Alüminyum tüp Şokella (Çokokrem)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
age_ETtr.jpg

Çocukken diş macunu tüplerine benzeyen alüminyum tüplerden şokella emerdik.
Doğrusu; tüpü sıkıp içindeki çikolotaya ulaşmak çok zevkli bir uğraştı..
Bir gramını bile ziyan etmemek için dibinden başlardık kıvırıp düzleştirmeye;
kapak kısmında kalanları ise bir iki dil darbesiyle mideye indirirdik..

Biz büyüyünce tüp şokellalar da değişiverdi. Alüminyumun verdiği özel lezzet gitmiş yerine plastiğin verdiği yavan bir tatla beraber; tüplerin yarısına da hava basılı verilmişti..

Boşuna dememişler; "biz büyüdük de kirlendi dünya" diye..

Moderatör tarafında düzenlendi:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,620
Şimdi bile olsa hiç utanmadan milletin içinde tadına bakarım. Ne çok tüketmişimdir. Ne ağlamışımdır niye almıyosunuz diye.

Ahhh, ahhh, nerde o günler. Mahallede bilye oynadığımız günler.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Şimdi bile olsa hiç utanmadan milletin içinde tadına bakarım. Ne çok tüketmişimdir. Ne ağlamışımdır niye almıyosunuz diye.

Ahhh, ahhh, nerde o günler. Mahallede bilye oynadığımız günler.

Tüp şokellalar hala var ama yukarıda bahsettiğim ölçülerde değil. Ne bir tadı var, ne de bereketi. Adamlar yarısına hava basmışlar, bunun yanında plastik olduğu için doğru dürüst kıvrılmıyor bile.. Kıvırdıktan sonra esnek olduğundan geri atıyor... Umarım gün gelir, gene eski kalitede tüp çikolatalara kavuşuruz da yeni nesil bundan daha fazla mahrum kalmaz!...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,620
Enteresan olayı zaten orda kıvıracaksın daha bir kıvıracaksın veya bükeceksin ki milim çikolata kalmasın tadı damağımızda kalsın,

bazen bittikten sonra o aliminyum kaplarından oklarımızın ucuna monte eder sağa sola atar attığımız yere saplanmasını sağlardık.

O oklardan asla birbirimize atmazdık. Çok yaramazmışım ben çok, şimdi anlıyorum büyüklerimin bana niye kızdığını.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,316

Alüminyum'u Alzheimer hastalığı ile ilişkilendiren çalışmalar var, plastiğin zararları da malûm. Yani "Şokella"nın ambalajının değişmesi "kırk katır mı kırk satır mı" durumu yaratıyor sanki(!). Tabii ki bunları latife olsun diye söyledim. Sıra "Şokella"ya gelinceye kadar endişe edilecek o kadar çok şey var ki, günümüzde bir kanserojen denizinin içinde yüzüyoruz adeta. İyi ki vücudumuzun bir de savunma mekanizması var. Bence mizah da bunu güçlendiren faktörlerden biri. Çizgi romana devam, ÇD'na selâm.
Teşekkürler Baltimora, yine bize moral verdiğin için.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,953
ordu-turkey
Osman gardaş şokella bahane, muhabbet şahane!. Ama harbiden alüminyum deyince aklıma geldi yazayım; o eskinin allı pullu gazoz kapakları onlar unutulmazlar... Uludağ gazoz kapakları, fruko ve daha bilumum ne kadar farklı ve değişikti. Cam şişelerin sağlık yönünden faydası ıspatlanmışken bugün plastiğe boğulmamız ne gaflet!.. Sağol Osman.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Osman gardaş şokella bahane, muhabbet şahane!. Ama harbiden alüminyum deyince aklıma geldi yazayım; o eskinin allı pullu gazoz kapakları onlar unutulmazlar... Uludağ gazoz kapakları, fruko ve daha bilumum ne kadar farklı ve değişikti. Cam şişelerin sağlık yönünden faydası ıspatlanmışken bugün plastiğe boğulmamız ne gaflet!.. Sağol Osman.

Rica ederim abim. Bahsettiğin konulara da geleceğim zamanla.. Tamek, Has, Elvan, Yedi gün, Ankara, Meysu ve daha bir çok cam şişeler vardı... Ve de birbirinden güzel kapakları.. Hepsini hatırlıyorum ama maalesef şu an vakit darlığından paylaşamıyorum zira şu sıralar, bugüne kadar forumda yazdığım tüm mesajların düzenlemesini yapıyorum.. Bundaki amacım sizlere daha akıcı, sade ve görselliği çok daha önde olan bir forum sunmak.. Sevgi ve saygı ile...

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
En az ziyan edilerek kullanılan ürün olsa olsa tüp çokokremdir.
Gıdım gıdım yenildiği için :Ğ tadını tam alıyorduk; lezzetten de israf yoktu yani.:D

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
En az ziyan edilerek kullanılan ürün olsa olsa tüp çokokremdir.
Gıdım gıdım yenildiği için :Ğ tadını tam alıyorduk; lezzetten de israf yoktu yani.:D

Hele ki tüpün en baş noktası olan vidalı kapak kısmına geldikten sonraki son vuruşu yapmak için verilen mücadele, her türlü takdire şayendi.. :) Bunun için az parmaklarımızı ve dişlerimizi paralamıyorduk..

12 Şub 2010
15,006
543,734
Bir Şokella tüpü muhabbet denizine dönüşmüş.
Keyifle okudum.
Tüm dostlara teşekkürler.

Killbill

Yeni Üye
24 Mar 2012
7
5
Bir muzdarip ben değilmişim! :) Benim her seferinde içten içe söylendiğim ve çikolata reyonlarında bir umut deyip usanmadan arayıp durduğum çocukluğumun (alüminyum tüpteki) neşe kaynağını konu edindiğiniz için mutlu oldum.. Ve ben hala umutluyum!.. :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,316

Bu "Tüp Şokella"larla ilgili bir karikatür. Sayın "cdemir"in dün paylaştığı "Leman" dergisinden (LeMan-1016)
Serdar_Akkoyun_Karikat_r_LMN_1016.jpg

Son düzenleme: