He-Man ve Kâinatın Hakimleri (Masters of The Universe, MOTU) çizgi filmi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
80'lerde, TRT tarafından "He-Man ve Kainatın Hakimleri" adıyla yayınlanan, tüm bölümlerini gözümü bile kırpmadan soluksuz izlediğim, Filmation yapımı bir çizgi film serisiydi.

Dizinin başkahramanı He-Man, arkadaşlarıyla beraber Eternia gezegeni ve Gölgeler Şato'sunun sırlarını İskeletor'un kötü emellerinden korumaya çalışırlardı. He-Man, aslında Eternia prensi Adam'ın süper kahraman olan gizli tarafıydı. Gölgeler Şatosu'nun gizli güçleri, Prens Adam'ın kılıcı ile ilişkiliydi. Adam kılıcını havaya kaldırıp "Gölgelerin gücü adına!." dedikten sonra çok güçlü bir süper kahramana dönüşürdü. Prens Adam'ın yanından ayrılmayan yol arkadaşı korkak kaplan "Titrek" de, bu sihirli söz ve kılıç sayesinde "Atılgan" adlı çok cesur ve kuvvetli bir kaplana dönüşüp, kötülere karşı savaşarak onlara kainatı dar ederdi. Bir de kız kardeşi Prenses Adora vardı, o da She-ra olurdu.
Her çocuk gibi ben de He-Man'e hayrandım.. Elimdeki oyuncak kılıcı ya da oklavayı onun gibi havaya kaldırıp "Güç bende artık!" diye bağırarak poz keserdim.. :)

x1_BUCNg.jpg

Son düzenleme:

gurselileri

Guest
18 Tem 2010
2,226
2,288
LÜLEBURGAZ
"Gölgeleriiiin gücü adınaaaaa güç bende artıııııııık!" ve tırsak edım korkusuz kahraman He-man'a dönüşür.. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
"Gölgeleriiiin gücü adınaaaaa güç bende artıııııııık!.."ve tırsak edım korkusuz kahraman He-man'a dönüşür.. :)

Bu söz zamane çocuklarının hepsinin dilinde pelesenk olmuştu.

Benim dizide hiç anlamadığım şey; He-man ile Prens Adam birbirine neredeyse ikizi kadar benzedikleri halde buna kimsenin uyanmaması idi. Aynı absürdlüğü Süperman'de de görmüştük..:)

He-man'in STAR TV'de yayınlanan Türkçe dublaj bir bölümünü aşağıya ekliyorum:
www.youtube.com/watch?v=Jtl1BbSLC5wwww.youtube.com/watch?v=hkAUChu66zM

Son düzenleme:

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
Bilgiler için teşekkürler sevgili "Baltimora"

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Hey! He-man'i unutmak mümkün müdür :D. Zamanında çok sevdiğim çizgi dizilerden biridir. Birkaç katkıda ben yapayım.

He-man , Conan ve Kull'dan (daha çok Kull) esinlenerek yaratılmıştır İskeletor ise birebir Thulsa Doom'un uyarlamasıdır. Yılan adamlar gibi temalar He-man'de de kullanılmıştır.

He-man'in She-ra adında bir kız kardeşi vardır ve daha sonra onunda çizgi filmi yapılmıştır:

Film_Secret_Sword.JPG

Ayrıca sinema filmine de uyarlanmıştır, baş rolde Rocy 4 filminden hatırlayacağımız rus boksörü oynayan Dolp Lundgren , He-man'i canlandırmıştır.

Masters_of_the_universe.jpg

Şu anda çizgiroman hakları DC'nin elinde yayınlanan bir devamlı serisi var umarım bir gün türkçesi yayınlanır.

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
He-man , Conan ve Kull'dan (daha çok Kull) esinlenerek yaratılmıştır İskeletor ise birebir Thulsa Doom'un uyarlamasıdır. Yılan adamlar gibi temalar He-man'de de kullanılmıştır.

He-man'in She-ra adında bir kız kardeşi vardır ve daha sonra onunda çizgi filmi yapılmıştır:

Şu anda çizgiroman hakları DC'nin elinde yayınlanan bir devamlı serisi var umarım bir gün türkçesi yayınlanır.

Bu dev markalar şu an "DREAMWORKS"ün elinde!

Son düzenleme:

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Çok güzel bilgiler vermişsiniz sevgili Motion. Filmine değinmemeniz çok doğal zaten unutulması gereken bir film , He-man'in kendi evreninde bol karakterin kullanılacağı muhteşem bir kılıç ve büyü filmi yapılacağına ucuza kaçılmıştır.

Ben de önceki mesajımda bahsetmek istemediğim öteki çizgifilmden bahsedeyim. Filmation'dan çok daha sonra 2002 yılında bir çizgidizisi daha yapılmıştır.
Ne yalan söyleyim bu çizgifilm oldukça güzel görünüyor , bir kaç bölümünü izlemiştim sanırım zamanında TGRT gösteriyordu biraz daha yetişkinlere yönelikti , ayrıca eski dizide fazla görünmeyen oyuncak figürleri bu seride daha fazla yer alıyor , hele yılan adamlar ayrı bir hikaye dizisi olmuştu. Bu dizinin Image Comics tarafından çıkarılmış kısa süreli çizgi romanı da var.

Demek animasyon hakları Dreamworks'ün elinde. Bu çok iyi bir haber , umarım kısa sürede bir animasyon dizisi yada filmini görürüz. Dediğiniz gibi He-man kendine has zengin bir evren yaratmıştır. DC'de büyük ihtimalle bu yüzden çizgiromanlarını yayınlamayı seçmiştir.

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
Bende önceki mesajımda bahsetmek istemediğim öteki çizgifilmden bahsedeyim. Filmation'dan çok daha sonra 2002 yılında bir çizgidizisi daha yapılmıştır. Ne yalan söyleyim bu çizgifilm oldukça güzel görünüyor , bir kaç bölümünü izlemiştim sanırım zamanında TGRT gösteriyordu biraz daha yetişkinlere yönelikti...

Demek animasyon hakları Dreamworks'ün elinde. Bu çok iyi bir haber , umarım kısa sürede bir animasyon dizisi yada filmini görürüz. Dediğiniz gibi He-man kendine has zengin bir evren yaratmıştır. DC'de büyük ihtimalle bu yüzden çizgiromanlarını yayınlamayı seçmiştir.

Evet bence de...
Teşekkürler...

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Sevgili Motion ve Cobra,

yazdıklarınızı büyük bir beğeniyle okuyarak bilgi dağarcığıma bayağı bir yeni bilgi eklemiş oldum.

Bu arada 2002 yılında yapılan versiyonunun kesinlikle orjinal versiyonuyla boy ölçüşemeyecek durumda olduğunu düşünenlerdenim. Bilgisayarla yapılan çalışmalar hiç bir şekilde ne ruhuma, ne de gözüme hitap etmeyip, bana çok yavan ve tekdüze geliyor. Çizgilerde hiç bir şekilde kıvırganlık-derinlik yok, hepsinin kenarlarına baktığınızda patates baskısı gibi bir kalıptan çıkmış hissi uyandırıyor. Oysa ki el çizimi çalışmalarda detaya inilerek; bir canlılık, gerçekcilik hissi uyandırılıp, izleyeni adeta kendisini o mekanlarda, kahramanların yanındaymış gibi hissetmesini sağlıyor..

Sözün özü; ben bilgisayar ile yapılan çizgifilmlerden zerre kadar haz etmeyip; elle yapılan çizimleri bilgisayarlar üretebilene kadar eski çizgifilmlerle idare edivereceğim. Zira beni işin teknolojisi değil görselliği ilgilendiriliyor..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
He-Man'in; TRT 1'de özel günlerde yayınlanan 85 dakikalık çizgi filminin tamamına
aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. "He-Man ve kılıcın sırrı" isimli, 1985 yapımı bu filmde;
He-Man ile She-Ra'nın bebekliğinden itibaren gelişen tüm olayları bulacaksınız..Keyifli seyirler...
www.youtube.com/watch?v=5y8Caf9D6Sc

Son düzenleme:

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,695
Evet, He-Man ve She-Ra'yı ben de hatırlıyorum. Bunların bir de bir yığın oyuncağı vardı; kimi karakterin bir değil, bir kaç figürü olurdu (örneğin "Adam", "He-Man" ve "Özel Zırhlı He-Man"), şatonun ışınlı, sesli maketi olurdu vs. Çocuklar, özellikle erkek çocuklar, anne-babalara illallah dedirtiyordu, "alacam da alacam!" diye.. :D

Dpmvf_G11111.jpg

Ey4vj_Pv2222.jpg

i_Nhk_KO633333.jpg

(Not: bu set, şu an ebay'de açılmamış orjinal paketinde diye 999 avro'ya satılıyor!)

Adam'ın He-Man olduğunu niye hiç kimsenin çakmadığını ben de bir türlü anlıyamıyordum. Bana bugünlerde "American Dad" dizisinde kılıktan kılığa giren uzaylı "Roger"ı; koca ters armut gibi kafası, burunsuz yüzü ve gri cilt rengine rağmen hiç kimsenin tanıyamamasını hatırlatıyor.

Filmi de hatırlıyorum, yaş sınırı koydukları için giremediğimden bayağı bozulmustum, daha sonra bir arkadastan VHS üzerinde temin edip baktığımda, "buna mı üzülmüşüm!" diye kendime sormuştum, gerçekten çok vasat bir filmdi.

Dizinin bayağı eleştirildiğini de hatırlıyorum, kimisi "şiddet içeriyor" diyordu, kimisi "çocuklara sihiri, büyüyü şirin gösteriyor" diyordu, kimisi de "erkekler hep külot, bayanlar hep mayo ile geziyorlar" diyerek ahlaksız falan sayıyordu...

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
576
speedforce
Aydınlığı temsil edip gölgelerin gücü adına iş yapan efsane adam. O kılıç bir zamanlar tüm çocukların hayaliydi. Dayım almıştı bana. O zamanlar çin malı yoktu ama yine de dandikmiş. Kar birikintisine vurdum kırıldı mal. 3 gün ağladım gözlerim şişti. Büyüyünce He-man olacağımı hayal ederdim hep. Ne zaman "güç bende artık" diye bağırsam annem terlik fırlatıyodu. "koş git ekmek al" diye. Aileden destek alamayınca He-man olmak da zordu yani.

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Sarışın Kahraman "He-Man" Hakkında Hiç Bilmediğiniz 13 Gerçek...

