Kaptan Onedın (The Onedin Line) dizisi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
EFNOb5y.jpg

TRT'de 1980-81 yılları arasında gösterilmişti. 19 yüzyıl İngiltere'sinde geçen dizide; kafayı gemilerle bozmuş, ihtiraslı ve inatçı bir adam olan Kaptan James Onedın'ın maceraları konu alınırdı. Çocuk haliyle biraz sıkıcı bulduğum bu dizide, Kaptan Onedın; silindir şapkası ve uzun yayvan favorileriyle hafızamda yer etmiştir..
www.youtube.com/watch?v=I_X9_UsoNEw

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

"Kaptan Onedın" dizisinin en çok da tema müziğini severdim. Bilindiği gibi bu müzik Ermeni asıllı ünlü Sovyet besteci "Aram Haçaturyan"a aittir. Bestecinin "Spartacus" bale müziğinden alınmıştır (adagio bölümü). Söz konusu tema müziği yukarıda sizin vermiş olduğunuz Youtube videosunda işitilen parça.
Anılarımı tazelediğin için teşekkürler sevgili "Baltimora".

"Spartacus"ün "Adagio" bölümünün tamamı (10 dakika)
Spartacus'ün "Adagio" bölümünün tamamı

Son düzenleme:

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,346
1,721
İlgi ile izlediğim bir dizi idi. Yeniden yayınlansa ne kadar iyi olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

yolbulduran

Onursal Üye
16 Nis 2011
255
699
Ben severdim, gazete küpüründeki eleştiriyi görünce de şaşırdım;
imdb'den kontrol edince dizinin 8 sezon sürdüğünü görmek de beni şaşırttı.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
İlgi ile izlediğim bir dizi idi. Yeniden yayınlansa ne kadar iyi olur.
Ben severdim, gazete küpüründeki eleştiriyi görünce de şaşırdım;
imdb'den kontrol edince dizinin 8 sezon sürdüğünü görmek de beni şaşırttı.
Bu dizi yayınlandığına 8-9 yaşlarında bir çocuk olduğumdan ilgimi çekmiyordu. Şu an yayınlansa eminim ki sizler gibi ilgi ile izlerdim. Fakat bir bölümü hoşuma gitmişti. Belki bu bölümü hatırlayanlar çıkacaktır aramızda. Kaptan Onedın ve tayfası; mürettebatı veba salgınından ölen hayalet bir gemiye rastlıyorlardı. Gemideki herkesin iskelet haline gelmiş görüntüleri; bir çocuk olarak beni biraz tedirgin ederken, bir yandan da merakla izlememi sağlamıştı..

İlgili bölüme tekrar dönersek; Kaptan Onedın ve adamları "belki bize de veba bulaştırırlar" diye, o gemiye ayak basanları gemiye dönmelerini istemeyip, isyan ediyorlardı.. falan.. filan...işte... :)

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Unutmuş olduğum bir diziydi. Hatırlattığınız için teşekkürler. Lombak dergisinin karikatür bandından, TRT'nin 1981 yılındaki yayın kuşağına kadar uzandık. Gerçekten çok hoş...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,504
Sevgili kardeşim araya başka işler girdi, yoksa bu karikatürler peş peşe yağacak sana söz.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Sevgili kardeşim araya başka işler girdi, yoksa bu karikatürler peş peşe yağacak sana söz.

Sorun değil ağabeycim zira senin ne kadar yoğun olduğunu tahmin ediyor ve zamanı geldiğinde burayı karikatür bombardımanına tutacağını biliyorum.. :) Ben de yoğunluğumdan ötürü, henüz diğer açmam gereken konuları açamadım. Geç olsun ama güç olmasın yeter!.. :) Saygılarımla...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Az önce okuduğum Lak Lak dergisinin 25. sayısında
bir tane daha Kaptan Onedın bant karikatürüne rast geldim. :)

Laklak25_03.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

Milliyet gazetesinin kupüründe "Kaptan Onedın" dizisinin 20 Ekim 1979 tarihinde TRT televizyonunda gösterilmeye başladığı yazıyor. Onunla aynı zamanda yine ünlü bir dizi olan "San Francisco Sokakları" gösterime verilmiş. Tabii o tarihte TRT siyah-beyaz yayın yapıyordu. "Kaptan Onedın" önceleri 19:10'da yayına verilirken dizinin gösteriminin bir yıl sonra gece yarısına doğru kaydırıldığını görüyoruz. Buna rağmen uzun süre yayında kaldı ve 21 Eylül 1981'de gösterilen son bölümüyle dizi bitti. Küpürde dizi başladığı hafta sinemalarda hangi filmlerin gösterimde olduğu, hangi sanat olaylarının cereyan ettiği de görülüyor.

Kaptan_Oned_n_basl_yor_20_ekim_1979.jpg

Son düzenleme:

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374

"2013'de 81 yaşında aramızdan ayrılan Kaptan Onedın (The Onedin Line)"
dizisinin başrol oyuncusu "Peter Gilmore"u ne zaman görsem
aklıma 1978 yapımı "absürd" fantastik/bilimkurgu
filmi, "Warlords of Atlantis"i gelir!

"Warlords of Atlantis"
(Film Afişi)
bLJjD8.jpg

COLUMBIA/EMI tarafından çekilmiş bu film bir İngiliz yapımı.
Aslında "Metro-Goldwyn-Mayer" finansmanıyla çekilmiş bir filmdi.
Tabii "EMI Film" diye bir firma yok artık, kapandı gitti.. Arşivi bile
kapanın elinde kaldı! "Metro-Goldwyn-Mayer", EMI'nin dağıtımcısıydı
ama girmeyelim şimdi o kadar detaya... "Metro-Goldwyn-Mayer
hatırlarsınız şu filmleri başlamadan önce kükreyen Arslan
introsu çıkan firma...

IMDB'de filmin ismi
" " olarak geçer...

Film'den bir iki sahne...
0Gm7bL.jpg

QpZJjk.jpg

Solda "Peter Gilmore" ve hemen yanında ki "Doug McClure".
"Doug McClure"da ünlü bir oyuncudur ve o da artık hayatta yok!
Kadın oyuncunun ismi ise "Lea Brodie"...

Filmin konusu kısaca;
Prof. Aitken ve oğlu Charles yani "Peter Gilmore" kayıp şehir Atlantis'i
keşfetmek üzere bir gemi kiralayarak yola koyulurlar. Özel bir sualtı
dalış aracı
tasarlayan teknisyen Greg Collinson'ı da (Doug McClure)
yanlarındadır. Ancak ne teknisyen Greg ne de gemi mürettebatının
Prof. Aitken ve oğlunun asıl amaçlarından haberleri yoktur!
Herkes derin sularda yaşayan balıkları araştırmak üzere yola çıkıldığını
düşünür!

Ancak profesör ve oğlunun asıl amacı kayıp şehir Atlantis'in varlığını
kanıtlamak ve araştırma yapmaktır!

Bu absürd bilimkurgu filmini belki izlemek isteyenler olabilir o açıdan
çok fazla detay vermiyorum ancak teknisyen Greg ve profesörün oğlu
Charles yani "Peter Gilmore", "özel sualtı dalış aracı!" ile
yaptıkları ilk dalışla birlikte absürdlükler" zincirinin de başladığını
belirtmeliyim
! Atlantis'lilerin Mars'dan geldiği falan efsanede
ne varsa (7 şehir gibi...) hepsi senaryoda var!

Tabii siz benim absürd dediğime bakmayın aslında kendi türünün kült filmi!
60'lı, 70'li yıllarda çekilmiş bu tip bilim-kurgu filmlerinin hastaları vardır; bu filmler
üzerine açılmış yığınla bloglar, forumlar bulunmaktadır. Adamlar ciddi ciddi oturup
bu tarz filmleri tartışırlar ve konu sayfalarca sürer! İnanamazsınız!

Warlords of Atlantis 1978 - Trailer
www.youtube.com/watch?v=A4POKzW3rys
2000 yılında İngiltere'de Allan Bryce tarafından kaleme alınan
163 sayfalık "Amicus: The Studio That Dripped Blood" adlı kitapta
bu filmin İngiltere'de 1978'de en başarılı 15. film olduğu yazar!

"Peter Gilmore" 2013'de 81 yaşında
hayata veda etmiştir.

qJPoqB.jpg

Peter Gilmore (1931/2013)

Kaptan Onedın (The Onedin Line)"ın defalarca set, set
DVD'si çıkmış olup, toplu olarak sadece Almanya'da
komple set satışa çıkarılmıştır.

ROo7VG.jpg

Sevgilerimle...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Gene çok güzel ve çok detaylı bilgiler paylaşmışsın dostum. Teşekkürler.
Bu arada Peter Gilmore ile Doug McClure'nin soyadlarını bilmesem kardeş sanırdım, zira birbirlerine bayağı benziyorlar. :)

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
Kaptan Onedın'ın başrol oyuncusu Peter Gilmore, 1977 yılında Philips'in Video 80 Sistemini Tanıtıyor. Sistem üç adet renkli mobil video kamera, bir audio-video mikser ve renk düzeltmesi yapabilen bir ana istasyondan oluşuyormuş. Peter Gilmore, Avrupa'daki birçok TV kurumu tarafından kullanılan bu sistemin "chroma-key" özelliğini de tanıtıyor. O sırada BBC'de yayınlanan Kaptan Onedın dizisinin rüzgarından da yararlanmak isteyen reklam verici şirket chroma-key özelliğini göstermek için Gilmore'un arkasında duran mavi arka plan üzerine bir 19. yüzyıl gemisi oturtmuşlar ve fonda da dizinin tema müziği olan Haçaturyan'ın Spartacus bale müziği (Adagio bölümü) işitiliyor (dak. 5:30).

Son düzenleme:

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
12 Eylül sonrası Mr. Universe korkusuna etliye, sütlüye, siyasete, skandala burunlarını sokmaktansa; hayali karakterler üzerinde aynı espriyi defalarca her diziye, programa uygulamaktan kaçınmamış Gırgır Dergisi... Gülmedim netekim.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
TRT'de bir dönem yayınına ara verilen Kaptan Onedın dizisi 'Kökler' dizisinin bitimiyle 13 Temmuz 1981 pazartesi gününden itibaren 13. bölüm boyunca tekrar yayınlanmaya başlamış. Konu ile ilgili 13 Temmuz 1981 (Sayı 22) tarihli TV'de 7 dergisi kupürünü aşağıya ekliyorum.

Kaptan-Oned-n-13-Temmuz-1981-Say-22.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
29 Eylül 1980 (Sayı: 40) tarihli TV’de 7 Gün dergisinden…

Kaptan-Oned-n.png

“KAPTAN ONEDIN” DİZİSİNİN ÖZETİ
Dünya ekranlarında bir gelenek vardır. Daha önce gösterilen bir dizinin, TV'ye aylar sonra devamı gelince eski bölümler yaz aylarında tekrar gösterilir... Seyirci, daha önce olanları hatırlasın, dizinin yeni bölümlerini daha bir zevkle seyretsin diye.. İşte bu köşede, TRT'nin yapmadığını biz yapıyor Ekim 1979-Mayıs 1980 tarihleri arasında seyrettiğiniz "Kaptan Onedin"ın birinci ve ikinci bölümlerinin özetini veriyoruz...
1870 yılı. Liverpool limanındayız. Genç denizci James Onedin, uzun bir seferden dönmüştür. Babasının ölümü üzerine kalan malların erkek kardeşi Robert ve kız kardeşi Elizabeth Onedin arasında paylaşıldığını haber alınca öfkesinden çılgına döner. Robert Onedin, babasından kalan parayla bir bakkal dükkanı açmıştır. İşleri de pek iyi gitmemektedir. Karısı Sara ve kız kardeşi Elizabeth'in geçimini güçlükle sağlamaktadır. James Onedin, mirastan kendisine de pay verilmesini ister. Amacı, limanda demirli duran Charlotte Rhodes adlı gemiyi satın alıp, taşımacılık yapmaktır. İki kardeş arasındaki tartışmaya, geminin sahibi olan Kaptan Webster'in ters tutumu da eklenince, işler iyice çıkmaza girer. Günlerini içki şişeleriyle geçiren Kaptan Webster, borç içindedir ama gemisini satmaya niyetli değildir. Ancak kaptanın kızı Anne Webster, James Onedin'a ilginç bir öneride bulunur. Genç kaptan kendisiyle evlenmeyi kabul ederse, Charlotte Rhodes gemisini de eşi ona drahoma olarak verecektir. James Onedin, bu teklifi benimser ve Kaptan Webster'in kızıyla evlenir. Anne, güzel değildir ve evlenme yaşını da geçirmiştir. Ama kocası James Onedin'a büyük bir aşkla bağlıdır. James Onedin da önceleri eşine fazla önem vermez. Fakat zamanla bu mantıklı ve akıllı kadına gerçek aşkla bağlanır. Karı-koca, büyük güçlüklere birlikte göğüs gererler. James Onedin'ın kız kardeşi, sözlüsü Fogarty ile evlenmemekte direnir. Liverpool'da bir gemi inşaat şirketinin sahibinin oğlu olan Albert Frazer'ın genç kıza ilgi göstermesi, sözlü çiftin evlenmesini geciktirir. Fogarty, kaptan ünvanını almadan evlenmeyeceğini söyler. Oysa Elizabeth Onedin, Fogarty'den bir bebek beklemektedir. Durumu ona açıklamaz.
Fogarty, gemisiyle denize açıldıktan sonra Elizabeth Onedin, AIbert Frazer'le evlenir. Karı-koca pek de mutlu değildir. Albert Frazer, karısını çok sevdiği halde, onun şımarıklıklarına dayanamaz. James Onedİn, Charlotte Rhodes'un ikinci' kaptanı Bay Baines ve eşi Anne ile birlikte seferlerini sürdürür, maddi güçlükler, rakiplerin baskısı, James Onedin’ı yıldırmaz.
Fogarty'nin Liverpool'a dönüp, Elizabeth'in Albert Frazer ile evlendiğini haber alması, James Onedin'e yeni bir düşman daha kazandırır: James Fogarty... Buharlı gemilerin yavaş yavaş deniz taşımacılığında etkili olmaya başlaması, James Onedin ile Albert Frazer'i de yeni planlar yapmaya zorlar.
James Fogarty, kentin en zengin deniz İşletmecisi Bay Callon'un tek varisi ve yeğeni Bayan Callon İle evlenir. James Onedin'ın kurduğu halka açık şirketin hisselerini satın alıp, şirkete sahip çıkmak isterler. Bu sırada, karısı Anne de hastalanmıştır. Doktor, genç kadına, çocuk doğurmasının sakıncalı olacağım söyler ve onu uyarır. Ancak Anne, James Onedin'ın bir erkek evlat özlemi içinde olduğunu bilmektedir. Kocasından durumunu gizler ve hamile kalır. Doğum yaklaşırken, kocasıyla birlikte son kez uzun bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk Onedin'lar için önem taşımaktadır. Fogarty ile giriştikleri rekabetin sonunu bu yolculuk tayin edecektir. James Onedin, yarışı önde bitirir. Doğum sancıları içinde kıvranan karısını karaya çıkarır. Maddî sıkıntılar sona ermiştir. Şimdi ise sadece oğlunun doğumunu bekleyecektir. Ancak, Anne Onedİn, bir kız çocuk doğurur ve doğumdan birkaç dakika sonra hayata gözlerini yumar. James Onedin yıkılmıştır...
İşte, 24 Mayıs 1980 Cumarlesi günü *Kaptan Onedin” dizisi ekranda böyle bitmişti. Ve biz dizinin birinci ve ikinci bölümünü bir arada izlemiştik... Önümüzdeki Cuma ise, üçüncü bölümde, Kaptan Onedin'ın yeni serüvenlerini izleyeceğiz... (TV'de 7 Gün/ 29 Eylül 1980 / Sayı: 40)