Vikingler (Vicky the Viking) çizgi filmi...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
vickyviking3.jpg

Çocukluğu 70lerin sonu ve 80lerin başlarında geçen neslin unutamayacağı çizgi filmlerdendir.

Konusu Viking şefinin oğlu olan küçük Viki'nin çevresinde geçerdi. Kazık kadar adamların bulamadığı sorunların çözümünü Viki, işaret parmağını burnuna götürerek şak diye bulurdu. Problemi bulduğunda elini şaklatmasıyla, havayı yıldızlar kaplardı..

Vikingler Drakkar denilen gemileriyle kürekleri çekerken;
"Haydi yallah hop hop hop!" diye bağırırlardı.

Dizinin sonunda söyledikleri
"Ha ha ha.. haftaya.. Buluşalım haftaya. Vikingler geliyor, devamı haftaya!.."
şeklindeki şarkıyı, her Cuma okuldan çıkarken biz de neşeyle söylerdik.. :)

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Resim derslerinde en çok çizmekten hoşlandığım resimlerden biri de;
önlerinde ejderha kafası olan draganlardı.

Bu da çocukluğumla ilgili hoş bir anıdır...

GHmvt_JT.jpg

Son düzenleme:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Bir de "Helaaaal Olsun" diye sıçrayıp ayak tabanlarını birbirine çarpan bir tip vardı ki, çok hoştu. Bayılırdık bu çizgifilme ve asla kaçırmazdık.

Geçenlerde gerçek oyuncularla çekilmiş bir sinema uyarlamasını seyrettim. Feciydi.. :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

TRT 1'de yayınlandığı dönemden kalan bir klip
Teşekkürler sayın "Baltimora"

Moderatör tarafında düzenlendi:

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
Etekli ve uzun saçlı olan vicky'ye babasının arada bir "oğlum" diye hitap etmesiyle anca ikna oluyordum Onun kız değil, bir erkek çocuğu olduğuna. :) Güzel çizgi filmdi ama.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul

TRT 1'de yayınlandığı dönemden kalan bir klip
Teşekkürler sayın "Baltimora"
Sevgili Scanfan; bizden sonraki nesillerin de Vikingler ile tanışması güzel bir olay.. Sizin paylaşımınızdaki TRT' logosundan; bu yayının 2001-2005 yılların arasında olduğu anlaşılıyor.

Bu arada yeni nesil daha şanslı;
zira biz bunları 70'ler ve 80'lerde siyah-beyaz izlemiştik.

Konu dışında TRT ile ilgili bir not düşmek istiyorum. TRT'1'in aşağıda görmüş olduğunuz logosu o zaman tam 3.000.000 $ yaptırılmış ve bayağı bir eleştiri almıştı.. Doğrusu değil 5 sene, 15 sene kullanılacak bir logo olsa dahi bu fiyatı ben de fahiş buluyorum..

j_Bsp7_Ax.png

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,466
Şimdi Almanca paylaşımlar yapacağım, peşinden Haluk abi Türkçelerini paylaşacak desem inanır mısınız? Bilmem ama Almancaları bende mevcut yüklerim bir ara.

Ne güzel günlerdi ki o günlerde bu Vikingleri izlemek, hatıralarımda yerde izlerken Vicky'nin naralarını attığım olmuştur, heyecandan kalpten giderdim bir sonraki macerada ne olacak diye..

Hatırladığım bu.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Şimdi Almanca paylaşımlar yapacağım, peşinden Haluk abi Türkçelerini paylaşacak desem inanır mısınız? Bilmem ama Almancaları bende mevcut yüklerim bir ara.

Ne güzel günlerdi ki o günlerde bu Vikingleri izlemek, hatıralarımda yerde izlerken Vicky'nin naralarını attığım olmuştur, heyecandan kalpten giderdim bir sonraki macerada ne olacak diye..

Hatırladığım bu.

Türkçesi olursa nostalji yapmak adına bir kaç bölüm izleyebilirim bu yaşımda.. :)

Bu arada 80'ler sonrası nesiller bu diziyi renkli olarak izleyebildikleri için her ne kadar şanslı olsalar da; bizler bu çizgi diziyi tek kanallı ve siyah-beyaz TRT'de de izlesek daha şanslıydık zira TV'de ne oynasa, hepsi hakkında ertesi gün okulda, ya da mahallede arkadaşlarımızla sohbetini yapabiliyorduk. Şimdi ise öyle mi? Gerek büyükler için olsun, gerekse küçükler için onlarca kanal var ve kimse kimsenin ne izlediğinden bilhaber..

ed86

Süper Üye
3 Kas 2018
824
1,609
Aslında Japon animelerinden biridir Vicky. Zamanın trt'si iyi ki alıp yayınlamış bunun gibi yapımları. Artık bulması çok zor bunun gibi klasikleşmiş animeleri. Stüdyolar salmıyor piyasaya maalesef. Aynısı "boksör çocuk" olarak bilinen "Ganbare Genki" içinde geçerli...

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
348
1,317
Çengelköy
Bir dergide Viking konulu bir bant yayınlanıyordu.
Adı da Bastır Viking'ti.
Hey dergisi olabilir.
Nedense bana Vikingler ile aynıymış gibi gelirdi.
Sonradan aynı olmadığını öğrendim ama sanki biri diğerinden esinlenmiş gibi geliyor bana.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Bir dergide Viking konulu bir bant yayınlanıyordu.
Adı da Bastır Viking'ti.
Hey dergisi olabilir.
Nedense bana Vikingler ile aynıymış gibi gelirdi.
Sonradan aynı olmadığını öğrendim ama sanki biri diğerinden esinlenmiş gibi geliyor bana.
Benim bildiğim kadarıyla; Hey, Curcuna ve Güm Güm dergilerinde "Bastır Viking" ((Hagar the Horrible) adıyla yayınlanıyordu üstadım. Amerikalı çizer Dik Browne tarafından yaratılan ve King Features Syndicate tarafından yayınlanan çizgi bant serisi ilk kez 1973 yılında yayınlanmış. Bizim izlediğimiz çizgifilm ise bundan bir sene sonra TVlerde boy göstermeye başlamış. Kuvvetle muhtemeldir ki "Bastır Viking" bizim izlediğimiz "Vikingler" çizgi filmine ilham kaynağı olmuştur.

Bastır Viking (Hey Dergisi / 17 Ocak 1977 /Sayı 10)
50176906281_4e8c6276a6_o_d.jpg

Bastır Viking (Curcuna Dergisi / 29 Aralık 1980 /Sayı 45)
50176372583_9aaee854de_o_d.jpg

Bastır Viking (Güm Güm Dergisi / 22 Eylül 1986 /Sayı 7)
50177166457_75793ebe11_o_d.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
7 Şubat 1977 (Sayı 6) tarihli TVde 7 Gün dergisi
"Vikingler"in dublajını yapan sanatçılara yer vermiş..

50181182271_c92bffb09c_o_d.jpg
50181442797_0463ea9206_o_d.jpg

17 Şubat 1984 (Sayı 7) tarihli Hürriyet Çocuk dergisi de
'Vikingler' çizgi filminin seslendirmesi ile ilgili çeşitli bilgilere yer vermiş.

51175721907_07646f48a7_o_d.png

Son düzenleme:

kuno

Yeni Üye
9 Eyl 2022
54
155
Amak-ı Hayal
Bana göre kesinlikle eskilerin en keyifli çizgi filmlerinden birisi 🥰 Karakter tasarımlarını, renklerini çok beğenirdim. Paylaştığınız gazete, dergi sayfalarına, dublaj sanatçılarının röportajlarına bayıldım @Baltimora çok teşekkürler ✌️Özellikle poster muazzam, kaydettim^^ İmza kısmında Bülent isimli bir çizer görünüyor, çok merak ettim. Karakterlerin orjinal çizgisini koruyarak çizmiş, şahane.