Esem Sport

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
Uz9_JH5i.png

Seksenli yılların başlarında yaşandı.

Adına o kadar alışılmıştı ki,
epeyce bir süre "esemsport demek=spor ayakkabısı" demek sanılırdı,
marka olduğu unutulurdu.

Mesela spor ayakkabısı giymiş birisi tarif edilirken, ne marka spor ayakkabı giymiş olursa olsun; "şu ayağında esemspor olan.." denirdi.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bir seksenler klasiği daha!.. :)

Kaç çift eskittiğimi bilmiyorum ama yıllar boyunca giydiğimi hatırlıyorum. Bir de bunun, sonraları çıkan, "cırt cırtlı" versiyonu vardı; havalı olsun diye cırt cırtları çapraz yapıştırırdık. :) Ayakkabı bağlamayı pek sevmediğimden daha sonra hep bu modeli kullandım.

"Esem Sport sanayi, bunu giyen enayi" diye bir tekerlemesi vardı.. :D

Bunun haricinde, rakip marka "Mekap" vardı, onu da kullanmışlığım vardır ama asla bir Esem Sport olamamıştır nezdimde.

Bu güzel paylaşım için teşekkürler sevgili impartial..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
2003'den beri üyesi olduğum "anılarım" sitesinden,
Esem sport TV reklamının sözlerine ulaştım:

Pazartesi başlar koca bir hafta.
Salı, Çarşamba işte okulda.
Perşembe, cuma bitiverir hafta.
Cumartesi, Pazar gez de rahatla.
Esem sportlar her an ayakta.
Eselim hepimiz rüzgârla..

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Zamanında bir tane edinmişliğim var benim de. Her yere uzak-yakın demeden yürüyerek gidilen o günlerde, çok uzun süre dayanmıştı, onca taban tepmeye rağmen. Converse kadar olmasa da yerli malı ve sade model severler sayesinde epey bir isim yapmıştı Esem..

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
Çeşitli düzeltmeler ve ilave bilgiler için teşekkürler Sevgili Baltimora.

zinzi

Süper Üye
19 Nis 2011
770
415
Yeditepe İstanbul
Tüm spor ayakkabıların esem olarak anıldığı zamanları hatırlıyorum. Markası yada modeli ne olursa olsun eğer ayağındaki spor ayakkabısı ise esemdir. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Esem sport'un en tanınan ve tutulan modeli şüphesiz ki ilk çıkardıkları "antilop" modelidir..
Bu ayakkabı 1977 yılında; "Spor dünyasının dev teknolojisi Türkiye'de! Poliüretanlı esem sport.." sloganıyla tüketiciyle buluşmuş; 80lere gelindiğinde ise bir fenomen haline gelmiştir.

Aşağıda; 17 Mayıs 1982 tarihli Milliyet gazetesi'nde yer alan dönemin tüm esem sport modellerinin görüldüğü renkli bir ilan görülüyor.

1brh_HHD.png

Son düzenleme:

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,695
istanbul
2003'den beri üyesi olduğum "anılarım" sitesinden,
Esem sport TV reklamının sözlerine ulaştım:

Pazartesi başlar koca bir hafta.
Salı, Çarşamba işte okulda.
Perşembe, cuma bitiverir hafta.
Cumartesi, Pazar gez de rahatla.
Esem sportlar her an ayakta.
Eselim hepimiz rüzgârla..

daha sonra

kooş, koş
esem sportla
haydi coş
esem sportla

diye bir melodili nakarat bölümü gelirdi.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Vay be... Şimdi bunu görünce Adidas, Nike, Puma halt etmiş dedim.
Bunlar gerçekten şahane modellermiş.
Çok uyutulmuşuz, bu güzelim marka yok olup gitmiş.

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli
r5Rj3P.jpg
[/url][/IMG]

Esem Sport ve Mekap ayakkabıları okul haricinde giyemezdik. Eskidiğinde yerine yenisini almamız epey zor ihtimaldi. Günlük spor ayakkabımız ahanda buydu. Bizde Trabzon lastiği, Gıslavet, Cızlavet gibi isimlerle anılırdı. Bir de yaz aylarında üstü açık naylon ayakkabı şıkşıklar vardı.

Ahanda onlar da buydu. Sağlam ömrümün ilk on iki yılında temel pabuçlarım bunlardı. İçine su girdi mi hepsi fırk fırk ederdi.[/SIZE][/FONT]

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Bu tür spor ayakkabılarının en meşhuru "Mekap"tı. Aslında adını bir İtalyan markasından alan 1970'li yılların bu çok bilinen, sağlam ayakkabıları çok satıyordu. Çeşitli modelleri vardı, hatta normal deri ayakkabılar da imal ediyordu. Ancak 1980'li yıllara gelince bunların özellikle de kahverengi (veya taba renkli) standart modelleri sıkça terör örgütü elemanlarının ayaklarında görülmesinden ve bu görüntülerin basında sıkça yer almasından sonra marka bu örgütle özdeşleştirilmeye başladı, bunda resmi devlet görevlilerinin nitelendirmeleri de etkili oldu. Böylece Mekap da ürün adı olmuş marka adları arasına girmiş oldu, tıpkı her tıraş bıçağına "jilet", her sakıza "ciklet" dendiği gibi teröristlerin giydiği ayakkabılara da Mekap denmeye başlandı. Sıradan insanlar bu nedenle çekindiler ve bu ayakkabılardan satın almadılar. Mekap'ın üreticileri bu durumdan çok rahatsızdı, ama belki de "reklamın kötüsü olmaz" sözü gerçektir. Şimdi iş ayakkabısı olarak farklı modelleri iyi satıyormuş diyorlar.

mekap-spor-reklam.jpg

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
r5Rj3P.jpg
[/url][/IMG]

Esem Sport ve Mekap ayakkabıları okul haricinde giyemezdik. Eskidiğinde yerine yenisini almamız epey zor ihtimaldi. Günlük spor ayakkabımız ahanda buydu. Bizde Trabzon lastiği, Gıslavet, Cızlavet gibi isimlerle anılırdı. Bir de yaz aylarında üstü açık naylon ayakkabı şıkşıklar vardı.

Ahanda onlar da buydu. Sağlam ömrümün ilk on iki yılında temel pabuçlarım bunlardı. İçine su girdi mi hepsi fırk fırk ederdi.

Üstteki lastik ayakkabılara Malatya Doğanşehir'de "Ankara lastiği" derler. Tarlada tapanda, derede tepede kolay kolay yırtılmadığından tercih edilir, hatta köyümüzde "Derbe" derler. Derebeyi'nden kısaltmadır.
Attakine ise "Kelik" derler. Merak edip internette bakmıştım, bayağı eski dönemlerde ayakkabıya verilen isimmiş. Demek o zamanın markası da buymuş. :)
Mekap için de Scanfan üstadım gayet güzel yazmış, ismini duyunca benim de aklıma doğrudan o malum şeyler geliyor :)
[/SIZE]
[/FONT]

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Gislaved çok eski bir İsveç lastik markasıydı, otomobil lastiği üretirdi. Ayakkabıların üzerine giyilen koruyucu kauçuk galoşlar da üretmiş. Marka 1930'larda Türkiye'ye de girmiş (hem araba lastiği hem de galoş). İhap Hulusi'nin çizdiği aşağıdaki posterlere göre hem şık galoşlar, çizmeler hem de kets ayakkabılar üretmiş. Aşağıdaki bir ilandan anlaşıldığına göre sonradan el değiştirmiş. Yurt dışında hala bu tip galoşlar üretiliyor (çok şıklar doğrusu). Bizde nedense fazla çeşitli modeller olmadı, en çirkin modeller bizdeydi herhalde. Yine de en şık olanı mest üzerine giyilen lastiklerdi galiba. "hüseyin aksakal"ın dediği gibi halk arasında Cızlavet adı verilirdi ama ayakları üşüttüğü için "soğukkuyu" adı verildiğini de duymuştum. Bu tür ayakkabıları sadece Gislaved üretmiyordu ama başka firmaların ürettiklerine de bu isim verilirdi (ürün adı olmuş marka). Çok eskiden üstü açık naylon ayakkabılardan köyde giymiştim, uzun süre giyince ayakta desenli güneş yanığı yapardı!
gislaved.jpg

Son düzenleme: