MacGyver (MacGyver) dizisi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Angus McGyver tam bir dehaydı, öyle ki en zor anlarında adeta bir şeyleri yoktan var ederdi. Hiç fabrikasyon silah kullanmaması en ilginç özelliğiydi zira onun en büyük silahı beyniydi. Sakız, kibrit, ataç, çakmak, pet şişe, sicim, koli bantı gibi şeylerle harikalar yaratır, istediği şeyi veya yeri havaya uçururdu. En büyük yardımcısı olan İsviçre çakısını asla yanından ayırmazdı. Dizinin synthpop tarzında harika bir de şarkısı vardı.

2xm_KV.jpg

Dizinin TV'den çekme, Türkçe dublaj 7 bölümüne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

www.cizgidiyari.com/forum/turkce-seslendirmeli-diziler/95314-macgyver-turkce-dublaj.html

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bu arada arkadaşlar "McGyver" TNT'de hafta içi hergün gece 00:30 ile hafta sonları (Cumartesi-Pazar) gündüz saat 11:00'de oynuyor.. Ben de haliyle sabah kalkması güç olsa da 80ler aşkına seyrediyor ve yeni neslin de izlemesini ısrarla tavsiye ediyorum. :)

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
McGyver; bilumum kablo, ip, branda gibi şeyleri kesmek için İsviçre çakısını asla yanından ayırmazdı.. Bunu eklemeyi unutmuşum.. :)

l61y_NOb.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul

Bu arada da dizinin müziğinin yanı sıra sloganı da çok hoşuma gidiyor;

"İşler yanlış gittiğinde, ortaya çıkan doğru adam!.. McGyver!..."

Tek kelimeyle süper bir slogan.. :)

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
"İşler yanlış gittiğinde, ortaya çıkan doğru adam!.. savok!..."

Öhö..
Bir an benden bahsettiğini sandım..
Aslında bu yazıyı imza mı yapsam?..
Bu forum halkı beni tefe koyar mı acep..
Neyse konuyu uzatmayalım..
Hastasıydım..
Ona benzemek için az radyo ve benzeri ev eşyaları ve mutfak gereçlerini parçalamadım değil..
Ama parçalamakla ve annemden yediğim terliklerle kaldım..
Sevgilerle..

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
Richard Dean Anderson Stargate dizisi ile başarılı olmaya devam etmiştir.
10 Sezon oynayan dizinin müthiş ilgi görmüş olmasında Richard Dean Anderson oynadığı rölün hakkını vermesiyle ilgili olduğuda su götürmez gerçektir.
Aktör hem dizide oynamış hem senaristlik ve yapımcılıkta yapmış aynı serinin Stargate Atlatis ve Universe bölümlerinde konuk olması için fanlarından yoğun talep görmüştür.
Universe dizisi tutulmayınca yayından kaldırılmıştır.
Serinin sinema filmleride çekilmiştir.

Ve evet Savok her derde deva adam diyebiliriz sana da!.. :D

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
"İşler yanlış gittiğinde, ortaya çıkan doğru adam!.. savok!..."

Öhö..
Bir an benden bahsettiğini sandım..
Aslında bu yazıyı imza mı yapsam?..
Bu forum halkı beni tefe koyar mı acep..
Neyse konuyu uzatmayalım..
Hastasıydım..
Ona benzemek için az radyo ve benzeri ev eşyaları ve mutfak gereçlerini parçalamadım değil..
Ama parçalamakla ve annemden yediğim terliklerle kaldım..
Sevgilerle..

Abim sana her şeyin en güzeli yaraşır. Bu söz de, güzel bir söz olduğundan imza yapmanda bir beis yoktur bence. Tüm forumun da bunu onaylayacağından eminim.. :)

Bu arada, teyzenin sana fırlattığı terliklerle de bir şeyler yapsaydın abim, o zaman bugün anlatacak bir icadın daha olurdu.. :D

Sevgi ve saygı ile.. :)

Kadri Balta

Aktif Üye
27 Mar 2012
406
2,221
Ekim'de İmage Comics tarfından bir mini dizi olarak yeniden çizgi roman olarak çıkacaktır. Eski bir arkadaşının aramasıyla ona yardım etmek için hareket geçecek olan Mac olayların içine dalacak.

Vyac_LGJ11111.jpg

QUEtx_Hs222222222.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Ekim'de İmage Comics tarfından bir mini dizi olarak yeniden çizgi roman olarak çıkacaktır. Eski bir arkadaşının aramasıyla ona yardım etmek için hareket geçecek olan Mac olayların içine dalacak.

Paylaşım için teşekkürler. Bir çizgi roman sitesinde bunun paylaşılması daha da anlamlı oldu.

Son düzenleme:

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,482
SavocGyver,
Her derde deva,
Kötülere bela,
İşler ters gittiğinde ,
Hemen çıkar ortaya..

Üstad , Riçırd Diin Endırsın gibi adamsın be yahu!

Sevgili dost Osman,
Paylaşımın için teşekkürler..

Leon

Kıdemli Üye
4 Nis 2012
50
121
Ben de hastasıydım.. Aksiyon favorilerimi sayayım;
90'larda STAR TV (STAR 1 Magicbox) Vermişti : Kanun Namına, Kara Şimşek, Hava Kurdu, A Takımı bir de bu Macgyver'ı TRT1'den sonra tekrardan. ;)
Kanun Namına (Miami Vice)
Kara Şimşek (Knight Rider)
Macgyver
Mavi Ay (Moonlighting)
Hava Kurdu (Airwolf)
A-Takımı (The A-Team)

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
Ben bu McGyver'ın her şeyi kullanarak birşeyler yaratmasını Trevanian'ın Shibumi karakterine benzetirim, var mı okuyan? O da bir iskambil kağıdını bile silah olarak kullanabiliyordu hatırladığım...

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,071
McGyver,"Pırasadan bazuka yapan adam" diye nam salmıştır.Her bölümünde macera ve heyacanın olduğu muhteşem bir dizidir.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul

Sitede 7 sezonu da var arkadaşlar; ben de yeni buldum.. Çocukken izlerdim..

Alt yazılı yerine Türkçe dublaj olsaydı daha güzel olurdu.. Ama sonuçta macgyver bu, her şekilde de izlemeye değer...

Bu güzel paylaşım için teşekkürler kral911..

http://www.cizgidiyari.com/forum/image-comics/64993-mac-gyver.html#post269260

5 bölümlük çizgi serisi yukardadır.

Hiç kaçırmadığım bir diziydi. Teşekkürler.

Paylaşmış olduğun ilgili çizgiromanlar için teşekkür ederim gandor08..

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Amerikan "Mad" hiciv dergisinde çıkan bir MacGyver parodisi. Derginin Nisan 1991 tarihli 302. sayısında yer almış. Çizgi parodinin başlığı "MacGimmick" yapılmış. "Gimmick" İngilizcede "marifetli alet", "zamazingo" gibi anlamlara geliyor. Dizinin başkarakterinin her ahval ve şartta elinin altındaki basit malzemelerle akla hayale gelmeyen muhteşem alet edevat imal edip düştüğü güç durumlardan bir çırpıda kurtulmasına bir gönderme yapıyor. 5 sayfalık parodiyi Dick DeBartolo yazmış Angelo Torres çizmiş.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Amerika'da ABC televizyonu tarafından Eylül 1985 ilâ Mayıs 1992 tarihleri arasında 7 sezon boyunca 139 bölüm halinde gösterilen McGyver TV dizisi Türkiye'de de TRT2 televizyonu tarafından yayınlandı. İlk bölümü 5 Temmuz 1987 tarihinde yayına verildi. 27 Eylül 1987 tarihinde gösterilen bölümüyle de yayını sona erdi. Bu ilginç aksiyon dizisinin bizde kısa sürede yayından kaldırılmasına şaşırmıştım.

Dizi bizde gösterildikten sonraki bir tarihte dizinin başrol oyuncusu Richard Dean Anderson'ın aslında gözlerinin görmediği söylentisi çıkmıştı (biz de inanmıştık!). Başlarda bu denli karmaşık işleri yaparken görüyormuş gibi davranmasına hayret etmiş bunu çok iyi bir aktör olmasına yormuştuk. Oysa haberin aslı yoktu. Ancak dizide gözleri görmeyen başka biri vardı, dizinin önemli oyuncularından Pete Thornton rolünde izlediğimiz "Dana Elcar"a göz doktorları 1991 yılında "glokom" teşhisi koydular. Bu ilerleyici bir durumdu ve her geçen gün görme yeteneğini biraz daha kaybediyordu. Yapımcılar onu diziden ayırmak yerine dizinin senaryosunu değiştirdiler ve onun durumuna uyarladılar. 6. sezonda gösterilen "Kör Talih" adlı bölümünden başlayarak dizideki karakterine de gerçek hastalığını aşama aşama yansıttılar. Bir iki başka dizide daha gözleri görmeyen karakterleri oynadı. Elcar 2005 yılında vefat etti.

Küçük bir not: Milliyet gazetesi kupüründe "Dana Elcar"ın Andy Colson rolünde olduğu belirtilmiş. Bu bir dizgi hatası değil, eksik bilgi. "Dana Elcar" dizinin pilot bölümünde Andy Colson rolündeydi, ama bu tamamen farklı bir karakterdi. Sonradan Peter Thornton rolünü oynamaya başladı ve sonuna kadar bu rolde kaldı.

Dana Elcar ve Richard Dean Anderson

Son düzenleme:

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
Çoğu bölümünün Türkçe dublajı var elimde. Sayenizde bu akşam bir bölümünü izleyip yeniden o yıllara dönmeyi planlıyorum dostlar. Teşekkürler Scanfan, teşekkürler Baltimora. İyi ki varsınız.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Ben de biraz önce Youtube'da bir belgesel izlerken yeni öğrendim: Bu dizi İngiliz diline diye bir deyim kazandırmış. "MacGyver" da bunun isim şekli imiş. Karşılığı: "elde bulunan basit malzemelerle ve doğaçlama yöntemlerle bir alet veya ekipmanı daha kullanışlı hale getirmek, geliştirmek, iyileştirmek veya baştan yapmak". Muhtemelen bu dilin sözlüklerine diziyle birlikte girmiştir.

İzlediğim belgesel de geçenlerde Titanic'in enkazına turistik seferler yaparken parçalanan ve 5 hayata mal olan mini denizaltıyla ilgili daha önceki bir tarihte yapılan belgeseldi:
Inside the Sub Disaster.
Şirketin kazada ölen CEO'su ve pilotu röportajı yapan kişiye denizaltının içindeyken tanıtım yapıyor. Ortalıkta kumanda paneli, göz alıcı teknolojik alet edevat yoktur. Sadece tek bir güç düğmesi ve dokunmatik bilgisayar ekranı vardır. Ucuz malzemeler kullanılmıştır, ışıkları bile kamp malzemeleri satan bir yerden aldığını söyleyen CEO denizaltıya nasıl yön veriyorsunuz sorusuna basit bir bilgisayar oyun kumandası'nı çıkarıp gösterince röportajcı gülmeye başlar ve "hazır malzemelerle bir tür macgyvering yapmışsınız" der.(2:26 dak.)

Öğrenmenin yaşı yokmuş!

Nostalji için tekrar teşekkürler sevgili "Baltimora"