"Fırt" dergisi

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Siyasi konular başta olmak üzere her konuda hiciv yapan cıvıl cıvıl bir mizah dergisiydi.. Boyutu diğer dergilere göre küçüktü. Haliyle bu yüzden bir solukta okunup biterdi. Fırt ismi de buradan geliyordu. Ön kapak arkasında bulunan "Yavrunuzun sayfası" adlı erotik bölüm çocuk aklımı dumura uğratırdı. 80’lerin sonlarına doğru bu sayfanın yerini; ünlülerin hangi canlılara benzediğini çizimlerle gösteren “Fırt’ın Evrim Teorisi” adlı kısım almıştı.
Dönemin en önemli mizah dergilerinden olan Fırt; Tarzan ve Arap Kadri, Zalak Mahmut, Kalemiti Ceyn, Stero Seyfi, Mamçakoğlu Cüneyt, Meşveret, Muzırlar, Eray gibi ilginç kahramanlara sahipti. Bilhassa Tarzan ile Arap Kadri'yi çok severdim.. Arap Kadri Tarzan’ın rakibi olarak çevirdiği dümenlerle ormanın huzurunu bozsa da, Tarzan illa ki ona haddini bir şekilde bildirirdi.

4se_GKQ5.jpg

Sitemizdeki FIRT dergilerine, sitemize üye olan herkes;
"hiç bir şarta ve engellemeye bağlı olmadan"
aşağıdaki linkten ulaşabilirler..

Fırt - Çizgi Roman Diyarı

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
85_Rx_Vv_H.jpg

Çizer Latif Demirci, "Arap Kadri"yi çizmeden önce 80'li yılların başında "Tarzan"'ı çizmeye başlamıştı. "Tarzan" evrensel bir tipti. Bizden bir tipin çizgi dünyasına girmesi Tarzan'ı daha bir yerelleştirmiş ve buralı yapmıştı. :)
Elinden tespihi düşmeyen, balkon göbekli, seyrek dişli, sarkık donlu "Hanzo" misali bir karakter olan Arap Kadri, zamanla Tarzan’ı bile gölgede bırakarak okuyucuların ilgisini çekmeyi başarmıştı.

HKUg_Vhx.jpg

Son düzenleme:

BACARDI

Yeni Üye
31 Ocak 2011
42
5
Eski Fırt, Gırgır, Limon ve Hıbır kapaklarını arıyorum.
Yardımcı olabilir misiniz acaba ?
Teşekkürler..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Eski Fırt, Gırgır, Limon ve Hıbır kapaklarını arıyorum.
Yardımcı olabilir misiniz acaba ?
Teşekkürler..

Sitemizde FIRT dergilerinin yayınlandığı bir bölüm var. Oradan bu dergilere hiç bir engellemeyle karşılaşmadan ulaşabilirsiniz. Ayrıca nette çeşitli alış-veriş sitelerinde de bahsettiğiniz dergiler mevcut. Yalnız gerçeklerini bulmak isterseniz İstiklal caddesindeki bazı sahaflarda ve Kadıköy iskelesinin karşısındaki Kadıköy pasajında bunları bulabilirsiniz..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Arjantin'de düzenlenen; "1978 Dünya kupası" heyecanını konu alan bir "FIRT" kapağı..

e_YWn_L.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Seksenler Türkiye'sinin en büyük sorunlarından olan enflasyonu konu alan bir FIRT kapağı..

oq_WXu.jpg

Son düzenleme:

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
Eski Fırtlarda "evrim teorisi" diye bir bölüm de vardı, sanırım 2. sayfasında.
Her hafta bir ünlünün kökeni son derece bilimsel(!):D bir yöntemle ifşa edilirdi.

g_I3qn_HV.jpg

Acaba geçirdiği evrimi cesurca çizilen bu ünlülerden kendisine hakaret edildiği için şikayetçi olan var mıydı ya da yok muydu!?.. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Eski Fırtlarda "evrim teorisi" diye bir bölüm de vardı, sanırım 2. sayfasında.
Her hafta bir ünlünün kökeni son derece bilimsel(!):D bir yöntemle ifşa edilirdi.

g_I3qn_HV.jpg

Acaba geçirdiği evrimi cesurca çizilen bu ünlülerden kendisine hakaret edildiği için şikayetçi olan var mıydı ya da yok muydu!?.. :)

Böyle bir durumu, herkesin psikolojisinin kaldıramayacağını düşündüğümden, insanların simalarıyla dalga geçilmesini mizahi olarak da olsa doğru bulmuyorum. Zaten kendinizi yeterince beğenmiyorsunuz, bir de bakıyorsunuz biri sizi eşeğe ya da kurbağaya benzetmiş.. :) Varın artık gerisini siz düşünün..

Tazminat açıldığını duymadım ama resmi çizilen şahıstan izin alınmadan böyle bir çalışma yapılırsa, açılsa da yeridir diye düşünüyorum.. Paylaşım için teşekkür ederim sevgili impartial..

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Elimdeki fırtları parçaladım epey bi derleme çıkacak, kapağından tut, yavrunuzun sayfası, evrim teorisi, karikatürler, tarzan, zalak mahmut, hırt, pıt vs.vs.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Aslında uzun zamandır pek fazla bir katkım olmadı, ihtiyarlıyorum mu ne? Çok yoğundum, akşama geldiğimde of durumda oluyordum. Sana da sözüm vardı, konularına katkı için ama bir türlü nasip olmadı. Ya nasip.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Aslında uzun zamandır pek fazla bir katkım olmadı; ihtiyarlıyorum mu ne? Çok yoğundum, akşama geldiğimde of durumda oluyordum. Sana da sözüm vardı, konularına katkı için ama bir türlü nasip olmadı. Ya nasip.

Estafurullah abim, o nasıl söz? Senin paylaşımlarından çok istifade ediyorum. İçinden aldığım karikatürleri ilgili konuların içine yapıştırıyorum. Örneğin; "Dallas", "Aşk gemisi", " Beyaz Gölge", "Savaş Yıldızı Galaktika" ve daha niceleri.. Bu arada çizgi roman bölümüne yaptığın katkıları görünce; buraya bu mesajı yazman bile büyük incelik.... Son olarak; şayet bir boşluğun olursa, tabi ki burada bir şeyler paylaşmandan çok büyük bir mutluluk duyarım seni seven bir kardeşin olarak...