Küçük Ev (Little House on the Prairie) dizisi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
50233504917_be3d188232_o_d.jpg

Ülkemizde 70’lerin sonunda gösterime başlayıp, 80’lere sarkmış, western-drama tarzında oldukça popüler bir diziydi. Minnesota-Walnut Grove sakinlerinden olan Ingalls ailesinin tatlı-acı günlerini konu alırdı.
Ailenin babası Charles Ingalls, annesi Caroline Ingalls, büyük kızları Marry, ortanca kızları Laura, küçük kızları Carrie, kasabadaki bakkaliyenin dedikoducu ve sürekli münakaşa eden sahipleri bay ve bayan Olesonlar ve onların kızı Nancy başlıca karakterlerdi.
Hepsi birbirlerine büyük bir sevgi ve saygı ile bağlı olan Ingallslar gerçek anlamda ailenin ne demek olduğunu bizlere göstermenin yanında hayata dair başka dersler de verirlerdi. Bunlara örnek olarak; , aile içi dayanışmayı, diğer insanlara karşı anlayışlı yaklaşımı, yardımlaşmayı, sabır üzerine kurulu ilişkileri, aile içi veya dışı sorunların çözümü aşamasında sergilenen tavırları, anne ve babanın çocuklara davranış biçimini verebiliriz..
Dizideki olaylar Melissa Gilbert'ın canlandırdığu ortanca kız Laura Ingalls’ın çevresinde dönerdi. Bunun sebebi, gerçek hayatta yaşamış olan bu şahsın, ailesinin anılarını kitaba dökmesinden ileri gelmekteydi.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Merhum ressam ve çizgi roman yapımcısı Cemal Dündar'a ait "Küçük ev" çalışması.

50232268283_80996b6a69_o_d.jpg

Bir çizgi roman sitesi olduğumuzdan ötürü; kısaca sanatçıdan da bahsetmek istiyorum.

Dündar, 24 Eylül 1937'de İstanbul'da doğdu. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Yüksek Bölümü'nden 1963 yılında mezun olan Cemal Dündar mesleğe 1971 yılında Günaydın Gazetesi'nde başladı. Hürriyet, Kelebek, Sabah, Takvim gazetelerine çizgi romanlar hazırlayan ve araştırmalar yapan Dündar, sürekli basın kartı sahibiydi. Pek çok film afişi, kitap kapağı ve illüstrasyona da imza atan Dündar'ın çeşitli müzelerde tabloları sergilenmektedir. 2 çocuk babası Cemal Dündar, 2003 yılında Akatlar'daki evinde elektrik kontağından çıkan yangında 45 yıllık çalışmalarının kül olmasına çok üzülmüş, bundan yaklaşık bir sene sonra da kanserden hayatını kaybetmiştir.
(Ölümü: 16 Mayıs 2004)

Merhuma Allah'tan rahmet dilerken,
verdiği güzel eserlerden ötürü de bir ÇRsever olarak saygıyla anıyorum...​

Son düzenleme:

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,717
Kıbrıs
Cemal Dündar'ı çizdiği pekçok çizgi roman kapağından hatırlıyorum.Allah rahmet eylesin.
Küçük Ev'i yayınlandığı yıllarda ailece zevkle izlerdik.Laura'nın sevgilisi Almanzo'yu da
hatırladım.Yoksul ama gururlu,çalışkan ve fedakar bu Amerikan ailesini çok sevmiştik.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
Eline sağlık üstadım, Amerikan kırsal halkları denilince; hep aklıma John Steinbeck'in Bitmeyen Kavga’sı gelir, Amerika’yı sevmem ama; onları severim, Küçük Ev de malum, o vakitler mahallede; her velet iki kızdan birine aşıktı, ben büyük sarı olana :Ğ

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Ingallslar, dönemin haftalık TV dergisi "TV'de 7 gün"ün kapağında..
(27 Kasım 1978 / Sayı: 48)

50232618058_7560c96a5c_c_d.jpg

Son düzenleme:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Ingallslar, dönemin haftalık TV dergisi "TV'de 7 gün"ün kapağında..
(27 Kasım 1978 / Sayı: 48)

50232618058_7560c96a5c_c_d.jpg

Şu resimle bana çok şey yaşattın Osman kardeşim. O kocaman "TVde 7" dergileri benim için unutulmazdır. Bir ara bir cildi vardı bizde, sonra akibeti ne oldu bilmem; ayrıca "Küçük ev"in çocuk kitabını da zamanında okumuştum. Şu anda kütüphanede olabilir ama okuması için bir çocuğa da vermiş olabilirim. Neyse bu nostalji için sağol Osman kardeş.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Şu resimle bana çok şey yaşattın Osman kardeşim. O kocaman "TVde 7" dergileri benim unutulmazdır. Bir ara bir cildi vardı bizde, sonra akibeti ne oldu bilmem; ayrıca "Küçük ev"in çocuk kitabını da zamanında okumuştum. Şu anda kütüphanede olabilir ama okuması için bir çocuğa da vermiş olabilirim. Neyse bu nostalji için sağol Osman kardeş.

Abi seni o yıllara götürüp, keyifli bir zaman geçirmene vesile olabildiysem ne mutlu bana.

Bu arada bence, "TV'de 7" dergisinin her nostaljiseverin gönlünde ayrı bir yeri olduğunu düşünüyorum zira gerek kapaklarının güzelliği, gerekse doyurucu içeriği ve gerekse ebadı
olarak çok özel bir dergiydi..

Paylaşım için teşekkür ederim....

araztekin namık

Yeni Üye
20 Ocak 2010
41
109
1977'de çok sevdiğim "Küçük Ev" dizisinin ortanca kızı Melissa Gilbert (Laura Ingalls)'a mektup yazmıştım. O da bana cevap göndermişti. Aşağıdaki fotoğrafı, bir aile fotoğrafını ve 2 adet mektup göndermişti. 37 yıl olmuş. Hala Küçük Ev dizisini gördüğümde seyrederim.

Foto_raf_0086.jpg

Ekli dosyalar

• Fotoğraf-0086.jpg
    Fotoğraf-0086.jpg
    90.6 KB · Görüntü: 24

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
1977'de çok sevdiğim "Küçük Ev" dizisinin ortanca kızı Melissa Gilbert (Laura Ingalls)'a mektup yazmıştım. O da bana cevap göndermişti. Aşağıdaki fotoğrafı, bir aile fotoğrafını ve 2 adet mektup göndermişti. 37 yıl olmuş. Hala Küçük Ev dizisini gördüğümde seyrederim.

Vayyyy!!.. Namık bey, bir nostalji sever olarak şu an bayağı duygulandım ve bu yazdıklarınızın nostalji bölümümüzdeki belki de en önemli paylaşımın olduğunu düşünüyorum zira bahsettiğiniz şey buram buram tarih kokmak değil, tarihin bilakis ta kendisi oluyor. O dönemlerde Melissa Gilbert'ın şöhretinin zirvesinde olması ve dünyanın dört bir yanındaki binlerce hayranından gelen mektuplara rağmen, hepsine teker teker cevap vermesi ve de en önemlisi imzalı resimlerini yollaması çok özel bir durum. Tevazuya bakar mısınız?. Kendisini takdir etmemek elde değil..(Tabi ki yanılma payım da var. Belki de bazılarına cevap veriyordu ve siz de bu şanslı kişilerden biriydiniz.) Koca Türkiye'de acaba bu imzalı resimlere ve mektuplara sahip kaç kişi vardır, çok merak ediyorum.

Bu güzel anıyı bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Bu güzel paylaşımlarınızın hiç ardı arkasının kesilmemesini dilerim..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
TV EM'de yayınlanan "Küçük Ev"in yayın akışı maalesef gene değişti. Çocukluğumuzun sevilen bu dizisi, artık hafta içi her gün saat 12:00 sularında oynuyor. Bu diziyi TV EM'de uzun zamandır takip eden biri olarak, şu bilgilendirmeyi de yapmak istiyorum. Kanal bölümleri yayınlarken belli bir sezona ya da kronolojiye göre yayınlamıyor. Bir bakıyorsunuz kızlar ufacık-tefecik, bir bakıyorsunuz kocaman olmuşlar. Bir bakıyorsunuz Mary Ingalls 16 yaşına basmış, kör olmuş ve nişanlanmış. Bir bakıyorsunuz tekrar 9-10 yaşlarında son derece sağlıklı bir kız. Dizinin 1974 ile 1983 tarihlerinde tam 9 sezon oynadığını göz önüne aldığınızda insan izlerken ister istemez bütünlüğü sağlamakta zorlanıyor... Gene de her türlü izlenmeye değecek kalitede güzel bir aile dizisi...

Son düzenleme:

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
Sevgili dostlar, "Küçük ev" dizisi, TvEm kanalında hafta içi her gün saat 11.00 'de yeniden yayınlanmaya başladı. Hayranlarına duyrulur. Tabi ki ben kayıttayım. ;)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Sevgili dostlar, "Küçük ev" dizisi, TvEm kanalında hafta içi her gün saat 11.00 'de yeniden yayınlanmaya başladı. Hayranlarına duyurulur. Tabi ki ben kayıttayım. ;)
Kanalın aylardır kapanacağı söyleniyordu. Bir müddet önce Dıgıturk'ten de çıkınca (59. kanal) bu nostaljik kanalın kapandığını sanmıştım. :) Bu güzel haber için teşekkürler sevgili Oktay bey..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

ABD'de 1974-1983 yılları arasında yayına verilen "Little House on the Prairie" ("Küçük Ev") adlı televizyon dizisi, mutad olduğu üzere mizah dergisi "Mad"in de elinden ve dilinden kurtulamamış. Mad'in 1978 Mart'ında çıkan 197'inci sayısında bir Küçük Ev parodisi yer alıyor. 6 sayfalık parodiyi "Dick DeBartolo" yazmış "Angelo Torres" resimlemiş. Parodinin başlığında dizinin adı "Little House, Oh So Dreary" şeklinde çarpıtılmış, yani "Küçük Ev, Ah Ne Kadar da Sıkıcı".

50270396987_046e545982_o_d.png

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
TV eM'de bir çok dizi oynuyor, Küçük Ev'in oynadığını bilmiyordum, Tv Em uyduda var. Ara sıra açıp bakıyorum eski dizilere ancak tat vermiyor. Bunun nedeni yeni seslendirme yapılması. Biz o dizileri eski sesler ile sevdik.

mudi

Aktif Üye
3 Kas 2010
257
534
İstanbul,Fındıklı
Bu hafta programında 5 gün 11.00 12.00 arası bulunuyor. Haftaya geçerli olur mu bilinmez.
Yayın kalitesi (ben Teledünya aboneliği ile izliyorum) yetersiz ama yine de ayrı bir keyif. :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Küçük Ev'in oyuncuları şimdi neredeler? "Charles Ingalls" rolündeki "Michael Landon" 1991'de daha 54 yaşındayken ölmüş. "Nels Oleson" rolündeki "Richard Bull" da 2014'te 89 yaşındayken ölmüş. Diğerlerinin ne işlerle uğraştıkları aşağıda:

50269558298_3fbb2abb55_o_d.png

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

1977 yılında ülkemizde "Küçük Ev" adında bir film çevrilmişti. Necla Nazır, Sezer İnanoğlu, Beyk İmanverdi (İranlı oyuncu), Ayşe Oke ve Erol Taş'ın oynadıkları filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Safa Önal'dı. Film adından da anlaşılacağı gibi "Küçük Ev" (Little House on the Prairie) adlı TV dizisinin yerli sinema adaptasyonuydu. Diziden önemli farklarından biri de dizideki kız çocuğu "Laura"yı filmde bir erkek çocuğunun canlandırmasıdır. Laura'yı o tarihte 10 yaşında olan "Sezer İnanoğlu" yani "Sezercik" oynuyordu. Film haliyle dizinin serbest bir uyarlamasıdır. Konu Türkiye'de bir kıyı kasabasında geçiyor. Baba, balıkçı Ahmet (Beyk İmamverdi) kendisinden haraç isteyen Tayyar'la çatışır. Tayyar bir başkası tarafından öldürülünce Ahmet suçlanır ve hapse düşer. Aileye Sezecik bakacak, bu arada babasının da masumiyetini kanıtlayacaktır.

50270488742_22826b0373_o_d.png

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Mayıs ayında yapmış olduğunuz bu güzel paylaşımı nasıl ıska geçmişim anlamıyorum. :) Geçen senelere inat aralarında bir tek Mary Ingalls'ı canlandıran Melissa Sue Anderson daha da güzelleşmiş ya da hiç yıpranmamış diyelim. :) Bunun yanında "Küçük Ev"in yerli versiyonu olduğunu da ilk burada öğrendim. Birbirinden ilginç ve özel paylaşımlarınız için teşekkür ederim sevgili Scanfan..

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Bir insan yedisinde güzelse yetmişyedisinde de güzeldir.

VPN1gP.jpg

Ekli dosyalar

• rpfd851jfnbjjdfp.jpg
    rpfd851jfnbjjdfp.jpg
    23.4 KB · Görüntü: 15
Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Geçen senelere inat aralarında bir tek Mary Ingalls'ı canlandıran Melissa Sue Anderson daha da güzelleşmiş ya da hiç yıpranmamış diyelim. :) Bunun yanında "Küçük Ev"in yerli versiyonu olduğunu da ilk burada öğrendim. Birbirinden ilginç ve özel paylaşımlarınız için teşekkür ederim sevgili Scanfan..
Bir insan yedisinde güzelse yetmişyedisinde de güzeldir.
VPN1gP.jpg
Ben de bunu anlatmaya çalışıyordum. Nokta atışı yapmışsınız. :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

1970'lerin sonunda "Küçük Ev" dizisine dokundurmayan mizah dergisi kalmamış anlaşılan. Aşağıdaki çizgi bant 1978'in Ocak ayında yayımlanan bir "Çarşaf" dergisinden. Çizgiler "Öznur Kalender"in. (Çarşaf / 18 Ocak 1978 / Sayı 4)

50269652383_947332cbbc_o_d.png

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Dizide tüccar Nels Oleson'un sinsi ve edepsiz kızı "Nellie Oleson"u canlandıran "Alison Arngrim" 2010'da diziyle ilgili anılarını topladığı bir kitap yazmış. "Confessions of a Prairie Bitch: How I Survived Nellie Oleson and Learned to Love Being Hated" ("Bir Ovalar Cadalozunun İtirafları: Nellie Oleson'a Nasıl Tahammül ettim ve Nefret Edilmekten Hoşlanmayı Nasıl Öğrendim"). Yaptığı Stand-Up gösterilerinden derlediği bu kitap çok satanlar listesine de girmiş. Bir de Los Angeles'te "The Vagina Monologues" ("Vajina Monologları") adlı tek kişilik bir tiyatro oyununda rol alacağı ilan edilmişti (oynadı mı acaba?). Hatırlanacağı gibi Eve Ensler'in yazdığı bu eseri Türkiye'de "Almula Merter" sahnelemişti, kitabı da yayımlanmıştı.

50270503392_0cfed79096_o_d.png

araztekin namık

Yeni Üye
20 Ocak 2010
41
109
Ben de "Küçük Ev" hakkında bir ekleme yapmak istiyorum. Dizide Laura Ingalls karakterini canlandıran Melissa Gilbert yıllar önce bana bir mektup göndererek, "Mektup kulübü"ne üye olmamı istemişti. Ayrıca kendinden de bahsettiği bu mektubu sizlerle paylaşıyorum.

50233337561_1ca06ee0c0_o_d.png

Ekli dosyalar

• MELİSSA.jpg
    MELİSSA.jpg
    95.6 KB · Görüntü: 18

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Ben de "Küçük Ev" hakkında bir ekleme yapmak istiyorum. Dizide Laura Ingalls karakterini canlandıran Melissa Gilbert yıllar önce bana bir mektup göndererek, "Mektup kulübü"ne üye olmamı istemişti. Ayrıca kendinden de bahsettiği bu mektubu sizlerle paylaşıyorum.

Okunduğunda insanı duygulandıran bu paylaşımınız için çok teşekkür ederim Namık bey. Sayenizde o güzel yılları tekrar yaşıyoruz..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
49510590946_56a8b03930_w_d.jpg

"Küçük Ev"de, Baba Charles Ingalls'ın manevi oğlunu canlandıran ABD'li aktör ve dublaj sanatçısı Matthew Laborteaux'un çocukluğundan bahsedelim biraz.. (Solda oturan)

Matthew Laborteaux, dizide Jonathan Garvey'in oğlu Andy Garvey'i canlandıran Patrick Laborteux'un da kardeşidir aynı zamanda. Patrick ve Mathew Laborteaux bebeklik yıllarını bir yetimhanede geçirmişler. İkisi de gerçek anne ve babalarını hiç tanımamışlar... Los Angeles'li ressam Ron Laborteaux ile eşi sinema oyuncusu Frankie, çocuk sahibi olamayacaklarını anlayınca, kendi durumlarındaki pek çok genç çift gibi bir yetimhaneye başvurup, kimsesiz bir çocuğu evlat edinmek istemişler. Önce Mathew'yu nüfuslarına geçirtmişler. Onu öz oğulları gibi sevmişler ve benimsemişler. O kadar ki, kısa bir süre sonra Mathew'un evde tek çocuk olarak kalmasının çocuğu olumsuz yönde etkileyeceğini düşünerek, ona bir erkek kardeş kazandırmak istemişler.. Eve gelen ikinci çocuk da Patrick olmuş böylece. O da dünyaya gözünü hangi kentte, kimin evinde açtığını bilmiyormuş. Çevresinde olup bitenleri anlayacak yaşa geldiği zaman bir yetimhanede bulmuştu kendini..

Karı-koca Laborteaux'lar Patrick'i de öz oğulları gibi benimseyip, bağırlarına basmışlardı. Genç anne ve baba iki erkek çocuğunun sorumluluğunu üstlenirken, onların kişiliklerinin farklılıklar göstereceğini başka kardeşlere benzemeyeceklerini düşünüyorlardı. Öyle ya, ikisi de ayrı ana ve babanın kanını taşıyordu. Birinin ak dediğine, öbürünün kara demes, birinin sevdiğinden öbürünün nefret etmesi doğaldı.

Mathew, küçük yaşta iyi bir oyuncu olacağını kanıtlamıştı. Baba Ron Laborteaux, eski dostu Michael Landon'un (Küçük Ev) dizisinde küçük bir oğlan çocuğuna rol vermek istediğini duyunca, Mathew'yu hemen elinden tutup, stüdyoda soluğu almıştı. Patrick'i de evde bırakmaya gönlü razı olmamıştı. Ama o gün sadece Mathew deneme filmi çevirmişti. Michael Landon, küçük delikanlının oyununu çok beğenmiş ve onu hemen işe aldığını babasına müjdelemişti. Lakin gözleri Mathew'un ağabeyi Patrick'i de takılmıştı. Bu delikanlının zeki bakışları onu etkilemişti. Hemen Ron Laborteaux'ya düşüncesini açıklayarak, büyük oğlu Patrick'e de şans tanımasını istemişti.

Patrick de kardeşi Mathew gibi yetenekliydi. Michael Landon'un Patrick'in de ileride büyük bir oyuncu olacağından kuşkusu yoktu. Böylece "Küçük Ev" dizisinde iki erkek kardeşin rol alması kesinleşmişti. Patrick, Ingalls'ların aile dostu Garvey'lerin oğlu Andy Garvey'i canlandıracaktı.

Kaynak: 3 Ağustos 1981 (Sayı: 25) tarihli TV'de 7 Gong dergisi

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
"Küçük Ev" dizisinin "Çarşaf" dergisine
misafir olduğu başka bir sayıdan 2 sayfalık parodi.
(Çarşaf 27 Ekim 1976 Sayı:46)

Yazan: Kandemir Konduk Çizen: Bülent Düzgit

49526918831_1bfb988bff_o_d.jpg

49527152017_2d1c2142c2_o_d.jpg

Son düzenleme:

ramo78

Süper Üye
11 Eki 2017
536
1,298
Burada da 20 bölümünü Türkçe olarak izleyebilirsiniz.

Küçük Ev, 1974-1983 yılları arasında yayınlanmış, 19. yüzyılda geçen ve Laura Ingalls Wilder adında bir yazarın hayatını konu alan bir televizyon dizisidir. ABD yapımı dizinin orijinal adı Little House on the Prairie'dir. Yönetmenliğini William F. Claxton, Maury Dexter, Victor French, Michael Landon ve Leo Penn'in yaptığı dizinin başrollerinde Michael Landon, Melissa Gilbert, Karen Grassle ve Melissa Sue Anderson yer almışlardır. Türkiye'de ilk olarak 70'li yılların sonunda TRT'de gösterilmiş, 2000-2002 yılları arasında ise Kanal 7'de tekrar edilmiştir. Yanında indirmeler ve izleme de var.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Dizide Ingalls Ailesinin büyük kızları Mary'i canlandıran Melissa Sue Anderson hakkında 9 Mayıs 1977 (Sayı 19) tarihli TVde 7 Gün dergisinde bir habere yer verilmiş. Haberde bir Türk okurun, NBC Televizyonu denetiminde kurulan "Melissa Sue Anderson Fan Club"a gönderdiği mektup ve ona gönderilen hediyelere değinilmiş.

50221473186_fd0fae0755_o_d.png
50220847883_304d11a055_o_d.png

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bu akşam 2 "Küçük Ev" parodisi yayınlıyorum. 1'ncisini Kandemir Konduk yazmış,
Ragıp Derin ise çizmiş. 2'ncisini ise Öznur Kalender hem yazmış hem de çizmiş.

(Çarşaf / 23 Kasım 1977 / Sayı 48)
50233699421_ea691849a3_o_d.jpg

(Çarşaf / 27 Aralık / 1978 Sayı:1)
50233680606_bf9d16733a_o_d.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bu başlık altında "Küçük Ev" dizisi ile ilgili çeşitli kupürleri paylaşacağım.

TV'de 7 Gün (3 Ocak 1977 / Sayı 1)
50233241563_23b50af331_c_d.jpg

TVde 7 Gün (31 Ekim 1977 / Sayı 44)
50233910146_370e3549f4_c_d.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
10 Ağustos 1981 (Sayı 26) tarihli TV'de 7 Gong dergisinde; dönemin sevilen aile dizisi "Küçük Ev"in, 14 Ağustos 1981 Cuma akşamı yayınlanacak bölümünün 10 dakikasının TRT tarafından makaslanması konusuna değinilmiş.

K-k-Ev-TVde-7-Gong-Say-26-10-Agustos-1981.png

M

mooncizgi

O zamanlarda bile kesinti yapılıyormuş demek. Yabancı dizi tarihinin sıcak sevimli bir dizisiydi.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Küçük Ev Belgeseli

Küçük Ev Belgeseli
(Behind The Set Of Little House On The Prairie)

Bu 12 dakikalık Youtube videosu, ABD'nin en popüler tarihi Western dramalarından "Küçük Ev" (Little House On The Prairie) dizisiyle ilgili küçük bir belgesel. Dizinin dayandırıldığı aynı adlı çocuk kitapları serisinin öyküsü, bu otobiyografik kitapların yazarın (Laura Ingalls Wilder) gerçekte yaşadıklarına ne derece uyduğu, kitapların nasıl televizyona uyarlandığı, oyuncu kadrosunun oluşturulması, 1974'te Kaliforniya'da harici setlerin inşası (dahili setler Paramount Stüdyoları'nda oluşturulmuş), kamera arkası sahneler, setteki yaşam ve disiplin, suni karların oluşturulması vs vs anlatılıyor. Tabii ki bol görsel desteği ile. Senaryolardan sayfalar bile ihmal edilmemiş. Ses kuşağı İngilizce ama alt yazılardan TÜRKÇE'yi ayarlayabilirsiniz. Bu kez Türkçe çeviri iyi yapılmış.
(Önce altyazıları açın. Sonra İngilizce Otomatik Oluşturuldu" ibaresinin üzerine tıklayın. Seçeneklerden en alttaki "otomatik çevir"i seçin ve Türkçe'yi bulup seçili hale getirin)

Küçük Ev Belgeseli

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul

Bu 12 dakikalık Youtube videosu, ABD'nin en popüler tarihi Western dramalarından "Küçük Ev" (Little House On The Prairie) dizisiyle ilgili küçük bir belgesel. Dizinin dayandırıldığı aynı adlı çocuk kitapları serisinin öyküsü, bu otobiyografik kitapların yazarın (Laura Ingalls Wilder) gerçekte yaşadıklarına ne derece uyduğu, kitapların nasıl televizyona uyarlandığı, oyuncu kadrosunun oluşturulması, 1974'te Kaliforniya'da harici setlerin inşası (dahili setler Paramount Stüdyoları'nda oluşturulmuş), kamera arkası sahneler, setteki yaşam ve disiplin, suni karların oluşturulması vs vs anlatılıyor. Tabii ki bol görsel desteği ile. Senaryolardan sayfalar bile ihmal edilmemiş. Ses kuşağı İngilizce ama alt yazılardan TÜRKÇE'yi ayarlayabilirsiniz. Bu kez Türkçe çeviri iyi yapılmış.
(Önce altyazıları açın. Sonra İngilizce Otomatik Oluşturuldu" ibaresinin üzerine tıklayın. Seçeneklerden en alttaki "otomatik çevir"i seçin ve Türkçe'yi bulup seçili hale getirin)

Çok teşekkür ederim Sevgili Scanfan, paylaşımınızı büyük beğeni ve de ilgiyle izledim. 'Küçük Ev' dizisini beğenen herkesin izlemesini tavsiye ederim. Belgeselde oyuncuların seçilme sürecinden tutun da, dekorların yapılışı ve kamera arkası görüntülerine de genişçe yer verilmesi özellikle çok ilgimi çekti...

Son düzenleme: