Atlantis'den gelen adam (Man from Atlantis) dizisi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
wjtm_JZP.jpg

Ülkemizde sevilerek izlenen dizilerden biri de, başrolünü Dallas'tan tanıdığımız Patrick Duffy'nin oynadığı "Atlantis'ten gelen adam" idi. Amerikan NBC Televizyonu tarafından 1977-78 yıllarında çekilen dizi, TRT ekranlarında 3 Mart 1984 ile 14 Temmuz 1984 tarihleri arasında yayınlanmıştı.

Patrick Duffy dizide balıkadam Mark Harris karakterini canlandırmıştı.

Konusuna gelince: Bir balık kadar güzel yüzen Mark, su altında uzun müddet kalabiliyorken, su üstünde ise sadece 12 saat kalabiliyordu. Bu süre geçtikten sonra suya kavuşmazsa bu onun ölümüne bile sebep olabiliyordu. Mark'ın görevi deniz ile ilgili bir kuruluşta araştırma ve keşiflere yardımcı olmaktı. Fakat bazen yaptıkları bunun çok ötesine geçip bir nevi deniz polisliği görevine soyunduğu da olmuyor değildi..:)

www.youtube.com/watch?v=r94CDD6E8fI

Son düzenleme:

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
Pek tutulmamıştı hatırladığım kadarıyla..
Benim gibi bilim kurgu tutkunları bile az burun kıvırarak seyretmişti malum Boby'i.. :)
Dallas'tan sonra Patrick Duffy uymamış gibiydi o role.. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Pek tutulmamıştı hatırladığım kadarıyla..
Benim gibi bilim kurgu tutkunları bile az burun kıvırarak seyretmişti malum Boby'i.. :)
Dallas'tan sonra Patrick Duffy uymamış gibiydi o role.. :)

Mevzu dizinin tutulmamış olması değil de, toplamda sadece 14 bölüm çekilmesidir. :)
Şahsen beni ve arkadaşlarımı bayağı etkilemiş bir diziydi. Hele ki adamımızın el ve ayaklarındaki perdelere bitiyorduk. Hatta uhu ile parmaklarımıza perde yaptığımız bile oluyordu.. :)

Bu arada Patrick Duffy'nin "Atlantis'den gelen adam"da rol alması Dallas'tan öncedir. Ama ülkemizde "Dallas"ın 1980'de, "Atlantis'den gelen adam"ın ise 1984'de oynatılmasından ötürü, çoğu kişi bunun tersi olduğunu düşünmüştür. :)

Son düzenleme:

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,482
Evet hatırladım bu diziyi.
Abimiz suyun altında saatlerce kalabiliyordu.
O zamanlar bizde boğazda dalıp midye çıkarırdık . Acaip gıpta ediyordum bu abiye.
Ellerinde parmaklarının aralarındaki ördeklerin ayağında olan perdeler de cabası...
Paylaşım için teşekkür ederim Osmanım.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Evet hatırladım bu diziyi.
Abimiz suyun altında saatlerce kalabiliyordu.
O zamanlar bizde boğazda dalıp midye çıkarırdık . Acaip gıpta ediyordum bu abiye.
Ellerinde parmaklarının aralarındaki ördeklerin ayağında olan perdeler de cabası...
Paylaşım için teşekkür ederim Osmanım.

Rica ederim abim. Sizleri az da olsa 80'lere götürebildiysem ne mutlu bana!..

Sanırım bu diziyi çekici kılan en büyük unsurlardan biri de kahramanımızın el ve ayaklarının perdeli olmasıydı. :)

Paylaşımlar devam edecektir. Bizi izlemeye devam edin!.. :)

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
TRT'nin siyah-beyaz dönemini tamamen kapatmadığı; bazı programları, dizileri, maçları vs. renkli olarak yayınladığı geçiş döneminde ekranlara gelen diziyi "renkli" olarak seyretme şansına sahiptik. (Tabi ki TV'mizin donanımı buna müsait ise) Aşağıda, Milliyet gazetesinden aldığım konu ile ilgili bir kupürü görüyorsunuz. Küpürdeki karenin içinde bulunan "R" harfi, dizinin renkli yayınlanacağını ifade etmekteydi. :)

Bu arada aklımda kalan diğer bir detay ise; izleyicilerin Televizyonlarının ayarlarıyla oynamaması için, yayın renkli ise TRT logosunun bir daire içinde gösterilmesiydi..

XCw_Rxc_T.png

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Marvel Comics dizinin çizgiromanını aylık olarak;
Şubat 1978'den Ağustos 1978'e kadar yayınlamıştır.

DPIMqn_Q.jpg

ayberk

Süper Üye
14 Nis 2011
310
386
Eyüp Sultan
Denizde 10 kaplan gücünde olan bir adamdı bu... TRT veya özel bir kanalda yeniden yayınlansa gayet ilgiyle izlenmesi muhtemel eski dizilerden biridir. Hatırlatma için teşekkür ederim Osman kardeşim.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Denizde 10 kaplan gücünde olan bir adamdı bu... Hatırlatma için teşekkür ederim Osman kardeşim.

Denizde 10 balina, yunus ya da köpek balığı gücünde desek daha iyi olurdu Gürkan abim.. :)

Bu arada şu sıralar yoğunluktan pek nostalji paylaşımı yapamıyorum ama fırsat buldukça paylaşımlarım sürecektir..

gobalak

Kıdemli Üye
6 Tem 2011
183
271
İstanbul
2. bölümdü sanırım, kahramanımız yunus balığı ile havuzda yarışıyordu. Hali ile geçebilmişti.
Aynı bölümde su altı basınç testinde de hatırı sayılır bir basınçta kalabiliyordu.

Başka bölümün birinde filmin kahramanı gibi suda yaşayabilen canlılarla karşılaşmıştı. dişi ve erkek bireyler arasında ciddi bir elektriklenme yaşanabiliyordu.

Filmin son bölümlerine doğru elindeki o perdeler tedavülden kaldırılmıştı...

ekreme

Yeni Üye
6 Şub 2010
79
94
Bu dizi güzeldi ama Türkçesine rastlayamadım maalesef...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Benim en favori dizilerimdendi o dönem.... :)
Zaten bir çok 80ler çocuğunun favorisi olduğundan "UHU" satan kırtasiyeler ihya oldu.. :)

Bu dizi güzeldi ama Türkçesine rastlayamadım maalesef...
Ümidinizi yitirmeyin zira bu başlığın açılma nedenlerinden biri de; ilgili bazı bölümlere ulaşabilmek içindir. Geçmişte bu vesile ile bir çok dizinin Türkçe bölümlerine ulaşabilmiştik.. Bu da neden olmasın?!.. :)

Son düzenleme:

Aartun

Kıdemli Üye
28 Kas 2015
139
326
Çok sevdiğim bir diziydi. Dallas'tan sonra zannederdim ama önceymiş bu başlıkta öğrendim. :)

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
İlk bölümünü bile hatırlıyorum, Mark yüzey yüze denizden karaya geliyordu, akabinde denizde olmadığı zamanlarda havuzda yüzüyordu, belli bir süre karada kalırsa dayanamıyordu. Deniz ile ilgili maceraları vardı, olayları çözmeye yardım ediyordu. Bu dizinin seyredilmesinin ana nedenlerinden birisi de ülkemizde Dallas dizisindeki Boby karakterinin çok sevilmesiydi. Bir de yayınlandığı saatte TRT devamlı surette macera dizilerine yer veriyordu, yani bir devam dizisi gibiydi. Ben bu diziyle ilgili olarak hep aklıma şu takılırdı, madem bu adam Atlantisten geliyordu neden insanlar Atlantise gitmiyorlardı vs. :) O zamanlar küçüktük tabi.

Son düzenleme:

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
Ben bu diziyi çok iyi hatırlıyorum dostlar neredeyse 40 yıl olmasına rağmen.. Adamın su altında çok uzun süre kalmasına rağmen, üzerinde sadece en fazla 12 saat kalabilmesi bana çok saçma gelmişti o zamanlar.. :d Eline sağlık..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Diziden aklımda kalan tek şey Patrick Duffy'nin el parmaklarının perdeli oluşuydu (acaba ayak parmaklarında da perde var mıydı?).
man-from-atlantis-patrick-duffy-nbc-august-1977-public-domain-cr.jpg

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
En sevdiğim dizilerden biriydi. Harika bir konusu vardı.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
17 Mart 1984 tarihli DALGA dergisinde
yer alan "Atlantis'den gelen Adam" karikatürü. (Sayı 7)

50148300881_cf19a28506_c_d.jpg

12 Mayıs 1984 tarihli DALGA dergisinde
yer alan "Atlantis'den gelen Adam" karikatürü. (Sayı 15)

50148316221_3fdb1906b0_o_d.png

2 Haziran 1984 tarihli DALGA dergisinde
yer alan "Atlantis'den gelen Adam" karikatürü. (Sayı 18)

50147831503_f533dbf57a_o_d.png

9 Haziran 1984 tarihli DALGA dergisinde
yer alan "Atlantis'den gelen Adam" karikatürü. (Sayı 19)

50148329241_ba5bc9eea4_c_d.jpg

14 Temmuz 1984 tarihli DALGA dergisinde
yer alan "Atlantis'den gelen Adam" karikatürü. (Sayı 24)

49526954526_a839e2a7da_c_d.jpg

'Lal Lak' dergisinde yer alan "Atlantis'den gelen Adam" karikatürü. (Sayı 90)

51178207756_3cff63e57c_o_d.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
9 Mart 1984 (Sayı 10) tarihli Hürriyet Çocuk dergisi; 'Dallas' dizisinden de tanıdığımız Patrick Duffy'nin 'Atlantis'ten gelen Adam' dizisinde oynarken karşılaştığı güçlüklere değinmiş.

51177517377_d5beae5a1c_o_d.jpg