Görevimiz Tehlike (Mission Impossible) dizisi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Z0r_Bg_LW.jpg

"Görevin Jim, tabii eğer kabul edersen" repliğiyle hafızama kazınan, sürükleyici ve beğenerek izlediğim bir diziydi. Özellikle; gerçek insan yüzünden ayırt edilemeyecek kalitede yapılan maskeler ve teknolojinin kullanıldığı diğer sahneler dikkatimi çekerdi. Esas oğlan Jim'e, değişik mekanlarda görüntülü bir mesaj cihazı ile yapması istenen görev teklif edilir, şayet yakalanırlarsa hükümet ajanı olduklarının inkar edileceği özellikle belirtilirdi. Bu Jim de o kadar görev aşkıyla dolu biriydi ki, bir kez olsun "Yeter be kardeşim, bizim de canımız var, insanı biraz da rahat bırakın" :) demez, her görevi kabul ederdi.

Dizinin meşhur diğer bir repliği de; "Bu mesaj 5 saniye içinde kendini yok edecektir." idi ve saniyeler içinde alet tozla duman arasında eriyip giderdi..

Bu dizinin orjinali 1966-73 tarihlerinde çevrilip, ülkemizde 70'lerin başlarında oynamış ama benim yukarıda bahsettiğim versiyonu ise 1988-90 tarihlerinde çevrilip, ülkemizde aynı dönemlerde oynamıştır. Bu arada TV EM sayesinde 60'lardaki serinin bazı bölümlerini de izleme şansım oldu. Dizi ana tema olarak aynı kalmış, sadece teknolojik gelişmelere göre bir takım düzenlemeler yapılmış. Yalnız eski versiyonunun oyuncu kadrosu daha sağlammış zira baş rollerde usta oyuncu Peter Graves'in yanında Uzay 1999 dizisinden tanıdığımız Martin Landau ile Barbara Bain de yer almış..

Dizinin orijinal versiyonunu hafta içi her gün saat 13:15'de TV EM'de izleyebilirsiniz.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

"Mad" Mizah Dergisinde Bir "Mission: Impossible" Parodisi
"Mission: Ridiculous" (Görevimiz Rezalet)
Ünlü "Mad" mizah dergisi "Nisan 1968" tarihli 118. sayısında "Mission: Impossible" (Görevimiz Tehlike) dizisinin bir çizgi parodisini yayımlamıştı. "Mission: Ridiculous" (Görevimiz Rezalet) başlıklı taşlama tarzındaki 7 sayfalık bu çizgi romanın senaryosu "Dick DeBartolo"ya ait olup "Mort Drucker" tarafından resimlenmiştir. Zaten Mad'in hemen her sayısında yer alan bu parodi/taşlama köşesini genelde "Mort Drucker" çiziyordu. Aşağıda ilk 2 sayfası görülüyor. Linkten ise 7 sayfa birden indirilip okunabilir (derginin kapağı da var). Her zamanki gibi diziyi makaraya alan bir resimli roman olmuş.

Teşekkürler sevgili "Baltimora"

Mission_Ridiculous_Mad.jpg

(MediaFire)
(Mega)

Moderatör tarafında düzenlendi:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Buluşmalarımızın birinde Oktay_izm birkaç bölümünü cd olarak vermişti. Çok keyifliydi. Ben her bölümünü izlemiştim yine izlediğimde aynı keyfi vermeyi sürdürüyor.:)

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Görevimiz Tehlike her şeyden önce jenerik müziğiyle yer etmiş hafızamda. Gerçekten muhteşemdi.

Dizinin lokomotifiydi belki de.

66'daki serinin orijinal introsu:​

Aşağıdaki de daha sonra çekilen sinema versiyonları için yeniden düzenlenmiş hali.
Tema neredeyse olduğu gibi korunmuş.
Hatırlattığın için teşekkürler Baltimora...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Görevimiz Tehlike herşeyden önce jenerik müziğiyle yer etmiş hafızamda. Gerçekten muhteşemdi. Dizinin lokomotifiydi belki de. Hatırlattığın için teşekkürler Baltimora...

MY4_PVb_T.jpg

Rica ederim abartman. Bu arada dizinin müziğini, bugün 82 yaşında olan, Arjantinli piyanist ve kompozitör Lalo Schifrin yapmış. Kendisi "Görevimiz Tehlike" dizisinin müziği ile dünya çapında başarı elde ettikten sonra, Bruce Lee'nin rol aldığı ve soundtrack'iyle hafızalara kazınan "Enter The Dragon" filminin müziklerini de bestelemiş. Bunların haricinde günümüze kadar sayısız dizi ve filmin müziklerinde de imzası vardır.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

7 Haziran 1977 tarihli "Fırt" mizah dergisinde çıkmış bir "Görevimiz Tehlike" parodisi. M. Polat/S. Yalaz imzalarını taşıyor.
G_r_Teh_f_rt_Parodi_1977.jpg

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Sevgili scanfan ve oktay_izm; konuya yaptığınız katkılar için teşekkür ederim. Bu arada Fırt'ın TV dizilerine yaptığı göndermelere bayılıyorum. Hakikaten, okunduğunda insanın yüzünde bir tebessüm bırakmaması imkansız.. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Son düzenleme:

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,849

MY4_PVb_T.jpg

Rica ederim abartman. Bu arada dizinin müziğini, bugün 82 yaşında olan, Arjantinli piyanist ve kompozitör Lalo Schifrin yapmış. Kendisi "Görevimiz Tehlike" dizisinin müziği ile dünya çapında başarı elde ettikten sonra, Bruce Lee'nin rol aldığı ve soundtrack'iyle hafızalara kazınan "Enter The Dragon" filminin müziklerini de bestelemiş. Bunların haricinde günümüze kadar sayısız dizi ve filmin müziklerinde de imzası vardır.
Dizinin heyecanlı sahnelerinde şu müzik kullanılırdı, tabii ki bu da Lalo Schifrin ustanın.www.youtube.com/watch?v=konxDD_sg1g

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Martin Landau (20 Haziran 1928 – 15 Temmuz 2017)

"Görevimiz Tehlike" ve "Uzay 1999" dizileri ile hafızalarımıza kazınan, Oscar ödüllü usta oyuncu Martin Landau 89 yaşında hayatını kaybetti. Toprağı bol olsun..

ca36cfad9b1c748a05ea466d9ddaa7d4--tv-radio-missi.jpg

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
Gerçekten çok üzüldüm. Sevdiğim bir oyuncuydu. Hayli yaşlanmış olduğunu biliyordum ma yine de üzdü bu haber beni. Elveda kaptan Köning. (Rollin Hand)