Emret Bakanım (Yes Minister) dizisi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
3_Lub_D5_F.jpg

İngiltere'nin en iyi politik hiciv dizilerinden biri olarak gösterilen "Yes Minister" 1980 yılında yayınlanmaya başlasa da, TRT'ye epey geç uğramıştı. Bir yandan bürokrasinin, bir yandan da Margaret Thatcher'ın azgın dönemlerinin liberal politikacı tiplemelerinin eleştirisi üzerine kurulu dizi, 1986 yılında "Emret Başbakanım"a dönüşmüştü... Ne kadar kendisine eleştiriler yöneltilse de, Thatcher da bu bol ödüllü dizinin müdavimlerinden biriydi.

Aktörlerin karikatürize edildiği jeneriğindeki çizimler, "The Wall" albüm kapağından ve filminden tanıdığımız Gerald Scarfe'a aittir. Dizinin müzikleri ise Ronnie Hazlehurst tarafından bestelenmiş ve Big Ben'den esinlenilmiştir.

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,617
İzmir

Hayal meyal hatırladığım bir diziydi. O kadar sürdüğüne göre demek ki sevilmiş.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul

Hayal meyal hatırladığım bir diziydi. O kadar sürdüğüne göre demek ki sevilmiş.

Sana katılıyorum üstadım. Dönemin Birleşik Krallık Başbakanı Margaret Thatcher'a, hükümetine ve devlet yapısına yönelttiği sert eleştirilerle gündeme gelen dizi çok sayıda ödül almış ve 2004 yılında yapılan değerlendirmede "İngiliz yapımı tüm televizyon dizileri içinde en iyi altıncı dizi" olarak seçilmiş.

Son düzenleme:

nicomedes

Onursal Üye
30 Nis 2014
880
3,912
İzmit
En sevdiğim dizilerden biridir 4 sezonu var elimde ancak sadece 1. sezonun 5 bölümünün altyazısını bulabildim.
Ülkelerin politikacılar tarafından değil bürokratlarca yönetildiğini anlatıyordu, izlemeyen arkadaşlara tavsiye ederim.

Hakan Sait

Süper Üye
14 Ocak 2010
423
5,626
Antalya
Severek izlerdik evet. Bize politikanın hiç de göründüğü gibi olmadığını öğretmişti. Hamfri hep taş koyardı bakanın icraatlarına değil mi? :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Severek izlerdik evet. Bize politikanın hiç de göründüğü gibi olmadığını öğretmişti. Hamfri hep taş koyardı bakanın icraatlarına değil mi? :)

Ben de Humphrey'in taş koymalarına bayılırdım. Fakat, Bakanın da, zamanla tecrübe kazanıp Humphrey'le kozlarını paylaşabilecek seviyeye gelip, onu bazen alt etmesi de ayrı bir güzeldi..:)

NNIzvco.jpg

Son düzenleme:

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,991
13,508
Güzel diziydi. Müsteşarın bakanı kendi istediği noktaya çekmesi için yaptıkları dizinin ana esprisiydi.

12 Şub 2010
15,006
543,719
Bürokrasinin dalaverelerini, politikacıların da onlardan aşağı olmadığını sergileyen çok başarılı bir hiciv dizisiydi. Keyifle izlerdim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

"Emret Bakanım"ın Türkçe parodi versiyonu
"Başbayan" (1995)

Türk tiyatro oyuncusu ve komedyen "Yasemin Yalçın", 1995 yılında "Kanal D"de yayınlanmaya başlayan şov programı "İnce İnce Yasemince"nin içinde yer alan yaklaşık 7 değişik bölümden biri olan "Başbayan" adlı skeçte "Emret Bakanım"ın (Yes Minister) yerli bir parodisini yapmıştı. "Yasemin Yalçın"ın dönemin başbakanı (51. hükûmet) "Tansu Çiller"i "Başbayan Cansu Hanım" rolüyle hicvettiği bölümlerde, onunla başrolü paylaşan "Dursun Ali Sarıoğlu" "Bakan Haset" rolüyle o dönemin devlet bakanı "Esat Kıratlıoğlu"nu hicvediyordu . Dizide muhalefet partisi (ANAP) genel başkanı "Mesut Yılmaz" ise "Mutlu Bey" adıyla hicvedilmişti. Başbayan'ın eşi "Dozer", çocukları ise "Sert" ve "Dert" adlarıyla parodide yer alır. Başbayan Cansu hanımın koalisyon yapmak istediği politikacı "Cinnettin Yerbakan" (Necmettin Erbakan), yardımcısı ise "Şerbet Kazan"dır (Şevket Kazan).

Bu başarılı şov programının diğer bölümleri arasında "Kakılmış", "Sürahi Hanım", "Hamsiye", "Alican" vb sayılabilir. Dizi daha sonraki yıllarda birçok kanalda tekrar tekrar yayınlandı. Parodisi yapılan politikacılar diziyi büyük bir hoşgörüyle karşılamışlardı.

Ba_bayan.jpg

Son düzenleme: