Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,890
İstanbul
n_Lt_WPU6.jpg

Bildiğim kadarıyla Türkiye’nin ilk ithal jean markası “Lee Cooper”dı. (Belki Levis 501 de olabilir.) Bu markanın TRT'deki reklamı çok ilginçti. Bir grup genç popolarını sallayıp, ellerini dizlerine vurduktan sonra acayip bir ses tonuyla "muuh, muuh.. Le Cooper" diye bağırırlardı. O zamanlar için marjinal kalan bu reklam bayağı konuşulmuştu.. :)

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

"Lee Cooper" bir "blue jean" (denim'den - kaba mavi kumaş - yapılmış pantolon) markası. Ama Türkiye'de biz ezelden beri "blue jean"e "kot" deriz. Bizim için bütün jean'ler kottur (tıpkı ağız alışkanlığıyla ürün ismi yerine kullanılan diğer markalar gibi. Örneğin bütün tıraş bıçaklarına "Jilet", bütün sakızlara "ciklet" dediğimiz gibi). Kot adının nereden geldiğini çokları bilmez. Kot adı Galata'da kurulmuş "Muhteşem Kot" adlı bir firmadan geliyor (Sahibi Yugoslav göçmeni Türk girişimcinin adı "Muhteşem Kot"tu). 1960'larda bluejean pantolonlar vb üreten bu firma aynı zamanda "Kot" adını da tescil ettirmişti. Ancak 1990'larda gümrük kapıları ardına kadar açılınca rekabet şansı azalan bu marka bildiğim kadarıyla artık yok.
Muhte_em_kot.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,890
İstanbul

"Lee Cooper" bir "blue jean" (denim'den - kaba mavi kumaş - yapılmış pantolon) markası. Ama Türkiye'de biz ezelden beri "blue jean"e "kot" deriz. Bizim için bütün jean'ler kottur (tıpkı ağız alışkanlığıyla ürün ismi yerine kullanılan diğer markalar gibi. Örneğin bütün tıraş bıçaklarına "Jilet", bütün sakızlara "ciklet" dediğimiz gibi). Kot adının nereden geldiğini çokları bilmez. Kot adı Galata'da kurulmuş "Muhteşem Kot" adlı bir firmadan geliyor (Sahibi Yugoslav göçmeni Türk girişimcinin adı "Muhteşem Kot"tu). 1960'larda bluejean pantolonlar vb üreten bu firma aynı zamanda "Kot" adını da tescil ettirmişti. Ancak 1990'larda gümrük kapıları ardına kadar açılınca rekabet şansı azalan bu marka bildiğim kadarıyla artık yok.
Muhte_em_kot.jpg

Bilgilendirme için teşekkürler sevgili Scanfan;
bu yazdıklarını eminim benim gibi bir çok üyemiz bilmiyordur..

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,538
Sevgili Baltimora,
Çok güzel bir nostalji yaşattınız.
Sn. scanfan ' a da ayrıca teşekkür ederim. Verdiği bilgiler ansiklopedik.
Lee cooper markasını pek bilmem ama benim gençliğimde LEVI'S 501 vardı. Beyazıtta kurulan bitpazarından bitli turistlerden alınırdı. "levis" diye söylediğimiz markanın aslında " Leevays" şeklinde teleffuz edildiğini de onlardan öğrenmiş ve mahallede ukalalığın son sınırlarını zorlamıştım.
Aslında amarikan çobanlarının giydiği bu sıradan pantolonu o zamanlar ne kadar da önemseyerek giyiyorduk ve emperyalizmin basit bir dayatması olduğunu bilmiyorduk.
Herkese sevgiler...

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Biraz önce bulduğum bir "jean karikatürü" ve bir gazete yazısı ve 2 kupürle bu "kot" mevzusunu birazcık köpürteyim dedim. Sayın Muhteşem Kot'la ilgili ilanı eklememin sebebine gelince: Bugünlerde internet her geçen gün daha da güvenilmez bir hal alıyor. Yanıltıcı haberlere, fotoğraf veya bilgiye denk gelmek çok mümkün. O nedenle her bulduğum materyalin hemen üzerine atlamamaya gayret ediyorum, ikinci bir kaynakla filan mutlaka teyid etmeye çalışıyorum. Özellikle eski Amerikan dergi reklâmlarının ya sahtelerine (mock) ya da "pastiş"lerine internette oldukça sık rastlanıyor. Bu arada 2 yıl önce yazdığım yukarıdaki mesaj aklıma geldi, resimdeki şahsın Amerikalı bir aktöre ait olabileceği kuşkusuna kapıldım birden. Yanlış bilgi girmemiş olmayı umarak biraz daha araştırdım. Muhteşem Kot gerçek bir şahsiyetmiş, doğruymuş. Gazetelere ölüm ve hatim ilânları da verilmiş. Bir de Kot yazısı var.

Muhte_em_Kot.jpg

Kot_yaz_s.jpg

Son düzenleme:

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Nefis nostalji ve Muhteşem (Kot) :))) bilgiler için , çok teşekkürler sevgili Baltimora ve sevgili Scanfan Üstadlarım...

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,208
3,855
Osmaniye
Çok acayip (!) bir reklamdı :Ğ bir grup genç (kız) daracık pantolonlarını kameraya döndürürüp elleriyle vurarak "huğhuk huğhukk" seslerini çıkartırlardı, leee koopıır sesi ile reklam biterdi sanırım, o dönemlerde dar kot bile ayıp olduğundan (fazla dar giyilmiyordu) bu reklamı aile ortamında seyredemez kafamızı çevirirdik (ulan niye tek başımıza tv seyrederken çıkmazdı bu der diye de hayıflanırdır:d) yanlış hatırlamıyorsam aynı reklamda motosiklete binme sahnesi de vardı. Bense kot pantolona blue jean diyorlarsa lee cooper de neyin nesi diye düşünür dururdum :))