Tipitip karikatürleri..

Sinbad

Süper Üye
12 Mar 2009
972
1,164
eq_NL0_Mu.jpg

Arkadaşlar,
çocukluğumuzun efsane sakız kahramanı "Tipi-Tip"in maceralarını
burada paylaşalım, ne dersiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:

maca03

Yeni Üye
2 Kas 2009
7
2
Tipi Tip beğenilmez mi? Onu okumak için kutu ile alırdım sakızını. Teşekkürler paylaşımın için.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Aslında Tipi Tip'in tüm bantlarının yer aldığı, çok kaliteli bir albüm çıkarılsa,
biz çizgiromanseverler için ne güzel bir koleksiyon parçası olurdu.

Umarım ileride bu temennim gerçekleşir..

Bu arada paylaşımlar için teşekkürler..

L5ix_R.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
TİPİTİP
İlk kez 1974 yılı içinde Bülent Arabacıoğlu tarafından yaratılan Tipitip, aslında Kent Gıda Sanayi A.Ş. şirketince üretilen sakız kağıtlarında komik maceralar yaşayan bir kahramandır.

Tipitip, Kent Gıda'nın piyasaya süreceği yeni ürünü için dönemin genç çizerlerinden biri olan Arabacıoğlu ile anlaşması üzerine bu ressamın hazırladığı 70 bantlık ilk serisiyle ortaya çıkmıştır. Kısa zamanda çok popülerleşen başlık ve kahramana yeni seriler ve maceralar çizmesi için yapılan anlaşma yenilenmiştir. Önceleri maceralarını yalnız başına yaşayan Tipitip, serilerinin sayısı arttıkça bir aileye kavuşmuştur. Karısı Tipitoş'un ardından oğlu Tipican ve kızı Tipicik haricinde bir de Tipitop adlı köpeği ardı ardına başlığa dahil olmuştur. Tipitip, yıllar boyunca yirmili yaşlarda, bodur, tombulca vücutlu, upuzun ve sivri burnu, tedbiri elden bırakmayan karakteri, tepesi yuvarlak fötr şapkası, sarı ceketi ve hiç çıkarmadığı papyonu ve sürekli gülen yüzüyle çok sempatik ve sevecen bir tipleme olarak hayranlarına ulaşmıştır.

y_XZErez.jpg

1990'larda modernize edilen Tipitip ailesi.

Altı milyardan fazla sakızda her biri numaralandırılmış yüzlerce bant öyküsü yaşayan Tipitip, değişen zaman içinde fizyonomisini olmasa da kostümlerini modernize etmiştir. Şapkasını çıkartıp sarı saçlarını savuran karakter, papyon yerine kravat takmış, daha renkli giysilerle modayı izleyen bir görünüme kavuşmuştur. 1977 yılında sinema salonlarında ve televizyon reklamlarında gösterilmek üzere yine Arabacıoğlu'nun yönetiminde oluşturulan sekiz kişilik bir çizer ekibi tarafindan kısa çizgifilmleri hazırlanmış, karakteri önce tiyatrocu Altan Karındaş, ardından da o dönemde Şehir Tiyatroları'nda çalışan Şener Şen seslendirmiştir. 1979 yılında Tipitip başlığını taşıyan aylık bir dergisi yayınlanmış ve karakter sayesinde Kent Gıda ile bir şekilde bağlantı kurmuş olan 80.000 çocuk için kahramanlarını yedi ay boyunca yeni bir versiyondan izleme şansı doğmuştur.

Ortaya çıktığı 1974'den itibaren Rusya, Çin, Güney Amerika ülkelerinde boy gösteren Tipitip, genelde evrensel ve güncelliğini koruyan konularda maceralar yaşamıştır. Hedef kitlesi çocuklar olduğu için bunun getirdiği hassasiyetle çevreci, barış yanlısı, saygılı, ölçülü hareket eden, duyarlı, sevgi dolu kişiliğiyle uygun mesajlar iletme kaygısı taşımıştır. 1992'den itibaren Kent Gıda'nın Grafik Tasarım ve Ambalaj Bölümü müdürlüğüne getirilen Arabacıoğlu, bir süre sonra Hıbır dergisi kadrosundan tanıdığı Ümit Atalay ve Oğuzhan Kayan'ı Tipitip için yeni maceralar hazırlanması ve Mustafa Bayramoğlu'nu ise serinin renklemesi için bu birime dahil etmiştir.

ALINTIDIR...

Son düzenleme:

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
Tipitip karikatürlerine bakarken, tipitip sakızının kokusunu alır gibi oldum.

Sakızın ambalajını açarken içindeki resimin yırtılmamasına özen göstermek sıkıntılı tarafıydı.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
04 Ocak 1984 tarihli "Tele Magazin" dergisinde bir Tipi Tip reklamına rastladım Sizlerle paylaşmak istedim. Reklamda 100 adet karikatürü biriktirip ilgili adrese yolladığınızda, hediyenizin adrese yollanacağı söyleniyor. Biz hiç böyle bir şey yapmadık ama evimizde 1982 senesine ait bir Tipi Tip Takvimi vardı.. Bu takvim nereden gelmişti, kim getirmişti hala bilmem!... :)

Chq_W0y_X.jpg

Son düzenleme:

palio68

Guest
4 Ağu 2012
1,338
26,070
Bursa
Tipitip kısmına daha öncesinde konu olarak açtım diye hatırlıyordum lakin konu görünmüyor bir daha paylaşım yapayım.
Pek fazla resim yok lakin yine de sevenlerine yeter gibi 888 adet sakız içeriği sizin için dostlarım keyifle inceleyin. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Tipitip kısmına daha öncesinde konu olarak açtım diye hatırlıyordum lakin konu görünmüyor bir daha paylaşım yapayım.
Pek fazla resim yok lakin yine de sevenlerine yeter gibi 888 adet sakız içeriği sizin için dostlarım keyifle inceleyin. :)

Üstadım çok tevazu gösteriyorsunuz. Bu arada indirdiğim klasörde 888 eski dönem Tipi Tip karikatürünün yanında 168 tane de yeni dönem Tipi Tip karikatürü mevcut. Yani kısacası 1056 adet Tipi Tip karikatürü bizleri bekliyor.. :)

Bu güzel paylaşımınız için teşekkür ederim.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,949
ordu-turkey

Valla ahtapot gibisin Hasan'ım; her yerde hazır ve nazırsın; ama zaten seni şahsen bu yüzden severim, gönlü güzel dostum.