Mantar ve çatapat tabancaları..

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
Su tabancalarının yanında; mantar ve çatapat tabancaları vardı..

Mantar tabancası..

aat3_BWC.jpg

Ve çat pat tabancası...

l_Xmap8q.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Bak aklıma geldi, şu mantar tabancalarının tetikleri ne iğrençti!..

Elim sıkışmıştır kaç kere bir yerlerine... :36:

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
Ben bu mantarları telle tercih ederdim, U şeklinde sert teli; U nun uçlarını da kıvırarak daire şekline getirip; ortasına mantarı takıp, atardık ve el bombası derdik :Ğ

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
Teşekkürler Sevgili Baltimora. Bu başlık sizin hakkınız, fikir babası aslen sizsiniz. Elinize sağlık.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Teşekkürler Sevgili Baltimora. Bu başlık sizin hakkınız, fikir babası aslen sizsiniz. Elinize sağlık.

Est.. Rica ederim. Ben sadece hatırlamanıza vesile oldum, kısmet size imiş sevgilli impartial..

Ben bu mantarları telle tercih ederdim, U şeklinde sert teli; U nun uçlarını da kıvırarak daire şekline getirip; ortasına mantarı takıp, atardık ve el bombası derdik :Ğ

Aynı kafadaymışız.. :) Ben de tabancalardan çok telle mantarları patlatmaktan zevk alırdım. Mantarı tel çembere geçirdikten sonra atabildiğim kadar yükseğe atar yere düşüp patlamasını büyük keyifle izlerdim. Tabi ki bu telle patlatma yönteminin riskli bir yanı vardı. Tele mantarı yerleştirmek ustalık isterdi zira yoksa el bombası gibi elinizde patlayabilirdi.. :) Bu konuyla ilgili bir de ömür boyu unutamayacağım bir anım var. Sene 1982 ya da 1983.. Ramazan bayramı arefesi'nde valide hanıma çok beğendiğim bir t-shirtü aldırmış ve bayramın ilk günü onu büyük bir neşeyle giymiştim. Ama bu neşem kısa sürmüştü zira çember tele mantarı yerleştirirken mantar elimde patlamış ve o gıpgıcır t-shirtün üzerinde delikler oluşmuştu.. :) Elimdeki hafiften yanığı saymıyorum bile.. Bir de mantarı taş ile patlatma yöntemi vardı ki, bu nispeten daha az tehlikeliydi.

Tabancalara gelince ise; mantar tabancası da kullanmış olsam da, bir türlü ısınamamıştım metalden soğuk bu alete. (Daha sonraları plastikleri de çıkmıştı..) Bunun haricinde çatapat ve kapsüllü tabancalar vardı. Kimi zaman mahallenin eşek kadar olmuş abileri bunları elimizden alır, kendileri oynardı.. :) Bu da çocukluğumda aklımda kalan hoş anılarından biridir...

Son düzenleme:

papillon7

Yeni Üye
7 Ocak 2010
97
291
Tabi ki bu telle patlatma yönteminin riskli bir yanı vardı. Tele mantarı yerleştirmek ustalık isterdi zira yoksa el bombası gibi elinizde patlayabilirdi.. :)
Bazen de yere atınca patlamazdı, bu niye patlamadı acaba diye yerden -korka korka- alırken elimizde patlardı, çizgi filmlerdeki gibi. :)

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
Tele mantarı yerleştirmek ustalık isterdi

...U şeklinde sert teli; U nun uçlarını da kıvırarak daire şekline getirip; ortasına mantarı takıp...
Bizim kuşağın çocuklarının nerdeyse hepsi birer Mc Gaywer' dı, çareler tükenmezdi çünkü, görüyorsunuz.:rolleyes:

Ancak benim en çok korktuğum kızkaçıran, torpil vs. dedikleri şu illetti:

591BOR.jpg

Bakmayın öyle kanatlı, rampalı filan olduğuna; hikaye...
fitili yakıldıktan sonra bir saniye içinde hangi rotayı izleyeceği belli değildi.
Patlatılacağı zaman sokakta herkes siper alırdı. (isterse almasın)
Gideceği yön hiç ama hiç belli olmaz,
fitili tutuşturan bile yakar yakmaz korkuyla hemen saklanırdı. :d
Çok tehlikeli...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bizim kuşağın çocuklarının nerdeyse hepsi birer Mc Gaywer' dı, çareler tükenmezdi çünkü, görüyorsunuz.:rolleyes:

Ancak benim en çok korktuğum kızkaçıran, torpil vs. dedikleri şu illetti:

591BOR.jpg

Bakmayın öyle kanatlı, rampalı filan olduğuna; hikaye...
fitili yakıldıktan sonra bir saniye içinde hangi rotayı izleyeceği belli değildi.
Patlatılacağı zaman sokakta herkes siper alırdı. (isterse almasın)
Gideceği yön hiç ama hiç belli olmaz,
fitili tutuşturan bile yakar yakmaz korkuyla hemen saklanırdı. :d
Çok tehlikeli...

Ha ha ha ha!.. :D Bunları hatırlattığın iyi oldu dostum. Torpil, kız kaçıran ve füzeler de bayramların vazgeçilmezlerindendi.. Özellikle kız kaçıranların nereye gidecekleri hiç belli olmazdı zira çoğu zaman buna kendimiz ya da arkadaşlarımızın hedef olurdu. Torpil olayı ise çok ses çıkarttığından mahalledeki amcalardan azar işitmemize sebep olan ateşli bir oyuncak türüydü. Füzeler ise en zevkli olanı ve uzun menzillisi idi.

Bahsi geçilen bu ateşli oyuncaklardan ötürü bayram harçlğımızın çoğu sabun köpüğü gibi uçup kaybolurken, mahalle bakkalının kasası ise tepeleme doluyordu.. :D

Son düzenleme:

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,347
12,824
iskenderun-Hatay
Çocukken mantar tabancası ile bir arkadaşımın sırtına yakın mesafeden ateş etmiştim.Sırtında hafif kanama ve kızarıklık meydana gelmişti, o günden sonra mantar tabancasına veda etmiştim..

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,487
Çok güzel bir konu oldu bu aldınız bizi ta nerelere götürdünüz.

Mantar tabancaları ve çı çıt tabancaları vazgeçilmez oyuncaklarımızdandı. Ne çok harçlıklarımızla mantar almışımdır.

Elim az sıkışmamıştır tabancanın tetiğine. Telleri hazırlar mantarlara adapte ederdik, bazende elimizde patlatırdık. Olurdu öyle kazalarda elimiz bir kaç gün yanık izinden acırdı.

Ramazanlarda tüm çocuklar mahallelerinde ramazan topuyla aynı anda mantar patlatırdık.

Öf ya biz niye büyüdükki, o zamanlar daha bir başkaydı.

Kız kaçıranlarda epey eğlenceli olurdu, yakardık fitili haydii herkes bi tarafa, 3-4 tane yaktığımızda mahalle karışır, tabi arada da sopa yerdik.

Abi teşekkürler.