Uzay 1999 (Space 1999) dizisi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
file

Ülkemizde 70'lerin ikinci yarısından, 80'lerin başlarına kadar gösterilen zamanın efsane dizilerindendi. Olaylar çevrildiği dönemin çeyrek asır sonrasında geçmekteydi. Ay'da yaşanan nükleer patlamalardan ötürü Ay'ın dünyamızdan ayrılmasıyla maceralar başlamıştı. İnsanların yaşadıkları yere Ay üssü Alfa deniyordu. Bir de bu üsse bağlı uzay gemileri vardı; bunların da adı Kartal idi. Dizinin kahramanlarından sadece üç tanesi aklımda kalmış. Onlar da Kumandan Koenig, güzel doktor Helena Russell ve de Bilim Subayı Maya. Bunlardan beni en çok etkileyen her türlü yaratık şekline girebilen maya idi. Maya hangi canlının kılığına girmek istiyorsa, bunu zihninde canlandırır ve sonrasında bu canlı gözlerinde belirirdi. Bazı girdiği canlılar, benim gibi o yaşlardaki bir çocuk için oldukça ürkütücü de olabiliyordu. Ama Maya bu canlıları daima iyi amaçla kötülere karşı kullanırdı. Neyse, sonuç olarak;70lerin ve 80lerin TRT'sine damgasını vuran efsane dizilerden biridir "Uzay 1999".

(Dizinin tüm bölümlerini "İngilizce olarak" youtube'dan izleyebilirsiniz..)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Her ne kadar o dönemlerde bazen korkmama sebep olsa da; benim açımdan bu diziye tutkuyla bağlanmamın sebebi olan, Macar artist Catherine Schell'in canlandırdığı Maya karakterinden iki kare.. Kendisini ilk karede, makyajsız haliyle, girdiği yaşam formalarına ait iki yaratık kostümüyle görüyoruz; ikinci karede ise makyajlı yani dizide canlandırdığı Maya karakteriyle görüyoruz.

file

17 Haziran 1944 doğumlu artist; 1964'te başladığı sanat kariyerine, çeşitli dizi ve filmlerde oynadıktan sonra 2004 tarihinde son vermiştir.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
file

Dr. Helena Russell (Barbara Bain) ve Bilim subayı Maya (Catherine Schell)

Malum bizim çocukluğumuzda Türkiye yokluklar ülkesiydi. Yabancı ülkelerde bu dizideki silahların oyuncakları satılırken bizim ülkemizde yağ, şeker, ekmek vs temel ihtiyaçlar bile zor bulunuyordu. Hal böyle olunca da bize yaratıcılığımızı konuşturmak gerekiyordu. :) Ben de odamın ikide bir çıkan kapı kolunu ışın tabancası olarak kullanıyordum.. :)

file

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
İlk bölümü 4 Eylül 1975 tarihinde İngiltere'de gösterilen dizi, ülkemizde 11 Ekim 1975'te TRT tarafından yayınlanmaya başlanmıştır. Dönemin popüler dizilerinden olan "Uzay 1999'un aynı dönemlerde çeşitli ülkelerde çizgiromanları da yayımlanmıştır. Kimbilir, belki gün gelir, "Çizgi Diyarı Çeviri ve Balonlama ekibi" tarafından bu eserler de ülkemiz ÇR okuyucularına kazandırılır.. :)

file

12 Şub 2010
15,006
543,640
En popüler yanlarından birisi Işın Tabancalarıydı. Tüm çocuklar bir ışın silahına sahip olmak için can atıyordu.

Çok fantastik bir dizi olmasına rağmen cep telefonunu icat edememişlerdi maalesef.

En sevilen karakteri Mr. Spock.

Teşekkürler sevgili Baltimora.

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
İlk bölümü 4 Eylül 1975 tarihinde İngiltere'de gösterilen dizi, ülkemizde 11 Ekim 1975'te TRT tarafından yayımlanmaya başlanmıştır. Dönemin popüler dizilerinden olan "Uzay 1999'un aynı dönemlerde çeşitli ülkelerde çizgiromanları da yayımlanmıştır. Kimbilir, belki gün gelir, "Çizgi Diyarı Çeviri ve Balonlama ekibi" tarafından bu eserler de ülkemiz ÇR okuyucularına kazandırılır.. :)

99_Wn_On5.jpg

Baltimora Hocam, aslında Uzay 1999 dizisinin çizgi romanları uzun süre Türkiye'de de yayınlandı. Mehmet Benli tarafından 70'lerin ikinci yarısında yayınlanan Vampirella dizilerinin içinde bol miktarda klasik bilim kurgu çizgi romanları yer alıyordu. Bunların içinde Maymunlar Cehennemi ve Uzay 1999 popüler seriler olarak göze çarpıyordu. Vampirella'nın Mart 1977 sayısında kapaktan duyurularak ilk macera yayınlanmış. Üstelik bu macera Uzay 1999 fanlarının çok iyi bildiği bir hikaye, Metamorphose (Dönüşüm) idi. Metamorhpose, Maya karakterinin diziye ilk kez katıldığı 2. sezon prömiyer bölümüdür ve harika bir görselliğe sahiptir.

file

Dergide, dizinin 2. sezonu hakkında dokümanter bilgiler de mevcuttur.

file

Ve ünlü Metamorphose hikayesinin, Maya'lı Mentor'lu(Maya'nın babası Saigon gezegeninin çılgın bilim adamı) ve bilimum tanıdık simalarının olduğu, maceranın jenerik sayfası:

file

Bu sayının kapağı Uzay 1999 detaylarıyla özellikle gözalıcıdır:

file

Aynı sayının arka kapağı:

file

Devamı aşağıda...

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Vampirella'nın 80'lerde yayınlanan serisinin 5 ve 6. sayılarında da Uzay 1999 maceralarına rastlıyoruz.

file

Bu dizideki hikayeler dizi senaryolarının haricindeki iki güzel öyküyü içeriyor.

file

file

Aynı sayının arka kapağı. Bu vesileyle Vampi teyzeyi de anmış olduk. Hey gidi günler...

file

Ve 6. sayı kapağı. Dizinin bir 7. sayısının olup olmadığını bilmiyorum. Bende ilk 6 sayı var. Gerisine hiç rastlamadım.

Devamı aşağıda..

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Ve nihayet "Science-Fiction dizisi başlıklı" bir çizgi roman dizisinin ikinci sayısı, tamamiyle Uzay 1999 hikayelerine ayrılmış.

file

1980'lerin başında yayınlandığını tahmin ettiğim çizgi roman albümünde künye bilgileri yok. Edisyonundan Bora Yayınları'nın karışık ürünlerinden olduğunu düşündüğüm albümdeki hikayeler, 1. sezon karakterleri üzerine kurulu. Yani Maya ve Tony yok. Onların yerine 2. sezonda yer almayan Uzay 1999'un Spock versiyonu Prof. Victor Bergman karakteri yeralıyor. Hikayelerin senaryoları yine diziden bağımsız, kısa öyküler şeklinde. Vampirella albümlerinin aksine bu albüm 66 sayfa(Vampi albümleri 98 sayfa idi).

Selamlar
Lami Tiryaki

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,478
Trabzonda bir kaç tane uzay yolu kitabına rastlamıştım keşke alsaymışım abi, neyse 1 ay sonra tekrar gideceğim bu sefer listeyle o zaman alırım. Çocukken izlediğim diziler arasındaydı. Bilhassa maya aklımda kalmış.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
En popüler yanlarından birisi Işın Tabancalarıydı. Tüm çocuklar bir ışın silahına sahip olmak için can atıyordu.

Çok fantastik bir dizi olmasına rağmen cep telefonunu icat edememişlerdi maalesef.

En sevilen karakteri Mr. Spock.

Teşekkürler sevgili Baltimora.

Rica ederim sevgili profesör. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Bu arada sanırım bir karışıklık oldu zira Mr. Spock "Uzay yolu" (Star Trek) nun baş kahramanlarındandı. "Uzay yolu" ile ilgili başlığı da yakın zamanlarda açmayı düşünüyordum, bu vesile ile en yakın zamanda açacağım her halde.. :)

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Baltimora Hocam, aslında Uzay 1999 dizisinin çizgi romanları uzun süre Türkiye'de de yayınlandı. Mehmet Benli tarafından 70'lerin ikinci yarısında yayınlanan Vampirella dizilerinin içinde bol miktarda klasik bilim kurgu çizgi romanları yer alıyordu. Bunların içinde Maymunlar Cehennemi ve Uzay 1999 popüler seriler olarak göze çarpıyordu. Vampirella'nın Mart 1977 sayısında kapaktan duyurularak ilk macera yayınlanmış. Üstelik bu macera Uzay 1999 fanlarının çok iyi bildiği bir hikaye, Metamorphose (Dönüşüm) idi. Metamorhpose, Maya karakterinin diziye ilk kez katıldığı 2. sezon prömiyer bölümüdür ve harika bir görselliğe sahiptir.

Bundan yeni haberim oldu. Doyurucu açıklamalar ve birbirinden güzel mecmua nüsha paylaşımları için yürekten teşekkürler üstadım.

Yalnız sizden bir ricam olacak, nüshaları orjinal boyutunda paylaşırsanız bizler de bunları küçültmek zorunda kalmayız.

Sevgi ve saygı ile..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul

Rica ederim sevgili profesör. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Bu arada sanırım bir karışıklık oldu zira Mr. Spock "Uzay yolu" (Star Trek) nun baş kahramanlarındandı. "Uzay yolu" ile ilgili başlığı da yakın zamanlarda açmayı düşünüyordum, bu vesile ile en yakın zamanda açacağım her halde.. :)

Trabzonda bir kaç tane uzay yolu kitabına rastlamıştım keşke alsaymışım abi, neyse 1 ay sonra tekrar gideceğim bu sefer listeyle o zaman alırım. Çocukken izlediğim diziler arasındaydı. Bilhassa maya aklımda kalmış.

Sevgili Gandor08; Uzay yolu (Star Trek) ile Uzay 1999 (Space 1999) iki ayrı diziydi. Her ikisi de ülkemizde aynı dönemlerde gösterildiğinden sanırım böyle bir karışıklık oluyor. Bahsettiğiniz Uzay yolu (Star Trek) çizgi romanlarından bende de vardı. Alfa yayınlarından çıkıyordu; sanırım elinize geçtiğinde bizlerle bu güzel mecmuaları paylaşırsınız.. :)

Son düzenleme:

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727

Yalnız sizden bir ricam olacak, nüshaları orjinal boyutunda paylaşırsanız bizler de bunları küçültömek zorunda kalmayız.

Aslında bunlar orijinal boyutları, dergiler büyük boy ve aynı oranda tarıyor tarayıcım. Bundan sonrasında resimleri yeniden boyutlandırarak küçük çözünürlükte deneyelim bakalım...

Selamlar
Lami Tiryaki

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Tabii Milliyet Yayınları'nın 1976 tarihli Uzay:1999, Dünyadan Kopuş, öykü kitabını da unutmayalım.

uzay1999ectubb269.jpg

E.C. Tubb imzalı öykü kitabının 1. baskısı, Ağustos 1976'da Milliyet Yayınları tarafından yayınlanmış ve Atilla Celal Bayar tarafından dilimize çevrilmiş. İlk sezon öykülerinin anlatıldığı kitapta hikayeler çizgi roman olmamasına rağmen keyifle okunuyor.

Kitabın arka kapağı da güzel:

uzay1999ectubbarkakapak270.jpg

Kitapta sadece TRT seslendirmelerinde her bölüm başında duyduğumuz, Dr. Russell'ın "dünyadan kopuşumuzdan bu yana..." diye başlayan açılış jargonu korunmuş.

Selamlar
Lami Tiryaki

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727

gandor08 gördüğün kitap aşağıdaki gibi miydi? Aşağıdaki örnek ülkemizde yayınlanan ilk Star Trek(Uzay Yolu, Uzay 1999 değil) öykü kitapları dizisinden bir tanesi. Eğer bu kitaplardan varsa kesinlikle almanı tavsiye ederim. Çok kolay bulunan bir seri değil.

uzayyolu271.jpg

Selamlar
Lami Tiryaki

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,478
gandor08 gördüğün kitap aşağıdaki gibi miydi? Aşağıdaki örnek ülkemizde yayınlanan ilk Star Trek(Uzay Yolu, Uzay 1999 değil) öykü kitapları dizisinden bir tanesi. Eğer bu kitaplardan varsa kesinlikle almanı tavsiye ederim. Çok kolay bulunan bir seri değil.

uzayyolu271.jpg

Selamlar
Lami Tiryaki

Kapak dizaynı bu şekilde değildi ama UZAY YOLU yazıyordu kitabın üstünde hatta elime alıp şöyle bir karıştırdımda kitabı, Space 1999 un sanırım almanca versiyonunu gördüm, biraz daha araştırayım belki her iki kitabında baya eski ingilizce baskılarına ulaşabilirim.

Trabzona ilk gidişimde alacağım zaten ne kadar tek kitap varsa.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Aslında bunlar orijinal boyutları, dergiler büyük boy ve aynı oranda tarıyor tarayıcım. Bundan sonrasında resimleri yeniden boyutlandırarak küçük çözünürlükte deneyelim bakalım...

Selamlar
Lami Tiryaki

Üstadım, ilk olarak anlayışınız için teşekkür ederim. Ben daha önce yaptığınız paylaşımların yeniden boyutlandırmasını yaptım. Sanırım onlara bakarak ebatlar hakkında bir kanaat oluşturabilirsiniz. Benim boyutlandırmadaki hassasiyetim; şayet çok büyük ebatta paylaşım yapılırsa, konuyu açtığımızda karşımıza çok şekilsiz bir durumun çıkmasındandır.

Bu arada; arşivinize hayranım, bizlerle bu güzellikleri paylaştığınız için başta şahsım adına tüm ÇRseverler için teşekkür ederim.

Sizlere kolay gelsin.

Sevgi ve saygı ile..

Son düzenleme:

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727

Bu arada; arşivinize hayranım, bizlerle bu güzellikleri paylaştığınız için başta şahsım adına tüm ÇRseverler için teşekkür ederim.
Sizlere kolay gelsin.
Sevgi ve saygı ile..

Teşekkür ederim. Arşivim her zaman ziyarete açıktır arkadaşlar, yolu Kocaeli'ne düşen herkes ziyaret edebilir inceleyebilir. Eskiden çizgiromanseverler bunu her yerde çok sık yapardık ama o da azaldı gitgide.

Selamlar
Lami Tiryaki

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
90'lı yıllarda bir grup idealist bilim kurgu ve çizgi romansever insan, olağanüstü işlerin altına imza attı. İstanbul'da her ayın ilk ve son Pazartesi'leri toplantılar yapan bu grup iki güzel dergi yayınladılar. Biri çizgi roman kültürü dergisi Darkwood Sakinleri, diğeri bilim kurgu dergisi Atılgan. Kadronun kimi ortak kimi sadece bir gruptaydı. Kimler yoktuki; Bülent Akkoç, Hakan Alpin, Hüsnü Çoruk, Gurur Ası, Aşkın Güngör, Sezen Kaymak, Sadi Konuralp ve daha niceleri... Atılgan, toplam 14 sayı çıktı. 6. sayıdan itibaren çalışmalara ben de katıldım. 8. sayıdan itibarende yazar olarak ta kadrodaydım. Muhteşem dergilerdi. Tamamı el emeği göz nuru, yerli üretim araştırmalar, makaleler, hikayeler, çizgi romanlar, sinema kitap haberleri ve daha neler neler. Baskısı, dağıtımı her şeyi emek verenlerin sırtındaydı.

atlgansay14292.jpg

14 Kasım 2000 tarihli son sayının kapağı.

14. sayıda sevgili Sezen Kaymak, bir zamanların efsane dizisi Uzay 1999'u incelemeye başladı. İlk sezonun incelemesi 45-47. sayfalar arasında yayınlandı.

atlgansay14uzay1999sayfa45293.jpg

Dizinin yaratıcıları, bölümler ve konuları üzerine keyifli bir inceleme olmuştu. İkinci sezon incelemesini bir sonraki sayıya bıraktı Sezen. Ama o sayı yayınlanmadı. Bildiğim kadarıyla konu üzerinde ülkemizde bu şekilde emek verilerek çalışılmış son makale de, bu oldu.

atlgansay14uzay1999sayfa47294.jpg

Aslında dergi-haber babında en kapsamlı incelemeler bir zamanların müthiş bilim kurgu serisi X-Bilinmeyen'in muhtelif sayılarında yer aldı. İlgili dergi dizisi hakkındaki incelemeye http://www.cizgidiyari.com/forum/e-dergi/69096-x-bilinmeyen.html 'de yer vermiştik.

Bendeki Uzay 1999 dokümanter bilgileri bu kadar. Bir de dizinin Türkçe altyazılı DVD, Blu Ray setlerini mağazalarımızda görebilseydik.

Selamlar
Lami Tiryaki

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul

Dizide emeği geçen çok sayıda kişi aramızdan çoktan ayrılmışlar. Benim açımdan dizinin 3 ağır topu: Kumandan John Koenig (Martin Landau), Dr. Helena Russell (Barbara Bain) ve Bilim subayı Maya (Catherine Schell)'nın hala hayatta olmaları tesellim oldu. Bu üçlü haricinde Teğmen Alan Carter (Nick Tate) ve Sandra Benes (Zienia Merton)' de hala hayattalarmış. Ölenlerin toprağı bol olsun, Allah hayattakilerin hepsine uzun ömürler versin.

Bu anlamlı paylaşım için teşekkürler üstadım..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Son düzenleme:

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli
Komutan Koenig, Bilim Subayı Maya, Doktor Helena Russell isimlerini hatırlayan var mı? 1970'lerin sonunda yayınlanan Uzay 1999 dizisi o dönemde bilim kurgunun kalesi olmuştu. Kocaman görüntülü cep telefonları ve şimdi her asansörde bulunan yana kayarak açılan kapıları hayranlıkla seyrederdik.
Ay dünyanın yörüngesinden çıkmış, Dünyaya ulaşmanın yolları aranıyordu. Ay üssü Alfa'da yaşamlarını sürdürmeye çalışan küçük bir koloniyi anlatıyordu...
1999 yılı geçeli 16 yıl oldu ama hala bilim kurgu denildiğinde aklıma gelen ilk dizidir.

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
Bütün bölümleri altyazılı olarak elimde bulunmakta. İki sene önce tümünü keyifle izledim. Birkaç sene sonra yine bir tekrar yapmayı düşünüyorum. Torrentlerde kolaylıkla tüm bölümlerini bulabilirsiniz. Altyazı sitelerinde de Türkçe altyazıları mevcut. Saygılarımla...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Komutan Koenig, Bilim Subayı Maya, Doktor Helena Russell isimlerini hatırlayan var mı? 1970'lerin sonunda yayınlanan Uzay 1999 dizisi o dönemde bilim kurgunun kalesi olmuştu. Kocaman görüntülü cep telefonları ve şimdi her asansörde bulunan yana kayarak açılan kapıları hayranlıkla seyrederdik.
Ay dünyanın yörüngesinden çıkmış, Dünyaya ulaşmanın yolları aranıyordu. Ay üssü Alfa'da yaşamlarını sürdürmeye çalışan küçük bir koloniyi anlatıyordu...
1999 yılı geçeli 16 yıl oldu ama hala bilim kurgu denildiğinde aklıma gelen ilk dizidir.

Güzel paylaşımınız için teşekkürler Hüseyin bey. Bu konu daha önce açıldığından ötürü yazdıklarınızı bu başlığa taşıdım. Saygılarımla kalın sağlıcakla..

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Y0n_Ha_M3.jpg

Dr. Helena Russell (Barbara Bain) ve Bilim subayı Maya (Catherine Schell)

Malum bizim çocukluğumuzda Türkiye yokluklar ülkesiydi. Yabancı ülkelerde bu dizideki silahların oyuncakları satılırken bizim ülkemizde yağ, şeker, ekmek vs temel ihtiyaçlar bile zor bulunuyordu. Hal böyle olunca da bize yaratıcılığımızı konuşturmak gerekiyordu. :) Ben de odamın ikide bir çıkan kapı kolunu ışın tabancası olarak kullanıyordum.. :)

n1_W9m_ZA.jpg
Harikasınız Osman bey.
Bana da çocukluk günlerimi hatırlattınız.
Yokluktan bizim evde kapı kolu da yoktu.
Biz çocuklar da o dönemde tabanca olarak,
kuzu başından arta kalan çene kemiklerini kullanırdık.
(Dikkatinizi çekti ise bir kuzu başından iki tane tabanca çıkar...)

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli
İlk bölümü 4 Eylül 1975 tarihinde İngiltere'de gösterilen dizi, ülkemizde 11 Ekim 1975'te TRT tarafından yayınlanmaya başlanmıştır.

Arkadaşlar, bu diziyi ben de yetmişlerin sonuna doğru diye hatırlıyorum. 80'li yıllara konulmuş. Haliyle bulmakta sıkıntı yaşadım. Dikkatinize...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Arkadaşlar, bu diziyi ben de yetmişlerin sonuna doğru diye hatırlıyorum. 80'li yıllara konulmuş. Haliyle bulmakta sıkıntı yaşadım. Dikkatinize...

Bulamamakta haklısınız Hüseyin bey.. Kusura bakmayın. Yalnız bu dizi de; TRT'de yayınlanan bir çok dizi gibi 70'lerden 80l'ere sarktığından ötürü tercih hakkını 80lerden yana kullandım.. :) Yoksa dizinin orjinal yayın tarihinde hemfikiriz. :)

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Gerry ve Sylvia Anderson çifti dönemin çizgi roman ve popüler kültür anlayışını mükemmelen yakalamışlar. Stingray, UFO, Space 1999 gibi çok az sayıda yapıtın sahibi olarak hala gönlümüzdeki özel yerlerini hala koruyorlar. Keşke biri çıksa da Anderson çiftinden başlayıp onların ürettiği dönemin popüler kültür ürünleri hakkında kapsamlı bir kitap hazırlasa. Nette oldukça fazla bilgi var. Ah emeklilik! Hükümetlerimiz yaş haddi filan derken benim boş vakit yaratmamam için çok çalışıyorlar :( Aklımdaki kitap yazma projelerimi gerçekleştiremeden mezara girersem...

Neyse dağıtmayalım muhabbeti, efendim Andersonların Uzay 1999 öncesi projesi UFO(Uzaydan Gelenler) başlarda iyi izlenme oranlarına sahipken sonraları bu oran düşmüş. Böylece dizinin devam bölümlerinin çekilmesi işi yatmış. Yapımcılar, dizinin beğenilen ve beğenilmeyen yanlarını araştırmışlar. Sonuçta dizinin aydaki üste geçen bölümlerinin özellikle çok beğenildiği ancak dünyada geçen kısımların beğenilmediği gibi bir sonuca ulaşmışlar. Uzay 1999'un bu araştırma sonucunda şekillendiği söylenir. Ay üssü konseptini alıp yaklaşık yirmi otuz yıl ileriye götürerek Uzay 1999 projesini oluşturmuşlar. Her ne kadar UFO'nun aydaki geçen sahnelerini ben de çok beğensemde, yerde geçen sahneleri de fena değildir. Özellikle 70'lerin anlayışına uygun kostümler, çocukluğumun bilim kurgu anlayışını yansıtan araba, ev, çevre düzenlemesi ve her şeyden önemlisi dişileri dişi gibi gösteren harika kadın kostüm ve makyajlarını(Ed Straker'ın o çok kötü dar pantolonu hariç :( ) hala zevkle izlerim. Sevgili Anderson'lar bizlere çok güzel zamanlar yaşattınız. Ne güzeldi sizin yaptıklarınız.

Bu arada Uzay 1999 fanlarına, Hozcomics'ten çıkan Gigi Simeoni'nin mükemmel ötesi çizgi romanı Stria'yı şiddetle öneririm. Okuyun pişman olmayacaksınız!

Gerry ve Sylvia Anderson 1967

Selamlar
Lami Tiryaki

Son düzenleme:

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,512
Ankara
Selamlar;
Meraklıları hatırlayacaktır. Bir bölümünde aşağıdaki resimde görülen yaratıklar çıkmıştı. Çevremizde dudakları uçuklayanlar mı ararsınız, uykuda altına kaçıranlar mı... :D

05.jpg

O kapıların çıkardığı sesler ve o ışın tabancaları (bayıltmaya bile ayarlanabiliyor düşünsenize) efsaneydi... :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Selamlar;
Meraklıları hatırlayacaktır. Bir bölümünde aşağıdaki resimde görülen yaratıklar çıkmıştı. Çevremizde dudakları uçuklayanlar mı ararsınız, uykuda altına kaçıranlar mı... :D

05.jpg

O kapıların çıkardığı sesler ve o ışın tabancaları (bayıltmaya bile ayarlanabiliyor düşünsenize) efsaneydi... :)

Bu yaratıkları ben de hatırlıyorum. Şimdi pek korkunç gelmese de o zamanlar bayağı korkunç gelirlerdi. :)

Bu güzel hatırlatma için teşekkürler..