1982 yılında bir oyuncak mağazası yeni bir özgün aksiyon figürü için tasarımları kabul etmeye başladı. Aradıkları özellikler son derece kaslı, maskülen, uzun boylu ve savaşmaya her an hazır bir kahramandı. He-Man, uzun ve ince yapılı G.I. Joe kahramanlarından ve cılız Luke Skywalker'dan tamamen farklı bir karakter olmalıydı. He-Man son derece iri yarı, kılıç kullanan biri olmalıydı, çünkü netice itibariyle Gölgeler Şatosunu İskeletor'dan korumakla mükellef biri olacaktı.

He-Man karakteri Mattel firmasına ilk yılında 38 milyon dolar kazandırdı. 1984 yılı itibariyle kazandırdığı rakam milyar doları geçti. Oyuncak dünyasının en büyük başarılarından biri olarak tarihteki yerini aldı. Eğer hayatınızda bir defa olsun, elinizdeki oyuncak kılıcı, tahta kaşığı, herhangi bir dal parçasını havaya kaldırıp "gölgelerin gücü adına, güç bende artık!" diye bağırdıysanız bu içeriği okumanızı tavsiye ederiz.
1. He-Man'in doğuşunda Star Wars'un katkısı büyük

Star Wars oyuncaklarını üretmesi için partner arayan George Lucas eğer Mattel firmasını kendileri ile çalışacak yeterlikte bulmasaydı bugün He-Man olmazdı. Çünkü Star Wars oyuncaklarını üretme lisansı alan Mattel kendisinde "neden bana özgü bir figür tasarlamıyorum?" diyecek cesareti bulmuştur.
2. He-Man için 3 adet tasarım yapıldı.

Mattel'in ilk tasarımcılarından Rpger Sweet'in ve Barbie bebeklerin tasarımında rol almış Mattel tasarımcısı Mark Taylor'ın kafasında bu kaslı, iri yarı, kılıç kullanan kahraman için çocuklarının fantazi dünyasına kadar uzanan bir takım fikirler vardı. Netice olarak askeri, uzaylı ve fantazi kahraman olmak üzere Mattel'e 3 He-Man tasarımı sundular. Mattel'in yaptığı pazar araştırmaları neticesinde fantazi dünyası ürünü, barbar He-Man doğdu.
3. He-Man aslında bir Viking'ti.

Mark Taylor'un eskizlerinden yola çıkarak He-Man ilk başlarda haşin bir tip olarak tasarlandı. Ancak çatık kaşlarının ve boynuzlu viking başlığının çok tehditkar olduğu düşünüldü, bir oyuncak olarak çok sinirli ve gergin bir yapısı vardı. Sarı saçlarla daha yumuşatılan He-Man pazar araştırması testi için belli yerlerde satışa sunulduğunda ona aşık olup çalmaya çalışan bir çocuk Mattel'e umut verdi.
4. Çizgi film fikri bir reddediliş sonucunda doğdu.

He-Man'in yaratılmasının ardından Mattel konsept ürünlerini Toys 'R' Us firmasına götürdü. Oyuncakların yanında mini çizgi öyküler verebiliriz fikrini getirdi ama Toys 'R' Us firması bunu kabul etmedi. Böylece çizgi film fikri doğru.
5. Çizgi film fikrini reddetmeyen kalmadı.

Hanna Barbera He-Man çizgi filmini yapmayı reddetti. Mattel kendileri için reklam filmleri yapan Filmation firmasına teklif götürdü. Yapılan çizgi filmi CBS, NBC ve ABC kanalları reddetti. Filmation firması 65 bölümlük bir ilk sezon hazırladı ve bunu haftanın her günü bir bölüm olarak yayınlattı. 1984 yılında He-Man ve Evrenin Hakimleri çizgi dizisi inanılmaz bir popülarite yakaladı.
6. He-Man çocuk ayaklanmasına sebep oldu.

1985 sonbaharında bir çocuk kanalı He-Man yayınlarını durdurdu. Ancak büyük tepki çekti. tekrar yayınlara başlamak zorunda kalan kanal çocukların öfkesini dindirmek için He-Man ile buluşma organize etti. Mattel firmasının seçtiği bir He-Man çocuklarla buluştu ancak 8000 kişilik çocuk kalabalığı He-Man'i parçalamak üzereyken etkinlik sona erdirildi ve He-Man kaçmak zorunda kaldı. Belki de çok daha feci olayların önüne geçildi.
7. Bıyıklı He-Man.

Animasyon için fikir vermesi açısından, Filmation firması bir grup vücut geliştirme sporcusunu kullandı. Bunların hareketleri izlenerek animasyona aktarıldı. Belki de ilk ve tek bıyıklı He-Man burada görüldü.
8. He-Man bant karikatürleri tutmadı.

Çizgi filmin ardından Mattel He-Man'i hala göz önünde tutabilmek için bant karikatür, çizgi roman işine soyunmak istedi ancak sadece 10 gazetede kendine yer bulabilen çizgi romanlar istenen sonucu vermedi.
9. He-Man filmi.

1987 yılında kısmen Mattel'in reklam bütçesinden finanse edilen Evrenin Hakimleri filmi çekildi. He-Man rolü için futbol yıldızı Howie Long düşünüldü ancak Dolph Lundgren'de karar kılındı. Fiziken çok uygun olmasına karşın ağır İsveç aksanı işlerini zorlaştırıyordu. Dublaj yapılmasına karar verildi, ancak başka biri dublaj yapmadan evvel Lundgren'in kendi repliklerine 3 defa dublaj yapacağı sözleşmeye konuldu. Sonuç olarak Lundgren kendi kendine dublaj yaptı ama film dünya genelinde toplam 17 milyon dolarlık hasılat ile bir başarısızlık öyküsü oldu.
10. Aslında Prens Adam diye biri hiç yoktu.

He-Man'in alter egosu, gizli kimliği prens Adam ne aksiyon figürü olarak ne de çizgi filmde yoktu. Yazar Michael Halperin tarafından Mattel'e sonradan teklif edildi. Kabul gördü ama filmde yer almadı.
11. He-Man'in oğlu He-Ro.

Prens Adam ile eşi Teela'nın evlat edindikleri çocuk Dare. Babası gibi güç kılıcını kullandığında bir kahraman olan He-Ro'ya dönüşüyordu. Mattel iki defa denemesine rağmen He-Ro'yu meşhur edemedi.
12. 1987 yılında satışlar dibe vurdu.

1985 yılında 350 milyon dolar getirisi olan bir karakter nasıl oldu da 1987 yılında dibe vurdu? Bunun sebebi bu yıl ortaya çıkan Ninja kaplumbağalar, Transformers gibi çizgi dizilerle ve video oyunlarıyla rekabet edememek olarak açıklanıyor. Ayrıca Matrtel'in piyasayı ikinci sıra ürünlerle doldurmasının katkısı da büyük.
13. Dibe vursa da kazandıran sarı çocuk.

He-Man efsanesi biterken bile ürün satışlarından 2 milyon dolar gibi bir rakam kazandırdı. Sıkıntılı bir süreçle hayatımıza giren, zorla kendini kabul ettiren bir arkadaş için iyi bir son rakam demek mümkün. Ve O yillarda benim çocukluğumdan kalma ve hala özenle sakladığım acizane koleksiyonumdan bir kaç resim....

Ekli dosyalar

• he man11.jpg
    he man11.jpg
    95.8 KB · Görüntü: 42
  • he man 12.jpg
    he man 12.jpg
    91.8 KB · Görüntü: 35
  • he man 13.jpg
    he man 13.jpg
    92.7 KB · Görüntü: 36

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
576
speedforce
Hala adam gibi bir filmi gelmedi master of the universe adı altında bir yapım gördüm geçen imbd de ama ondan da ümidim yok açıkçası aslında şu thoru oynayan chris isimli adam baya baya he-man olabilirdi diye düşünüyorum filmi bir de Michael bay yönetirse tadından yenmez

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Hala adam gibi bir filmi gelmedi master of the universe adı altında bir yapım gördüm geçen imbd de ama ondan da ümidim yok açıkçası aslında şu thoru oynayan chris isimli adam baya baya he-man olabilirdi diye düşünüyorum filmi bir de Michael bay yönetirse tadından yenmez

Sanırım benim için farklı bir anlamı olduğu için He Man and Master of the Universe filminin adam gibi versiyonunu en çokda bekleyen benim,ama malesef bu bekleyiş çok uzun sürdü ve He Man dünya çapında tüm popülerliğini yitirdi....Ama adam gibi bir yapım gelirse eyer Ankanın kendi külerinden doğduğu gibi He Man'in tekrar yükseleceğine inanıyorum...Sonuçta benim nazarımda He Man bir kült ve ufaık bir dokunuşla doğmayı bekler bu tarz şeyler.....

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
576
speedforce

Sanırım benim için farklı bir anlamı olduğu için He Man and Master of the Universe filminin adam gibi versiyonunu en çokda bekleyen benim,ama malesef bu bekleyiş çok uzun sürdü ve He Man dünya çapında tüm popülerliğini yitirdi....Ama adam gibi bir yapım gelirse eyer Ankanın kendi külerinden doğduğu gibi He Man'in tekrar yükseleceğine inanıyorum...Sonuçta benim nazarımda He Man bir kült ve ufaık bir dokunuşla doğmayı bekler bu tarz şeyler.....

Bu tür filmler için reklam çok önemli bakın deadpoolu kimse bilmezken adam aldı bir efsane bıraktı bu sektöre He-man için de öyle olmalı efsane bir iki görsel yayınlanır titrek orko iskeletor filan 2 saatlik en az metrajli bir filmle 1 milyar barajını rahat bulur bu film. :8:

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Bu tür filmler için reklam çok önemli bakın deadpoolu kimse bilmezken adam aldı bir efsane bıraktı bu sektöre He-man için de öyle olmalı efsane bir iki görsel yayınlanır titrek orko iskeletor filan 2 saatlik en az metrajli bir filmle 1 milyar barajını rahat bulur bu film. :8:

Reklamın ve fragman görüntülerinin sürekli yayınlanması bencede çok önemli,eski bir alman sözünün dediği gibi;100 markın olsa ne yaparsın demişler 1 markını sermaye yapar 99 markını reklama harcarım demiş....Reklamın gücünü hafife alan her şirket zaman içinde yok olmuştur.Ama şuda bir gerçek ki bu tarz filmlerin zaten bekleyen bir kitlesi vardır benim gibi örneğin,ama yeni nesille bunu çok iyi pazarlamak gerekiyor tıpkı dedığınız deadpool filmi gibi...

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
576
speedforce
Zaten sinema sektörü bir çıkmazın içinde şu an Dc, Marvel ve çizgi filmler olmasa adam gibi film çıkacağı da yok. Bakıyorsunuz vizyonda büyük başarı elde eden filmlerin hepsi çizgi kökenli. Madem öyle bu sektörün eskiye gitmesinde fayda var. Gerçi Barbar Conan tam bir faciaydı. O ayrı mesele. Ama He-man sağlam bir bütçe ile çekilirse çok iyi olur gibi geliyor. Benim en büyük hayalim God of War filmi onu da görürmüyüm bilmiyorum :)

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
Yeni proje tam bir sürpriz oldu ancak teknik anlamda bende biraz hayâl kırıklığı yarattı.
Şimdilik çok fazla bir ayrıntı yok ancak tamamıyla ticari olarak işe soyunulduğu ortada.

İşte yazının başında belirttiğim hayâl kırıklığı buradan kaynaklanıyor lakin el çizimi tekniği ile yapılmamış! Cartoon Network'e yapılan işten çok daha kötü. Beterin beteri varmış diye boşuna dememişler! :)

Şimdilik Super7 firmasının Youtube kanalında yayınladığı
şu kısa fragmanla (aslında fragman değil Comic Con'da ki
etkinlik tarihini belirtiyor-bitti) yetinmek durumundayız. Ama
belirttiğim gibi animasyonda kullanılan teknikten dolayı
(dijital) 80'lerde ki havayı yakalaması çok zor...
Hareketlerde mekanik bir hava var...
www.youtube.com/watch?v=Zatw9jgnylo

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
İşte yazının başında belirttiğim hayâl kırıklığı buradan kaynaklanıyor lakin el çizimi tekniği ile yapılmamış! Cartoon Network'e yapılan işten çok daha kötü. Beterin beteri varmış diye boşuna dememişler! :)

Şimdilik Super7 firmasının Youtube kanalında yayınladığı
şu kısa fragmanla (aslında fragman değil Comic Con'da ki
etkinlik tarihini belirtiyor-bitti) yetinmek durumundayız. Ama
belirttiğim gibi animasyonda kullanılan teknikten dolayı
(dijital) 80'lerde ki havayı yakalaması çok zor...
Hareketlerde mekanik bir hava var...
www.youtube.com/watch?v=Zatw9jgnylo
Duygularıma tercüman olmuşsun sevgili dostum. Ben de oldum olası bilgisayar ile yapılmış animasyonlara ısınamadım zira hatlarında insanın içini ısıtan bir sıcaklık yok; hepsi oldukça soğuk, donuk ve tekdüze geliyor. Nerede çocukluğumuzdaki He-man, Marko, Şeker Kız Candy, Heidi, Arı Maya, Sinbad, Hayalet Avcıları, Uçan Kaz gibi anımasyonlar nerede şu an sözüm ona yüksek teknoloji ile yapılmış garabet şeyler..

Bu arada Filmation ile ilgili yazdığın detaylara bayıldım, tüm yazdıklarını büyük beğeniyle takip ediyor, bu güzel paylaşımlarının hiç bitmemesini temenni ediyorum... :)

Son düzenleme:

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
Duygularıma tercüman olmuşsun sevgili dostum. Ben de oldum olası bilgisayar ile yapılmış animasyonlara ısınamadım zira hatlarında insanın içini ısıtan bir sıcaklık yok; hepsi oldukça soğuk, donuk ve tekdüze geliyor. Nerede çocukluğumuzdaki He-man, Marko, Şeker Kız Candy, Heidi, Arı Maya, Sinbad, Hayalet Avcıları, Uçan Kaz gibi anımasyonlar nerede şu an sözüm ona yüksek teknoloji ile yapılmış garabet şeyler..

Bu arada Filmation ile ilgili yazdığın detaylara bayıldım, tüm yazdıklarını büyük beğeniyle takip ediyor, bu güzel paylaşımlarının hiç bitmemesini temenni ediyorum... :)

Ben teşekkür ederim değerli dostum...
Vakit buldukça paylaşımlarıma elbette ki devam edeceğim. :)

He-Man'in yeni bölümü 'da video kaset (VHS) olarak satışa çıktı. Ama bu Super7 firmasının bir satışı değil, San Diego Comic Con festivalinde satılan VHS kasetlerin ebay'dan satışı! :)

Farklı satıcılar 70-90$ arası bir fiyatla satıyorlar...
Geçenlerde iki tane 90$'dan satıldı...

Amazon Video ve iTunes'da mini bölüm şeklinde download seçenekleri hazır olması lazım, internete düşerse altyazı yaparız... :)

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Bu değerli bilgiler için her iki arkadaşıma da teşekkür ederim....He-Man çok yakinen takip ettiğim ve bende izleri çok büyük bir kahraman....O yüzden bu kahraman hakındaki tüm bilgileri zevkle okuyorum....

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
He-Man ve kainatın hakimleri hakında şu ana kadar yapılmış en büyük ansiklopedi,başlangıç tasarım ve geliştirme şaplonları ve merak ettiğiniz her şeye cevap verecek bu 300 sayfalık dev ansiklopediyi tüm sevenlere tavsiye ederim Link alıntıdır.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
He-Man'in yeni bölümü 'da video kaset (VHS) olarak satışa çıktı. Ama bu Super7 firmasının bir satışı değil, San Diego Comic Con festivalinde satılan VHS kasetlerin ebay'dan satışı! :)

Farklı satıcılar 70-90$ arası bir fiyatla satıyorlar...
Geçenlerde iki tane 90$'dan satıldı...
Sevgili dostum bu devirde VHS kaset kaldı mı? :) Bunu nostaljiseverlere bir hizmet olarak mı sunmayı düşündüklerinden böyle davrandılar ya da başka bir sebebi mi var, bu konuda da bizi aydınlatırsan seviniriz...

Bu arada Ahmet Akyol kardeşim, paylaşımların için sana da çok teşekkür ederim..

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374

Sevgili dostum bu devirde VHS kaset kaldı mı? :) Bunu nostaljiseverlere bir hizmet olarak mı sunmayı düşündüklerinden böyle davrandılar ya da başka bir sebebi mi var, bu konuda da bizi aydınlatırsan seviniriz...
Değerli dostum,
Bu yeni çizgi animasyon ne VHS ne de DVD olarak satışı düşünülen bir proje değildi. Tamamıyla mini seri şeklinde tasarlanan ve internet üzerinden; örneğin, Amazon Video ve iTunes gibi... streaming olarak satışı yapılan bir animasyon projesidir...

VHS kasetler ise San Diego Comic Con'da ki festival için üretilmiştir ve tam seriyi kapsamamaktadır. Ayrıca limitlidir yani kapanın elinde kalır. Ayrıca bu kasetleri ele geçiren HD üretimini yapamaz! VHS görüntü kalitesi düşüktür, VHS görüntüsünü bilgisayar yöntemi ile HD'ye çevirmeniz mümkün değildir. (Görüntü de bozulma olur.)

Tamamıyla koleksiyoner amaçlı düşünülmüş bir çeşit promosyon...

Yani seri üretimi yapılmış VHS kasetlerden değil bunlar, toplasan belki 10-20 tane ya vardır ya yoktur yoksa 79-90$ verilip bir VHS kaset alınır mı? :)

Zaten streaming olarak yayınlandığında internete düşer! :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Değerli dostum,
Bu yeni çizgi animasyon ne VHS ne de DVD olarak satışı düşünülen bir proje değildi. Tamamıyla mini seri şeklinde tasarlanan ve internet üzerinden; örneğin, Amazon Video ve iTunes gibi... streaming olarak satışı yapılan bir animasyon projesidir...

VHS kasetler ise San Diego Comic Con'da ki festival için üretilmiştir ve tam seriyi kapsamamaktadır. Ayrıca limitlidir yani kapanın elinde kalır. Ayrıca bu kasetleri ele geçiren HD üretimini yapamaz! VHS görüntü kalitesi düşüktür, VHS görüntüsünü bilgisayar yöntemi ile HD'ye çevirmeniz mümkün değildir. (Görüntü de bozulma olur.)

Tamamıyla koleksiyoner amaçlı düşünülmüş bir çeşit promosyon...

Yani seri üretimi yapılmış VHS kasetlerden değil bunlar, toplasan belki 10-20 tane ya vardır ya yoktur yoksa 79-90$ verilip bir VHS kaset alınır mı? :)

Zaten streaming olarak yayınlandığında internete düşer! :)
Bilgilendirme için çok teşekkürler sevgili motion.

Dostum sayende teknolojik bilgilere de sahip oluyoruz ve eminim ki yorum yapmasalar da ya da sitemize üye olmasalar çok sayıda kişi bu yazdıklarından istifade edip, memnun kalıyordur.

İyi ki aramızdasın!!..

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
Youtube'a atılan video silindiği için yazı güncellenmiştir. :(

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
He-Man Netflix ile yeniden ekranlarımıza geliyor!

dims.jpg

HE-MAN GERİ DÖNÜYOR!
“Gölgelerin gücü adına, güç bende artık!” repliği ile 80’li yıllarda çocuk olanların hafızasına kazınan He-Man çizgi filmi, Netflix dizisi olarak ekranlara dönüyor.
Amerikalı yönetmen Kevin Smith, ABD’nin Kaliforniya şehrinde düzenlenen Power-Con toplantısında, He-Man’in anime dizisi olarak Netflix’te yayınlanacağını duyurdu. Smith, dizin yapımcılığını üstlenecek. Masters of the Universe: Revelation (Kâinatın Hâkimleri: Keşif) adını taşıyacak olan dizi, 80’lerin ünlü çizgi filminin çözümlenmemiş hikayelerine odaklanacak.

Kevin Smith, yeni dizide de yine süper kahraman He-Man ile kötü karakter İskeletor’un mücadelesinin devam edeceğini belirtti. He-Man’in yapım şirketi Mattel Television’ın başkan yardımcısı ve He-Man’in yazarlarından Rob David, “Kâinatın Hâkimleri, nesiller boyunca hayranlarına içlerindeki gücü bulmaları konusunda ilham veren kültürel bir fenomendi” yorumunu yaptı.

He-Man dizisinin senaryosunu Eric Carrasco (Supergirl), Tim Sheridan (Reign of the Supermen), Diya Mishra (Magic the Gathering) ve Marc Bernardin (Alphas) gibi başarılı isimler kaleme alacak.

Mattel'in oyuncak dizisi Ustaların Ustası'na dayanan, Filmation tarafından üretilen He-Man, 1980'lerin en popüler çizgi filmlerinden biriydi.
Kaynak: Variety ve NTV

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
He-Man Netflix ile ekranlara dönüyor!

he-man-netflix-ile-yeniden-ekranlara-geliyor.jpg

HE-MAN NETFLIX İLE EKRANLARA DÖNÜYOR!
80’lerin sevilen kahramanı He-Man Netflix ile yeniden ekranlarımıza geliyor. Resmi olarak duyurusu yapılan yeni He-Man dizisinin adı Masters Of The Universe: Revelation olacak. Bakalım yeni dizide bizi neler bekliyor?
Bir döneme damgasını vuran, özellikle “Gölgelerin gücü adına” repliği ile bilinen He-Man yeniden karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Yapılan paylaşım ile birlikte Masters Of The Universe: Revelation adına sahip olacak olan yeni He-Man animasyon dizisi resmen duyuruldu.

Netflix ve Kevin Smith tarafından yapılan açıklamalara göre yeni He-Man, bir devam serisi olacak. Yani yeni seride yaşanacaklar 80’lerde yayınlanan orijinal yapımın hemen sonrasında geçecek.

Kevin Smith He-Man animasyon dizisi için yaptığı açıklamada: “Mattel TV ve Netflix’e yalnızca bena Grayskull’un sırlarını emanet ettiklerinden değil, tüm evreni emanet ettikleri için sonsuz minnet duyuyorum. Revelation’da He-Man ve Skeletor arasında olabilecek son epik mücadeleyi anlatmak için klasik dönemi seçtik.” ifadelerine yer verdi.

Söz konusu animasyon dizinin yanı sıra bilindiği üzere He-Man yakında beyaz perdeye de uyarlanacak. Ancak iki yapımı birbirinden ayıran en önemli ayrıntı He-Man’ın baş düşmanı olan Skeleton olacak.

İlk olarak 1983 yılında izleyiciyle buluşan He-Man, 1990 ve 2002 yıllarında da televizyonlarda yeni halleriyle gösterilmişti. Ayrıca 1987 yılında Masters The Universe ismiyle sinema salonlarında da gösterilmişti.

Kevin Smith’in yaratıcısı olacağı yeni animasyon serisinin ne zaman başlayacağı ise henüz açıklanmadı.

Kaynak: ShiftDelete

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Hala izliyorum eski bölümleri.
Yine Zorro halen izlediğim çizgi filmler.
Gölgelerin gücü ne anlama geliyor acaba.
Gölgenin ne gücü olacak mübarek.
Red kit bile gölgesinden hızlı silah çeker.
Şaka sabırsızlıkla bekliyoruz.
She Ra ile ortak macerası halen aklımda.
Çok teşekkür ederim.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Hala izliyorum eski bölümleri.
Yine Zorro halen izlediğim çizgi filmler.
Gölgelerin gücü ne anlama geliyor acaba.
Gölgenin ne gücü olacak mübarek.
Red kit bile gölgesinden hızlı silah çeker.
Şaka sabırsızlıkla bekliyoruz.
She Ra ile ortak macerası halen aklımda.
Çok teşekkür ederim.
Rica ederim. Güzel bir noktaya parmak basmışsınız sevgili Abolardis, siz kesin biliyorsunuzdur ama bilmeyenlerin de olabileceğini düşünerek kısa bir açıklama yapmak istiyorum müsaadenizle..
Aslında orjinal seslendirmede böyle bir replik yok,
dizinin orjinalinde "By The Power of Grayskull" (Grayskull'un gücü adına!) şeklinde bir söz var, "Grayskull" ise He-man'in bazen giderek öğüt aldığı ve şimşekler arasında değişim geçirirken arka plandaki kafatası şeklindeki şatonun adıdır.

Son düzenleme:

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,489
Kinggrayskull.jpg

Battleliondusk.jpg

Aslında o Grayskull kısmı çizgi filmde hep biraz havada kalmıştır. Yani güç Grayskull Şatosu'na nereden geliyor, ya da kılıçla nasıl bir bağlantısı var gibi konular bildiğim kadarıyla hiç tam olarak açıklanmadı. He-Man'in 2002 versiyonunda konuya çok güzel bir açıklık getirmişler. Bu versiyonda şatoya adını veren Grayskull aslında He-Man'in, ya da daha doğrusu Prens Adam'ın, kral olan atası. Kendisi görüntü olarak He-Man'e benzer ama daha iri biri ve aynı He-Man gibi bindiği, Atılgan'a kıyasla daha iri olan, bir yeşil aslanı var. Uzun süren bir savaş sonrası yorgun düşüyor ve bunu fırsat bilerek saldıran Hordak'ı durdurmak için kendisini feda ediyor. Ölürken de inanılmaz olan gücünü yanındaki danışmanlarına ve bağlantılı olarak kılıcına aktarıyor. Daha sonra da Grayskull'un danışmanları Mürverler Meclisi (Council of Elders) isminde yönetici bir grup oluşturuyorlar ve ölmeden önce de Grayskull'un gücünü kalenin içindeki bir küreye aktarıyorlar. He-Man'in gücü de bu küreden geliyor.
Diğer bir ilginç nokta da He-Man'in aslında Grayskull'un gücünün sadece yarısına sahip olması ki bu bile He-Man'i çok güçlü yapmaya yetiyor. Gücünün diğer yarısı da She-Ra'nın olacaktı ama 3. sezon iptal edildiği için bunu göremedik.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Aslında o Grayskull kısmı çizgi filmde hep biraz havada kalmıştır. Yani güç Grayskull'a nereden geliyor, ya da kılıçla nasıl bir bağlantısı var gibi konular bildiğim kadarıyla hiç tam olarak açıklanmadı. He-Man'in 2002 versiyonunda konuya çok güzel bir açıklık getirmişler. Bu versiyonda kaleye adını veren Grayskull aslında He-Man'in, ya da daha doğrusu Prens Adam'ın, kral olan atası. Kendisi görüntü olarak He-Man'e benzer ama daha iri biri ve aynı He-Man gibi bindiği, gene normaline göre daha iri olan, bir yeşil kaplanı var. Uzun süren bir savaş sonrası yorgun düşüyor ve bunu fırsat bilerek saldıran Hordak'ı durdurmak için kendisini feda ediyor. Ölürken de inanılmaz olan gücünü yanındaki danışmanlarına ve bağlantılı olarak kılıcına aktarıyor. Daha sonra da Grayskull'un danışmanları Mürverler Meclisi (Council of Elders) isminde yönetici bir grup oluşturuyorlar ve ölmeden önce de Grayskull'un gücünü kalenin içindeki bir küreye aktarıyorlar. He-Man'in gücü de bu küreden geliyor.
Diğer bir ilginç nokta da He-Man'in aslında Grayskull'un gücünün sadece yarısına sahip olması ki bu bile He-Man'i çok güçlü yapmaya yetiyor. Gücünün diğer yarısı da She-Ra'nın olacaktı ama 3. sezon iptal edildiği için bunu göremedik.
İşte forumun güzelliği de burada, insan platformda yazılanlar sayesinde her konuda bilgi dağarcığını genişletebiliyor.. Yazdıklarınızın hiç birini bilmiyordum. Bu özel bilgiler için teşekkür ederim sevgili bergill..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
29 Mayıs 1988 tarihli (Sayı:21) 'Nokta' dergisinde, usta karikatürist Salih Memecan "Kutu Kutu" köşesinde; He-man, Superman ve Demirel'e yer vermiş.

49729582341_d8c76e04e3_k_d.jpg

kuno

Yeni Üye
9 Eyl 2022
54
155
Amak-ı Hayal
Motu evreni candır çok severiz ^^ İlkokul çağımdayken favori çizgi filmimdi 😌 Daha jenerik başlamadan Filmation yazısının ekrana gelişiyle heyecanlanırdık, ardından o şahane jenerik girerdi. Yıllar geçti, yukarıda bahsettiğiniz 2002 ve netflix olmak üzere iki farklı versiyonu daha çıktı (onlar da keyifli) ama çocukluğumuzda izlediğimiz ilk versiyonun yerini hiçbiri tutamıyor değil mi ^^ Bir de her bölümün sonunda güzel ahlak dersleri olurdu ne güzel. Şimdiki çocuklar izlese dalga geçerler muhtemelen 😒

Superman ve He-man gibi aşırı güçlü olduğu halde asla kötülüğe bulaşmayan, kibirli olmayan, naif karakterlere karşı zaafım var çok seviyorum. Prens Adam'ın korkak bir portre çizmesi çok hoştu. Clark Kent'in sakarlığı gibi tıpkı ^^ Kimsenin kimliklerini fark etmemesi olayı da çok komikti. Hadi Clark gözlük takıyordu diyelim ama Adam sadece bronzlaşıyordu 😄 Aynı sorunsal Usagi - Sailormoon'da da vardı 😆

Birkaç yıl önce iki ayrı çizgi roman serisini okumuştum. Hem karakter tasarımları hem de hikayenin vahşiliği bakımından filmation çizgi filmden dünyalar kadar farklıydı tabii. Ama güzeldi.

Not: Resim ekle butonunu bir türlü çözemedim 😟 Bilgisayarımızdaki fotoları direkt ekleme şansımız yok mu?

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
304
7,075
Motu evreni candır çok severiz ^^ İlkokul çağımdayken favori çizgi filmimdi 😌 Daha jenerik başlamadan Filmation yazısının ekrana gelişiyle heyecanlanırdık, ardından o şahane jenerik girerdi. Yıllar geçti, yukarıda bahsettiğiniz 2002 ve netflix olmak üzere iki farklı versiyonu daha çıktı (onlar da keyifli) ama çocukluğumuzda izlediğimiz ilk versiyonun yerini hiçbiri tutamıyor değil mi ^^ Bir de her bölümün sonunda güzel ahlak dersleri olurdu ne güzel. Şimdiki çocuklar izlese dalga geçerler muhtemelen 😒

Superman ve He-man gibi aşırı güçlü olduğu halde asla kötülüğe bulaşmayan, kibirli olmayan, naif karakterlere karşı zaafım var çok seviyorum. Prens Adam'ın korkak bir portre çizmesi çok hoştu. Clark Kent'in sakarlığı gibi tıpkı ^^ Kimsenin kimliklerini fark etmemesi olayı da çok komikti. Hadi Clark gözlük takıyordu diyelim ama Adam sadece bronzlaşıyordu 😄 Aynı sorunsal Usagi - Sailormoon'da da vardı 😆

Birkaç yıl önce iki ayrı çizgi roman serisini okumuştum. Hem karakter tasarımları hem de hikayenin vahşiliği bakımından filmation çizgi filmden dünyalar kadar farklıydı tabii. Ama güzeldi.

Not: Resim ekle butonunu bir türlü çözemedim 😟 Bilgisayarımızdaki fotoları direkt ekleme şansımız yok mu?
Chrome ile medifare:
Adım adım takip ediniz:
1- mediafire eklemek istediğiniz resmi yükleyiniz
2- yüklediğiniz resme tıklayıp açılmasını sağlayınız
3-resim açıldıktan sonra “ctrl” “shift” “I” tuşlarına basın (resmin yanında geliştirici araçları kutusu açılacaktır)
4- “convkey” dizini altındaki dosyanın linkini kopyalayın:

rehvf426x7xenn64g.jpg

Forumdaki "resim ekle" butonuna basarak linki yapıştırıp ekleyiniz.