Jeanny isimli sevgilisinin başına gelenleri aynen yazdığını;
bazıları Jeanny'nin küçük bir kız olduğunu; sübyancı bir sapık tarafından kaçırıldığını ve kızın daha sonra intihar ettiğini;
başka bazı kaynaklarda ise Jeanny'e saplantı derecesinde aşık bir adamın duygularına karşılık alamaması üzerine
kadını kaçırıp tecavüz ettiği ve sonra delirdiği anlatılır.

Jeanny

Jeanny, komm, come on Jeanny, kalk, çabuk ol
Steh auf - bitte, du wirst ganz naß Ayağa kalk lütfen, sırılsıklam olacaksın
Schon spät, komm Çok geç oldu, hadi
wir müssen weg hier, buradan gitmemiz gerek,
raus aus dem Wald, verstehst du nicht? Bu ormandan ayrılmalıyız, anlamıyor musun?

Wo ist dein Schuh? Ayakkabın nerede?
Du hast ihn verloren, als ich dir den Weg zeigen musste Sana yolu gösterirken kaybetmişsin sanırım.
Wer hat verloren? Ya da kim kaybetti?
Du dich? Sen mi kendini?
Ich mich? Oder, oder wir uns? Ben mi kendimi? Yoksa, yoksa biz mi kendimizi?

(Nakarat):
Jeanny, quit livin' on dreams Jeanny, hayallerle yaşamayı bırak
Jeanny, life is not what it seems Jeanny, hayat göründüğü gibi değil
Such a lonely little girl in a cold, cold world Buz gibi soğuk bir dünyada yalnız ve küçük bir kız gibisin,
There's someone who needs you Sana ihtiyacı olan biri var
Jeanny, quit livin' on dreams Jeanny, hayallerle yaşamayı bırak
Jeanny, life is not what it seems Jeanny, hayat göründüğü gibi değil
You're lost in the night, don't wanna struggle and fight Gecenin içinde kaybolmuşsun ve karşı koymak istemiyorsun
There's someone who needs you, babe Sana ihtiyacı olan biri var, bebeğim

Es ist kalt, wir müssen weg hier, komm Hava çok soğuk, buradan gitmeliyiz, hadi
Dein Lippenstift ist verwischt Rujun dağılmış
Du hast ihn gekauft und ich habe es gesehen Bu ruju satın alırken seni görmüştüm
Zuviel rot auf deinen Lippen und du hast gesagt: Dudakların kıpkırmızıydı ve bana demiştin ki:
"Mach mich nicht an" "Benim peşimi bırak."
Aber du warst durchschaut, Augen sagen mehr als Worte Ama ben senin içini gördüm, gözler yalan söylemez
Du brauchst mich doch, hmh? Bana ihtiyacın var, öyle değil mi ?
Alle wissen, dass wir zusammen sind ab heute. Bugünden itibaren birlikte olduğumuzu herkes biliyor

Jetzt hör ich sie! Duyuyorum onları,
Sie kommen Geliyorlar
Sie kommen, dich zu holen Seni almak için geliyorlar

Sie werden dich nicht finden Ama seni bulamayacaklar
Niemand wird dich finden, du bist bei mir Kimse seni bulamayacak, sen benimlesin

(Nakarat)
Newsflash: Son Dakika Haberi:
In den letzten Monaten ist die Zahl der vermissten Personen dramatisch angestiegen. Özellikle son aylarda kaybolan insanların sayısı dramatik bir şekilde artış göstermektedir.
Die jüngste Veröffentlichung der lokalen Polizeibehörde berichtet von einem weiteren tragischen Fall. Yerel polis, dün bülteninde yeni bir trajik olayı kamuoyuyla paylaştı.
Es handelt sich um ein neunzehnjähriges Mädchen, das zuletzt vor vierzehn Tagen gesehen wurde. En son 14 gün önce görülen 19 yaşlarındaki bir genç kızdan henüz haber alınamadı.
Die Polizei schließt die Möglichkeit nicht aus, dass es sich hier um ein Verbrechen handelt. Polis, bir cinayet söz konusu olduğundan şüpheleniyor.

(Nakarat)

Falco_-_Jeanny.jpg

Jeanny serisi yayınlanmış dört kısımdan oluşur:
Jeanny (Jeanny Long Vocal), Jeanny kısım2 : coming home, Jeanny kısım 3: Where are You Now ?, Jeanny kısım 4: The Story.

Sonuçta içerik ve şarkının efsaneleri hiç mutlu sona ulaşmadığı için üzücü, hatta berbattır ama şarkıdaki yoğunluk,
Falco'nun etkisi, söyleyişi, duygusu vs... en güzel aşk şarkılarını ezip geçecek cinstedir.
Yüzyılın şarkıları listesinde olabilecek kadar kaliteli ve güzeldir.

Şarkıya çekilen klip ise, Falco'nun
sapıklığı hem akustik hem de görsel olarak muhteşem bir gerçekçilikle aktardığı bir sanat eseridir.

Sesinin tonlamaları, yer yer duygu patlamaları,
sesteki gülme tınısının ve öfkeli yükselmelerin birbirine karışması,
sözcüklerin ise inadına nazik ve kibar olmaları...
Jeanny'ye "ormandan çıkmamız lazım, geç oldu, ıslanıyorsun" derken arka planda duyulan yağmur sesi...
Klibin sonunda eli kolu bağlı, deli gömleği içinde hücreye kapatılmış Falco'nun cinsellik ve
çocuksu masumiyeti harmanlayan sapık hayallerinin devam etmesi...

Şarkının klibinde oynayan kızın adı Theresa Guggenberger. (15 yaşında)
Newsflash kısmını okuyan kişi Wilhelm Wieben; okuduğu haber ise seri katil Jack Unterweger hakkındadır.
Falco, bir röportajında Unterweger'den ilham aldığını söylemişti.
Falco'nun giydiği ceketteki "F" harfi, Fritz Lang'ın "M (1931)" (Bir Şehir Katilini Arıyor) adlı filminden esinlenilmiş.

m-fritz-lang.jpg

"M (1931)" (Bir Şehir Katilini Arıyor)

Klipte geçen su kanalı ise Carol Reed'in "The Third Man (1949)" filminin lokasyonuymuş. Şurada: http://www.cizgidiyari.com/forum/yabanci-filmler/141106-third-man-1949-film-noir.html
Klibin başındaki "Motel Bates" ve piyano üstündeki doldurulmuş kuş (Falco, Latince: Şahin)
Hitchcock'un "Psycho (1960)" filmine göndermedir. Şurada: http://www.cizgidiyari.com/forum/yabanci-filmler/142724-alfred-hitchcocks-psycho-1960-a.html

0054215.jpg

Şarkının klibindeki bütün bu göndermeler ile Falco'nun;
çocuk yaştaki bir kıza saplantı derecesinde ilgi duyan, kızı kaçırarak öldüren
ama sonra pişman olan sapık bir katile empati yaptığını düşünüyorum.
Belki de, klibin / şarkının böylesine farklı yorumlar ile tartışılmasını amaçlamıştı.

(Klipte ayrıca bir oyuncak bebek ve bir balon satan kör adam fenomeni var.
Bu iki olgu ile ilgili düşüncesi olan var mı acaba?)

Falco 1982 Einzelhaft (38 MB, mp3):

Falco 1984 Junge Römer (43 MB, mp3):

Falco 1985 Falco 3 (69 MB, mp3):

Falco 1986 Emotional (64 MB, mp3):

Falco 1988 Wiener Blut (85 MB, mp3):

Falco 1990 Data De Groove (55 MB, mp3):

Falco 1992 Nachtflug (35 MB, mp3):

Falco 1994 Symphonic (104 MB, mp3):

Falco 1998 Out Of The Dark (37 MB, mp3):

Falco 1999 Live Forever (97 MB, mp3):

Falco 1999 Verdammt wir leben noch (72 MB, mp3):

Falco 2007 Hoch Wie Nie Limited Edition (209 MB, mp3):

Falco 1999 The Final Curtain: The Ultimate Best Of Falco (687 MB, FLAC):

Falco diskografisi, "The Final Curtain" ile birlikte, tamamı mp3 formatında ve Jeanny orijinal klibi ile birlikte, paket olarak geldi.
Klibin ses dosyası mp3 formatındaydı.

Daha sonra "The Final Curtain" albümünü FLAC olarak edindim. (Başka yok zaten)
Klipteki ses dosyasını silip FLAC ses dosyasını yapıştırdım.
Klip videosu "The Final Curtain" albümü ile birliktedir.

Saygılarımla.

*

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,953
Sevgilisinin trafik kazasında öldüğü versiyonunu duymuştum şehir efsanesi olarak.Kendisinin de trafik kazasında öldüğünü okuyunca şaşırdım açıkçası.
Halen daha aracımda sıkılmadan dinlediğim 50 klasikten birisidir Jeanny.Oldukça da beğenirim.Parçayı seslendirirken yaşar sanki.Toprağı bol olsun.
Teşekkürler üstadım.

sekonme

Kıdemli Üye
8 Eki 2009
151
335
Keyifle okudum sayın Agartan. O zamanlar, biraz Almanca konuşulan ülkelerdeki gurbetçilerin, biraz da DJ Hakan Gündüz'ün de katkısıyla, Türkiye'de her kesimden genci kendine hayran bırakmış bir şarkıydı (ah o güzel günler)..
Oldukça tartışmalı konusunu ve sözlerini bilmediğimizden, müziğiyle romantizmin doruklarına çıkardık :) Benim o zamanlardan hatırladığım, Jeanny'nin, Falco'nun tecavüza uğrayıp öldürülen sevgilisi olduğu ve şarkıyı ona yazdığının konuşulduğuydu ki bu trajik romatizm bizi daha da etkilerdi..
Diğer Papalı, mafyalı efsaneleri duymamıştım :) Şöylebir bakındım da yazıdaki düşündüklerini de içeren birşey buldum. Şunu diyor (çevirebildiğim kadarıyla):
"...Şarkı esas olarak bir adam ve Jeanny isimli bir kızın ilişkisi hakkındadır. Alman TV/Radyo sunucusu Thomas Gottschalk, çeşitli olumsuz yorumlarda bulunarak, şarkıyı bir "zırva" olarak niteler. Almanca konuşulan ülkelerin müzik pazarındaki itirazlar, bazı radyo yayıncılarının şarkıyı yasaklamasına veya öncesinde uyarıyla çalınmasına sebep olur. Tipik olarak skandal, yalnızca singılın satışlarının artmasına sebep olur.
Şarkı, hafifçe sinirbozucu şekilde söylenmektedir, fakat sözlerde herhangi bir tecavüz veya kaçırılma olayına direk kasıt yoktur. Dinleyicinin hayal gücüne bırakılmıştır.
Falco da şarkıyı, o sıralar Viyana'da süregelen genç kadınların kaçırılması olaylarından ciddiyetle etkilenerek yazdığını savunurarak bu zorlu temayı işlerken, biraz çekinerek faile istinaden 'Nasıl hissettiğini biliyorum' der. Öyleyse bu şarkı, bir takipçinin(stalker) ilhamlarıyla da ilgilidir. Şarkının yayınlanmasından önce ve sonrasında, Viyana'da bu suçları işlediğine inanılan adam yakalanamamıştır. Kaçırılan beş genç kadın, bugüne dek bulunamamıştır."

Kaynak:

Tekrar teşekkürler sayın Agartan, güzel yorumlarınız ve paylaşımlarınız için..