Son düzenleme:

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Resimde görülen uzaylılar, enerjiyle beslenen ve dolayısıyla Alfa'nın nükleer kaynaklarına göz dikmiş içlerinde "ampul yanan" acaip yaratıklardı.

Hikaye, dizinin ikinci sezonunun 17. ve 18. bölümlerinde geçer. Bringers of Wonder adını taşıyan hikaye Uzay:1999 dizisinin iki bölümlü tek hikayesidir ve zamanına göre oldukça ürkütücü sahneler içerir. Zamanında biz bunları siyah-beyaz izlediğimiz ve böyle dehşetengiz yaratıkları etrafımızdaki basın yayın ürünlerinde sıkça görmediğimiz için oldukça ürkünç gelmişti bizlere.

Hikaye, Komutan Koenig'in nükleer atık depoları üstünde keşif uçuşu yaparken, girdiği bir tür "radyasyon sarhoşluğu" nedeniyle kafayı bulup, kullandığı Kartalı Ay yüzeyine çakmasıyla başlar. Kartalların Ay yüzeyine çarpma sahnelerine ben hala bayılıyorum(suni bilgisayar görüntüleri değil, efektsiz, maketlerle yapılmış gerçek çarpışmalar izlerdik biz). Komaya giren komutan revirde istirahate bırakılır. Aynı anlarda Alfa'ya doğru bir Dünya gemisi yaklaşmaktadır. Personel hayretle, gelenlerin dünyalı akrabaları olduğunu görürler. Alfa'da bir bayram havası eser.

Aslında gelenler yukarıdaki resimde görülen uzaylı yaratıklardır. Beyin ve enerjiden oluşan bu yaratıklar Alfalıları ipnotize ederek onları sanal bir gerçekliğe hapsetmişlerdir. Amaçları personele nükleer atık depolarını patlatıp ihtiyaçları olan enerjiyi sağlamaktır. Tabii bu belki de tüm ayın yok olmasına da neden olacaktır.

Kısa süre sonra uyanan Koenig beynindeki hasar nedeniyle yaratıkları gerçek görüntüleriyle görür. Fakat kimseyi inandıramaz ve revire hapsedilir. Yaratıklardan birinin revire girip yalnız başına bağlı olarak yatan Koenig'e eğildiği sahneyle ilk bölüm sona erer.

Dizinin ikinci sezonunun en iyi hikayelerindendir Bringers of Wonder.

Selamlar
Lami Tiryaki

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Uzay 1999 Dizisini alt yazısı Türkçe olarak şuradan izleyebilirsiniz.

Youtube'da Ragıp Karakaş (Uğur Ragıp Karakaş) kanalına yüklemiş. İsteyen seyredebilir. (Altyazıyı videodan ayarlıyorsunuz altyazılara bir kere tıklamanız yeterli)www.youtube.com/watch?v=SNH4x7_JBRwwww.youtube.com/watch?v=KaunTJt8Ga8Not: Bölümler rastgele seçilmiştir.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Uzay 1999 Dizisini alt yazısı Türkçe olarak şuradan izleyebilirsiniz.

Youtube'da Ragıp Karakaş (Uğur Ragıp Karakaş) kanalına yüklemiş. İsteyen seyredebilir. (Altyazıyı videodan ayarlıyorsunuz altyazılara bir kere tıklamanız yeterli) Bölümler rastgele seçilmiştir.
Ne zamandır bunu bekliyordum. :) Bilgilendirmeniz için teşekkürler sevgili melih_...

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Rica ederim. Maceralar hala ilgimi çekiyor ve çok zevkli.

Bu arada bir kez daha hatırlatıyorum arkadaşlar Ragıp beyin kendi isminde iki tane kanalı var, Ragıp Karakaş ve Uğur Ragıp Karakaş isminde. Bu iki kanalına da dizinin bölümlerini yüklemiş. Bilginize....