Peter Ustinov ile "Omni - Yeni ufuklar" belgeseli..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
clu_PIDh.png

1985-86 yıllarında Cumartesi akşamları TRT'de yayınlanan, geleceğin dünyasından ve yeni buluşlardan bahseden bir belgeseldi. Sunuculuğunu dünyaca ünlü İngiliz aktör ve yazar Peter Ustinov yapardı. Ustinov programın sonunda; "Haftaya Omni'de buluşalım" diyerek izleyicilere veda ederdi..

26 Ekim 1985 tarihli Hey dergisinin televizyon sayfasında "Yeni Ufuklar"ın yayınlanacak bir bölümü'nün içeriğinden şöyle bahsedilmiş: "Amerika'da bir üniversitede biyonik kol yapımı, teknolojinin sanata etkisi, su altındaki bilim adamlarının Yunus balıkları ile konuşmaları ve yaşantılarının incelenmesi."

Orjinal adı "Omni: The New Frontier" olan belgesel,
dünyada ilk olarak 1981-82 yıllarında yayınlanmıştır.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Bu kısa ömürlü bilim kurgu "dizisi" aslında aynı adlı ("OMNI MAGAZINE") bir Amerikan "dergisi"nin formatı üzerine kurulmuştu. Bu dergiyi ben de 1980'lerde alırdım (zaten dergi 1978-1995 yılları arasında çıktı). Dergi bilim kurgu, parapsikoloji ağırlıklı yazı ve fantastik çizimleriyle bizlere müthiş görünürdü o zamanlar. Bu dergileri sadece bu grafikleri için satın alanlar bile vardı, Her biri birer "Salvador Dali" tablosunu anımsatan bu resimleri kesip kullanırlardı. İyilerinden bikaç tane elime geçerse kitaplığımdan, burada sunarım inşallah. Çoğunu grafikle uğraşan arkadaşlarıma vermiştim çünkü.(Bu "OMNI", Heavy Metal" (Metal Hurlant) gibi dergilerle eşzamanlı olarak piyasaya çıktı, bu da bir araştırma konusu olmalı bence)

Bu dergiler genelde "PX iadeleri" şeklinde okunmuş kitap piyasasına düşerlerdi (yani kapaklarının üst kısmı kesikti) ama bazıları da okunduktan sonra eski kitapçılara düşmüştü, yani kapakları filan sağlamdı. Çokları bilir ama yine de açıklama yapayım. "PX"ler tüm dünyada (ve Türkiye'de tabii) Amerikan askeri tesislerinin bulunduğu bölgelerdeki alışveriş noktaları-marketlere verilen addır ("askeri marketler zinciri"). PX (Piieks) "Post Exchange" lafının kısaltılmışıdır. Türkiye'de İzmir, Adana, Ankara ve yanılmıyorsam İstanbul'da da vardır bunlardan.

Dergilere gelince, satılmayan nüshalar olduğu gibi ABD'ye geri gönderilmek yerine, kargo masrafından kaçınmak için, tekrar dışarıda satılamayacak şekilde hacamat edilirler, yani ya ön kapağı tamamen ya da deginin adının denk geldiği yer şerit halinde kesilir ve atılırdı. Hacamat edilmiş bu dergi ve kitaplar da yöresel eski kitapçılara düşer, daha ucuza satılırdı. Kurnaz herifler, imkânları olduğu halde tamamen de imha etmiyorlar dergiyi, bir tür kültür yayılması da sürüyor bir yandan. Ama kapağıyla da salmıyor piyasaya, ne diyim ben!

Teşekkürler sayın "Baltimora". Bana yine kısa bir zaman yolculuğu yaptırdığın için.

"OMNI" dergisinin Kasım 1986 sayısının kapağı
OMNIDEC1986.jpg

Bu dergiyi

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul

Bu kısa ömürlü bilim kurgu "dizisi" aslında aynı adlı ("OMNI MAGAZINE") bir Amerikan "dergisi"nin formatı üzerine kurulmuştu. Bu dergiyi ben de 1980'lerde alırdım (zaten dergi 1978-1995 yılları arasında çıktı).

Bu dergiler genelde "PX iadeleri" şeklinde okunmuş kitap piyasasına düşerlerdi (yani kapaklarının üst kısmı kesikti) ama bazıları da okunduktan sonra eski kitapçılara düşmüştü, yani kapakları filan sağlamdı. Çokları bilir ama yine de açıklama yapayım. "PX"ler tüm dünyada (ve Türkiye'de tabii) Amerikan askeri tesislerinin bulunduğu bölgelerdeki alışveriş noktaları-marketlere verilen addır ("askeri marketler zinciri"). PX (Piieks) "Post Exchange" lafının kısaltılmışıdır. Türkiye'de İzmir, Adana, Ankara ve yanılmıyorsam İstanbul'da da vardır bunlardan.

Teşekkürler sayın "Baltimora". Bana yine kısa bir zaman yolculuğu yaptırdığın için.

Rica ederim.. İlk olarak engin bilgilerini her zamanki gibi istifademize sunduğun için teşekkür ederim sevgili Scanfan. Sayende gene bir çok yeni bilgi edindim.

Derginin kapağındaki Omni yazısı birebir programdakiyle örtüşüyor. Demek ki bu ilgi çekici ve güzel yazı formatını buradan aşırmışlar.. :)

Bu arada PX'in ne olduğunu; askerliğimi Bosna-Hersek'te Birleşmiş Milletler Türk Barış Gücü bünyesindeyken öğrenmiştim zira ufak bir Amerikan birliği de bizim Tugayın içinde konuşlanıyordu. Adamların PX'inde yok yoktu; müzik setleri, televizyonlar, videolar, zippo çakmaklar, Versace parfümler, New york yankees şapkaları, İsveç çakıları gibi akla gelebilecek her şey vardı.. Türkiye'ye dönerken askerden ziyade Alamancılar gibi dönmüştüm.. :)

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Adamların bakkal dükkanları sağlamdı, ne ararsan vardı, ben de epey dolar vermişimdir, bakkallarında.

Abi teşekkürler.