Şirinler (The Smurfs) çizgifilmi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
irinler-The-Smurfs.png

Türkiye'de ilk kez 1984 yılında TRT'de gösterilen bir çizgi film serisiydi. Şirinler ormanın derinliklerinde, mantarlar arasındaki bir köyde yaşayan; sevimli küçük mavi yaratıklardı.
Şirin Baba, Şirine, Gözlüklü Şirin, Usta Şirin, Hayalci Şirin, Şair Şirin, Müzisyen Şirin, Somurtkan Şirin, Aşçı Şirin, Mimar Şirin, Obur Şirin, Güçlü Şirin, Süslü Şirin, Sakar Şirin, Şakacı Şirin, Korkak Şirin, Uykucu Şirin ilk aklıma gelen karakterlerdir.
İşin ilginç yanı koca köyde tek kız Şirine idi, bu yüzden Şirinlerin bazen birbirine girdikleri de olurdu. Bir de Şirinler'in belalıları; kötü büyücü Gargamel ile kedisi Azman vardı. Gargamel’in amacı Şirinleri yemek ya da satarak para kazanmak, Azman'ınki ise sadece midesine indirmekti.
Başlangıç jeneriğinde (TRT Dublajı) Orhan Bozkoyunlu'nun karizmatik sesiyle sunduğu şu cümleler yer alırdı:
“Uzun uzun yıllar önce, ormanın derinliklerinde küçük mavi yaratıkların yaşadığı gizli bir köy vardı.
Onlar kendilerine Şirinler derlerdi, çok iyiydiler.
Ve sonra korkunç büyücü Gargamel vardı, O kötüydü.
Bir gün ormana yolunuz düşerse etrafı dikkatlice dinleyin, belki Gargamel’in çığlıklarını duyabilirsiniz.
Ve iyi bir çocuk olursanız belki Şirinler’i bile görebilirsiniz”

Son olarak aynı dönemlerde; Milliyet Çocuk dergisinde çizgi romanının da yayınlandığını metnimize ekleyelim.

Son düzenleme:

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
“Uzun uzun yıllar önce, ormanın derinliklerinde küçük mavi yaratıkların yaşadığı gizli bir köy vardı.
Onlar kendilerine Şirinler derlerdi, çok iyiydiler.:D
Ve sonra korkunç büyücü Gargamel vardı, O kötüydü.
Bir gün ormana yolunuz düşerse etrafı dikkatlice dinleyin, belki Gargamel’ in çığlıklarını duyabilirsiniz.
Ve iyi bir çocuk olursanız Şirinler’i bile görebilirsiniz”

1996'daki Kanal D yayınlanan seriyi seslendiren Mustafa Nur Subaşı'ymış, şimdi öğrendim.
Bayağı bilindik bir ses, bayılıyorum bu adamın sesine, Morgan Freeman vs. yi de o seslendiriyor.
Sakar Şirin, Şair Şirin, Büyük Baba, gibi bir şeyler de aklıma geliyor benim.

Bu arada televizyondan duymuştum, "Şirinler Çetesi" diye bir çete de var. :D
Artık ne derece "şirin"dir, orası biraz karışık.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
"Efsaneler asla ölmez, sadece şekil değiştirirler." sözüne uyan güzel bir çalışma olmuş.
Bu durum hem Michael Jackson, hem de Şirinler için geçerli.. Zira her ikisi de 80lerin başlarında ortaya çıksalar da, günümüzde hala popülaritelerini koruyorlar... :)

50313018596_92b507f378_o_d.png

50312358873_54f6e7fe7c_w_d.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
"Şirinler"i seslendiren kıymetli sanatçılarımızı hatırlayalım:
Anlatan - Orhan Bozkoyunlu
Gargamel - Atilla Olgaç
Azman - Deniz Uyguner
Şirin Baba - Sezai Altekin
Şirine - Neslihan Gürgün
Öfkeli - Mehmet Ali Erbil
Sakar - Osman Görgen
Bilgin - Levent Ökten
Uyumlu - Metin Belgin
Obur - Haluk Yüce
Bencil - Nihat İleri
Kocaman- Ali Düşenkalkar
(Gelişim TV / 13-19 Ekim 1984 / Sayı: 1)