13. Cuma (Friday the 13th) filmi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
gmf4szlsocvflx3frk2ddvdrnho.jpg

Çocukluğumuza dair en önemli nostalji kaynaklarından biri olan kült korku filmidir. 13. Cuma serisinin başlangıcı olan bu filmin (1980) büyük başarısından sonra 9 devam filmi daha çekilmiştir. Konusu kısaca; Crystal Lake yıllar önce esrarengiz vahşi cinayetlerin yaşandığı terk edilmiş bir gençlik kampıdır. Bir girişimci her şeye rağmen kampı tekrar hizmete açmaya karar verir ve hayat dolu gençleri işe alır. Bir yağmur fırtınası kampı dünyanın geri kalanından soyutlandığında korkunç cinayetler başlar ve gençler sırayla, korkunç yöntemlerle cinayete kurban giderler. Bu seriyle özdeşleşen karakter ise; çocukken gölde boğulup bir daha bulunamayan, korku filmlerinin en karizmatik katili Jason Vorhees'tir. Jason'ın göründüğü sahnelerde duyulan "Kih kih kih kih kih!!." (Mrs. V Watches) efekti o yıllardan bu yıllara kadar sayısız kez arkadaş ortamlarında makara konusu olmuştur. :)
www.youtube.com/watch?v=7CDWUUjgCog&index=5&list=PLXXCnjDGjgNKFQpMh5XjaFhOU0COaCGGJ

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

"Cem Yılmaz"ın 1999 yılındaki "Bir Tat Bir Doku" adlı stand-up gösterisinde gençlerin rol aldığı korku filmlerini tiye aldığı bir bölüm vardır. Buradaki bölümde "13. Cuma" filmine/filmlerine de bir gönderme var. Gerçi "Crystal Lake" kampının adı Copperfield Kampı yapılmış, ama klişe aynı. Bölüme sonradan verilen ad ise: "Kim şişman ve gözlüklüyse, önce o ölür".

Güzel bir nostalji olmuş, sevgili "Baltimora". Sanırım konuyu daha da genişletecektiniz, ama bekleyemedim bu videoyu ekledim.

Kim Şişman ve Gözlüklüyse, Önce O Ölür

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul

"Cem Yılmaz"ın 1999 yılındaki "Bir Tat Bir Doku" adlı stand-up gösterisinde gençlerin rol aldığı korku filmlerini tiye aldığı bir bölüm vardır. Buradaki bölümde "13. Cuma" filmine/filmlerine de bir gönderme var. Gerçi "Crystal Lake" kampının adı Copperfield Kampı yapılmış, ama klişe aynı. Bölüme sonradan verilen ad ise: "Kim şişman ve gözlüklüyse, önce o ölür".

Güzel bir nostalji olmuş, sevgili "Baltimora". Sanırım konuyu daha da genişletecektiniz, ama bekleyemedim bu videoyu ekledim.
Kim Şişman ve Gözlüklüyse, Önce O Ölür

:) Paylaşım için teşekkürler sevgili Scanfan. Konuları ilerleyen zamanlarda genişletmeyi düşündüğümden en güzelini yaptınız zira aldığım bir kararla; kısa kısa da olsa bu zamana kadar açmayı düşündüğüm ama zaman darlığından ötürü açamadığım bir çok konuyu paylaşma kararı aldım. Dolayısıyla bundan sonraki paylaşımlarım kısacık olacağından ötürü, istediğiniz karar genişletmenizde bir beis yoktur. Sevgi ve saygılarımla.. :)