Şeltoks (Shelltox) sinek spreyi

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,926
İstanbul
51352310208_806c761190_o_d.png

Geçenlerde, rahmetli Kemal Sunal'ın "Avanak Apti" filmini izlerken birden dikkatimi çekti. Apti kötü adamları eline aldığı şeltoks marka sinek spreyi ile bertaraf ediyordu. :) Aklıma birden çocukluk günlerim geldi. O zamanlar bildiğim kadarıyla sinek ilacı olarak bir tek şeltoks vardı. (Dönem 70lerin sonları ve 80lerin hemen başları) Bakkala gittiğimizde direk bu ismi söylerdik. Metal sprey kutusu, tombiş ve kısa boyluydu. Kutunun üstündeki mavi ve beyaz çemberlerin üstündeki karasinek motifiyle zihinlerimizde yer etmişti. İlerleyen yıllarda sprey kutusunun boyu uzatılıp, genişliği azaltılarak tombişlikten normal hale getirilmişti :) Evimizde çok sinek olduğundan mı yoksa bizlerin haddinden fazla sıktığımızdan mı olsa gerek, bizde her zaman yedekte 1 ya da 2 tane yedek şeltoks bulunurdu. Kardeşlerimle beraber bu spreyi sıkarak sinekleri avlamak en büyük eğlencelerimizden biriydi. Öyle ki normalinden çok fazla sıktığımızdan ötürü valide hanımdan sıklıkla papara yerdik. Evde kimselerin olmadığı zamanlar ise işi daha da abartarak; spreyi sıkarken bunu kibrit ile tutuşturarak bir lav silahı yapardık. :) Çocuk da olsak bunu zavallı sineklerin üstünde denemezdik, bundaki tek amacımız TV'de gördüğümüz savaş filmlerindeki askerler gibi kendimizi hissetmekti. :)

Neyse; ilerleyen yıllarda Raid ve Baygon gibi markalar da ortaya çıkıp piyasaya hakim olsalar da, benim gönlümde Shelltox'un yeri ayrıdır. Bu arada Kemal Sunal'ın "Avanak Apti" filminin 1978 yılına ait olduğunu da notlarımıza ekleyelim.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,926
İstanbul
Yaşım itibarı ile yetişemediğim, 1971 yılına ait,
değişik tasarımdaki bir kutu Şeltoks (Shelltox) reklamı.

51352316108_3f4041d2e4_o_d.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,926
İstanbul
14 Mayıs 1984 (Sayı 20) tarihli Hayat dergisinde
yayınlanan oldukça ilginç bir Şeltoks reklamı...

51352051841_6d2bd4ea07_o_d.png

5 Haziran 1975 (Sayı 23) tarihli Hayat dergisinde
yayınlanan ve 90'lara kadar aynı tasarımda gelen bir Şeltoks reklamı...

51352062501_621a364322_o_d.jpg

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,758
Sevgili Osman, şeltoks'un tv de çizgi roman şeklinde reklamı vardı o zamanlar.

Zavallı:) sinekler çok acıklı sesler çıkararak telef oluyorlardı.

Ben de o günleri hatırladım şimdi.

Teşekkürler.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,926
İstanbul
Sevgili Osman, şeltoks'un tv de çizgi roman şeklinde reklamı vardı o zamanlar.

Zavallı:) sinekler çok acıklı sesler çıkararak telef oluyorlardı.

Ben de o günleri hatırladım şimdi.

Teşekkürler.

Rica ederim sevgili profesör; yaşım gereği olsa gerek maalesef bunu da hatırlamıyorum ama özellikle çizgiroman şeklinde olmasından ötürü çok görmek isterdim. Nette maalesef bu reklam filmine rastlayamadım. Yalnız araştırırken 80lerin ikinci yarısına ait olduğunu düşündüğüm bir reklama rastladım. Bari onu sizlerle paylaşayayım. Bu reklamda Şeltoks kutusunun enine daralıp, boyuna gittiğini görüyoruz... :)

hozal

Yeni Üye
28 Ocak 2013
50
101
Ben SHELLTOX'u 1960'ların son yıllarında kullandığımı hatırlıyorum. Yaz gecelerinde yatmadan evvel odaya sıkardım. O tarihte çocuktum ve sinek ilacından etkilenmiyormuşum gibi davranmayı bir maharet olarak kabul eder, ilacı sıktıktan sonra odadan çıkmazdım. Neyseki annem ve babam müdahale ederler beni çıkartırlardı... Ne aptalmışım!

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,926
İstanbul
Ben SHELLTOX'u 1960'ların son yıllarında kullandığımı hatırlıyorum. Yaz gecelerinde yatmadan evvel odaya sıkardım. O tarihte çocuktum ve sinek ilacından etkilenmiyormuşum gibi davranmayı bir maharet olarak kabul eder, ilacı sıktıktan sonra odadan çıkmazdım. Neyseki annem ve babam müdahale ederler beni çıkartırlardı... Ne aptalmışım!

Estafurullah. Sanırım Şeltoks'un sineklerin yanında, çocukları cezbedici bir etkisi daha varmış. Bu arada sayenizde; Şeltoks'un 1960larda da ülkemizde satıldığını öğrenmiş oldum.. Teşekkürler..