Atari 2600..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
ONUz4_R8.jpg

TV'de reklamlarında kullanılan "Haydi haydi Atari geldiii.."nakaratı hala kulağımdadır.. Reklamın temel sloganı olan "Şimdi sokaklar bomboş"u da unutmamak gerek tabi ki! .. Çok güzel yıllardı seksenler bee! ..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
TGm9_Nph.jpg

1983 yılının yazında, karne hediyesi olarak Atari 2600'le; yani diğer adıyla "kara kutu"'la tanışmıştım.. Kardeşlerimle sabahlara kadar gözümüzü kırpmadan heyecanla oynar, bir sürü joystick parçalardık.. Bugünün çocukları için grafikleri berbat sayılsa da, o döneme göre oldukça geniş bir hayran kitlesine sahip bir oyun konsoluydu "Atari 2600".. Futbol, basketbol, Dobişko (Pacman), Füze Savaşları ve Araba Yarışları en favori oyunlarımdı.. Bugün bile nostalji adına bazı internet sitelerinde bu oyunları aynı zevk ve heyecanla oynarım.. :)

Son düzenleme:

bortecinefb

Süper Üye
12 Ara 2009
2,815
4,383
Deliler Köyü
Resimde verdiğin orjinal "Atari 2600" bunun bir de Türk versiyonu yapıldı, çocuklara eziyet olsun diye.. :) Disketleri uyuşmazdı, neyse ki yurdum insanını hiçbir şey engelleyemez, makul bir ücret karşılığı hem yabancı hem yerli disket okur hale getirdiler "Atari 2600"'ü, füze savaşları ve tilt favorilerimdi, bir de maceralar adası gibi birşey olacaktı, ama efsane oyun River Raid'dir. Commodore 64 versiyonu daha iyi olsa da Atari salonlarında az paramızı yememiştir namussuz oyun!.. :). Bizim videocu ibişi günlük kiralardı, annemin tüm karşı çıkmalarına karşı her cuma babam beni kırmazdı, sonra bir gün elinde aletle gelince dünyalar benim olmuştu.. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Resimde verdiğin orjinal "Atari 2600" bunun bir de Türk versiyonu yapıldı, çocuklara eziyet olsun diye.. :) Disketleri uyuşmazdı, neyse ki yurdum insanını hiçbir şey engelleyemez, makul bir ücret karşılığı hem yabancı hem yerli disket okur hale getirdiler "Atari 2600"'ü, füze savaşları ve tilt favorilerimdi, bir de maceralar adası gibi birşey olacaktı, ama efsane oyun River Raid'dir. Commodore 64 versiyonu daha iyi olsa da atari salonlarında az paramızı yememiştir namussuz oyun!.. :). Bizim videocu ibişi günlük kiralardı, annemin tüm karşı çıkmalarına karşı her cuma babam beni kırmazdı, sonra bir gün elinde aletle gelince dünyalar benim olmuştu.. :)

Tek kelimeyle "mükemmelsin!!" dostum... Verdiğin bu özel bilgiler için teşekkürler..

Son düzenleme:

bortecinefb

Süper Üye
12 Ara 2009
2,815
4,383
Deliler Köyü
Atari ’ nin Tarihçesi:

Herşey 1972’de Atari’nin yaratıcısı Nolan Bushnell'ın oyun alanı olarak televizyon seti veya Raster görüntüleme metodları kullanan elektronik oyunlar yaratma rüyasıyla başladı. Arkadaşları Ted Dabney ve Larry Bryan’ın yardımıyla, Nolan elektronikle olan eğlence parkı geçmişi ve tecrübesini kullanarak bizim sevgili Atarimizi bildiğimizi yarattı. Çok kısa süre sonra, Bushnell bildiğimiz tarihi değiştirecek, dünyanın en devrimci müteşebbis şirketinin başıydı. Nolan’ ın dünya zerindeki etkisine iyi bir örnek hem Macintosh’ da hem de Windows’ da var olabilmektir. Bill Gates Windows’u Macintosh’ dan aldı; Macintosh Apple’ın Steve Jobs tarafından yaratılan dahi fikir eseri ürünüydü; Steve Jobs Atari’den gelmişti, ve Atari Nolan Bushnell tarafından başlatılmıştı. Herşeyi Atari başlattı. En başta, Atari PONG ve Computer Space (Bilgisayar Uzayı) gibi Arcade oyun makinalarıyla başladı. Arcade’ de en popüler vuruşlar Asteroids, Missile Command, Pole Position ve Lunar Lander gibi Atari Fuji logosunu taşıyordu, ev eğlenceleri de farklı değildi. Atari’nin PONG’u zamanın en popüler ev video birimiydi. Yine Atari tarafından üretilen Sears Telegames Pong’u takip ediyordu. Kısa süre sonra Nolan’ ın hepsinden daha iyi bir fikri vardı: piyasaya bir oyun konsolu getirecek ve pong’ un varyasyonlarını oynamaktan çok kasetlerde saklanabilen bütün bir oyunlar serisi ana uniteye takılabilecekti. Nolan kaset bazlı ev oyun sistemini yaratmıştı ve adı Atari 2600 Video Bilgisayar Sistemi idi.

2600’ün üretimi ve geliştirilmesi için sermaye kazanmak için Nolan Atari’ yi Warner Communications’a sattı, karşılığında ise Warnet Communications elini 2600 için cebine attı. 1977 sonbaharında Atari 2600 Video Bilgisayar Sistemi satışa sunuldu, ancak Space Invaders’ın (Uzay İşgalcileri) piyasaya sürümüne kadar oyun sistemi tüketici pazarında tam potansiyeline erişemedi.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Efsane oyun River Raid..

GOtd_Oh_M.jpg

Benim aldığım Atari 2600'de bu çalışmazdı keşke dediğin gibi her iki kartuju da okuyacak bir sistemi ekletseymişim ama inan böyle bir şey olduğunu ilk senden duydum ben.. :)

Bu arada River Raid'i bir başka efsane "Commodore 64"'de doya doya oynayabilmiştim..

Paylaşımlar için teşekkürler..

Son düzenleme:

bortecinefb

Süper Üye
12 Ara 2009
2,815
4,383
Deliler Köyü
Commodore 64 ve 128, Sinclair Specktrum ve Armstrad 128 gibi o zamanın süper grafikli :), 64 ve 128 k'lık bilgisayarları çıkınca Atari de konsoldan bilgisayara geçiş yaptı. İlk bilgisayarım Atari Bilgisayardı, manyak uzun yükleme sürelerinden bıkınca bende ilk önce C64 Ardından Amiga'ya geçtim.

Garibim Atari 2600 içinse beklenen son...

Keyifli bir konu olmuş, beni çocukluğuma götürdün, :) nasıl da beklerdim cuma akşamlarını.. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Commodore 64 ve 128, Sinclair Specktrum ve Armstrad 128 gibi o zamanın süper grafikli :), 64 ve 128 k'lık bilgisayarları çıkınca Atari de konsoldan bilgisayara geçiş yaptı. İlk bilgisayarım Atari Bilgisayardı, manyak uzun yükleme sürelerinden bıkınca bende ilk önce C64 Ardından Amiga'ya geçtim.

Garibim Atari 2600 içinse beklenen son...

Keyifli bir konu olmuş, beni çocukluğuma götürdün, :) nasıl da beklerdim cuma akşamlarını.. :)

Bu değerli paylaşımları yaptığın ben de sana teşekkür ederim..

Son düzenleme:

tiltmahmut

Süper Üye
18 Tem 2009
539
6,701
İnternetten indirip hala oynayabilirsiniz. Sıkıldıkça bilgisayardan açıp oynuyorum.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
1 Mayıs 1984'de Milliyet gazetesi'nde çıkan "Atari 2600" ilanının belli bir kısmını paylaşıyorum.

O zamanın reklamları bile ayrı bir güzelmiş..

8_Rirm_PH.jpg

Son düzenleme:

Hones

Guest
11 Nis 2009
3,048
10,047
80'li yılların Atari oyunları tarayıcınızda!..

Microsoft, Atari ile işbirliğine giderek sekiz klasik Atari oyununu HTML 5 uyumlu tarayıcılara getirdi.

Atari ile Microsoft'un işbirliği kapsamın da Ateroids, Combat, Centipede, Lunar Lander, Missele Command, Pong, Super Breakout ve Yar's Revenge oyunları Atari'nin web sayfasındaki ''Arcade'' bölümünden oynanabiliyor. Söz konusu oyunlar Internet Explorer, Chrome, Safari, Firefox ve diğer HTML 5 uyumlu tarayıcılar da çalışabiliyor. Ayrıca, oyunların Safari ve Internet Explorer'ın mobil versiyonları üzerinden de oynanabileceği belirtiliyor.

Microsoft'un Atari ile yaptığı işbirliğinin temeli kendi tarayıcısı olan Internet Explorer'ı ön plana çıkarma isteğine dayanırken, bu ortaklığın sonucu olan oyunlar HTML 5 ile de neler yapılabileceğini oldukça iyi bir şekilde gösteriyor. Daha öncede benzer çalışmalar da bulunan Microsoft, popüler mobil oyun ''Cut The Rope'' ve animasyon filmi Brandon Generator'ın HTML 5 versiyonlarını da yayınlamıştı. Şirket bu içeriklerin yanı sıra, sinema filmi Hunger Games'in web sitesini HTML 5 uyumlu olarak sunmuştu.

Atari'nin web sayfasının Arcade bölümünde sunulan oyunlar Facebook hesaplarına bağlantı kurabilirken, dokunma özellikleriyle de uyumlu bir şekilde çalıştığını belirtmekte fayda var.

1znmqm1.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
d_Lt7_An_Z.jpg

Seksenlerde unutamadığım oyunlardan biri de orjinal adı Phoneix olan ama bizlerin "Kartallar" diye adlandırdığımız oyundu. Oyunda toplam 5 aşama vardı, ilk aşamada ağır hareket eden yarasaya benzeyen uzay araçları vardı, ikinci aşamada ise bu yarasaların daha seri hareket edenleri vardı. 3ncü aşamada ise mavi renkte kartallara benzeyen araçlar, 4ncü aşamada ise kırmızı renkteki kartallara benzeyen araçlar vardı. En tehlikeli olanlar bu kırmızılardı zira seri hareket etmelerinin yanında ateş güçleri de çok kuvvetliydi. 5nci aşama ise oyunun final bölümüydü. Burada, tüm araçları içinde barındıran, devasa ana uzay gemisini imha etmek gerekiyordu. Ama bu o kadar da kolay değildi zira bunun için geminin tam ortasında yer alan kontrol noktasını sürekli ateşe tutmak zorundaydın. Bu arada üzerine sürekli lazerler geldiğinden, bunlardan korunmak için çok iyi reflekslerde bulunmak gerekliydi. Yoksa, 5nci bölüme kadar hiç vurulmadan gelsen de, tüm haklarını burada yitirmek içten bile değildi..

Bu oyunu on-line olarak oynayıp, nostalji yapmak isteyenler için aşağıdaki linki veriyorum.. Başarılar..

Son düzenleme:

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,695
istanbul
İlk bilgisayarım Atari 800 XL idi. Atari st ulaşılmaz bir noktadan bizlere el sallardı.
Favori oyunumuz ise boulder dash'dı. Elmasları topla kayalardan, kelebeklerden, parlayan sudan kaç.

Heyyt be!.. Sene 85...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Tam 550 çeşit "Atari 2600" oyununu aşağıdaki siteden on-line olarak oynayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey; oyunun ilk harfinin yer aldığı listeden harfi tıklayıp, menüden ilgili oyunu seçmenizdir. Ben çoğunu denedim, sistem tıkır tıkır işliyor....

Keyifli dakikalar dilerim...

ayberk

Süper Üye
14 Nis 2011
310
386
Eyüp Sultan
Atari 2600 ve Commodore 64.. Biri döneminin en çok satan oyun konsolu, diğeri ise döneminin en çok satan kişisel bilgisayarı.. Commodore 64; oyunların haricinde değişik alanlarda uygulamaları olmasından ötürü tabi ki daima bir adım önde olmuştur. Fakat her ikisi de 80ler ikonlarından olmayı hak ediyorlar. River raid oyununu her iki firma da piyasaya sürse de; bence en güzel sürümü Atari 2600'ünküdür.. Yaptığınız bu güzel paylaşımlar için herkese teşekkür ederim.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
4 Haziran 1984 tarihli (Sayı 24) 'TV'de 7 Gong' dergisinde
yer alan bir 'Atari 2600' reklamı..

Atari-2600-TV-de-7-Gong-4-Haziran-1984-Say-24.png

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
20 Mayıs 1984 tarihli (Sayı 611) GIRGIR dergisinden alıntıdır..

Atari-2600-G-rg-r-20-May-s-1984-Say-611.png

2 Haziran 1984 tarihli (Sayı 18) DALGA dergisinden alıntıdır..

Dalga-2-Haziran-1984-tarihli-Say-18.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
ATARİ 800XL / 64 K Bilgisayar Reklamı
(Tercüman Çocuk 1 Kasım 1985 Sayı: 44)

O dönemde Tercüman Çocuk'un bir adetinin 100 TL olduğunu göz önüne alırsak;
bilgisayar fiyatıyla tam 1.170 adet Tercüman Çocuk dergisi alınıyormuş. :)

ATAR-800-XL-64-K-Bilgisayar-Reklam-Terc-man-ocuk-1-Kas-m-19.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
1982'de psikologlar ailelere bilgisayar oyunlarını tavsiye ederken,
günümüzde genç bünyelere verdiği zararları haliyle ön göremiyorlardı.

2 Ağustos 1982 (Sayı:32) tarihli "TV'de 7 Gong" dergisinden alıntıdır..

49339069403_f481adae67_k.jpg

Son düzenleme:

sentooki

Yeni Üye
25 Ara 2016
79
269
1982'de psikologlar ailelere bilgisayar oyunlarını tavsiye ederken,
günümüzde genç bünyelere verdiği zararları haliyle ön göremiyorlardı.

2 Ağustos 1982 (Sayı:32) tarihli "TV'de 7 Gong" dergisinden alıntıdır..

49339069403_f481adae67_k.jpg

Yararı ya da zararını küresel ekonominin belirlediği bir alan belki de Baltimora üstad. Asıl zararı ise onu üretemeyen toplumların gördüğü gerçeği gözden kaçıyor gibi. Sıfır "0" sermaye ile bile para kazanmanın mümkün oması nedeniyle; aklı başında her ülkenin; teşvik ettiği, önünü açtığı, engelleri kaldırdığı, kolaylaştırdığı... bir ortamda, güzel ülkemde zorlaştırılıp, engellenip, vergi yüküne maruz bırakılıp...
Eski oyunları özledim be...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Dönemin sevilen çocuk dergilerinden 'Hürriyet Çocuk'ta haftalarca "Atari 2600"ün reklamı yapılmış. Dergi ayrıca her hafta, tek kupona üç okuruna, çekilişle "Atari 2600" hediye etmiş.

Hürriyet Çocuk (11 Mayıs 1984 / Sayı 19)
Atari-2600-H-rriyet-ocuk-11-May-s-1984-Say-19.png

Hürriyet Çocuk (18 Mayıs 1984 / Sayı 20)
Atari-18-May-s-1984-Say-20.png

Hürriyet Çocuk (25 Mayıs 1984 / Sayı 21)
Atari-H-rriyet-ocuk-25-May-s-1984-Say-21.png

Hürriyet Çocuk (25 Mayıs 1984 / Sayı 21)
Atari-2600-H-rriyet-ocuk-25-May-s-1984-Say-21.png

Son düzenleme: