Kimsesiz çocuk: Remi (Nobody's Boy: Remi) çizgi filmi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
306full-nobody_s-boy-remi-screenshot.jpg

Remi, şefkatli üvey annesinin karşı çıkmasına rağmen üvey babası tarafından Vitalis isimli sabıkalı bir ihtiyara satılmıştı. Vitalis Usta; köpekleri ve maymunu ile sokaklarda keman çalarak geçimini sağlayan eski bir sanatçıydı. Vitalis, Remi’deki yeteneğin farkına varıp onu her konuda eğitmişti. Remi hem şarkı söyler, hem dans eder, hem de çalgı çalardı. Bu ikili; Fransa'yı karış karış dolaşarak, Remi'nin gerçek ailesini bulmaya çalışırlardı. Bu yolculuklarında başlarına türlü türlü olaylar gelirdi, bunların yanında Remi bir çok arkadaşlıklar da edinirdi.
Remi bu süreçte hayatın mücadeleyle dolu olduğunu, çalışmayı, şefkati, yardımseverliği ve gerçek sevgiyi öğrenmişti.

Vitalis Usta trajik şekilde hayatını kaybetse de, yanılmıyorsam sonunda ailesine kavuşmuştu.

Son düzenleme:

mkurt

Süper Üye
26 May 2010
1,829
467
Unutamadığım çizgi filmlerin başında gelir... Teşekkürler Kardeşim...

Yanlız bu çizgi filmin dizisini de TRT yayınlamıştı diye hatırlıyorum...

Veya konusu çok benzeyen bir diziydi...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Harika bir çizgi filmdi.Hatırlattığınız için teşekkür ederiz.

Rica ederim. Her şey sizler için..

Unutamadığım çizgi filmlerin başında gelir... Teşekkürler Kardeşim...

Yanlız bu çizgi filmin dizisini de TRT yayınlamıştı diye hatırlıyorum...

Veya konusu çok benzeyen bir diziydi...

Rica ederim. Ben de TRT'dekinden bahsediyorum. :) Net ortamında pek resim bulamadığımdan, idareden başka materyallerden kullandım.. :) Bu arada video paylaşımları için teşekkürler..

Son düzenleme:

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Eskinin bol acıklı animelerinden biri.. :)

Fransız Hector Malot'ın "Sans Famille" adlı öyküsünden uyarlanmış..

Bir çok film ve çizgi film versiyonu var bunun dışında...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Eskinin bol acıklı animelerinden biri.. :)

Fransız Hector Malot'ın "Sans Famille" adlı öyküsünden uyarlanmış..

Bir çok film ve çizgi film versiyonu var bunun dışında...

Remi'nin yaşlı yol arkadaşı Vitalis'in maymun ve köpeklerinin öldüğü bölümleri hatırlıyorum.

Bayağı etkilenmiştim o bölümden...

Bilgilendirme için teşekkürler sevgili Cobra..

w_DX1_M.jpg

Son düzenleme:

mkurt

Süper Üye
26 May 2010
1,829
467
Rica ederim. Ben de TRT'dekinden bahsediyorum. :) Net ortamında pek resim bulamadığımdan, idareden başka materyallerden kullandım.. :) Bu arada video paylaşımları için teşekkürler..

Benim hatırladığım aynı konulu bir tv dizisi (film) :) vardı..

Cobra'nın da hatırlattığı gibi değişik versiyonları çekilmiş...

Onlardan hatırladığınız var mı acaba?....

Soleil

Süper Üye
19 Mar 2010
650
980
Toplam 52 bölümdür. 1998 yılında 26. bölümüne kadar Kanal D'de yayınlanmıştı. Devamı gelmedi. Daha sonra yayınlandıysa bilmiyorum.
Japon yapımcıların (yanlış hatırlamıyorsam 1978 yapımıdır) en iyi yorumladığı çocuk çizgi dizisi diyebilirim. Duygulu sahneleri gerçekten çok büyük ustalıkla ekrana uyarlamışlar.
Türkçe versiyonu nette var mı acaba? e-mule'de Fransızca ve italyanca dublajları vardı.

mkurt

Süper Üye
26 May 2010
1,829
467
Teşekkürler cobra... TV dizileri ile ilgili bir kaç örnek bulabildim...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Nette araştıma yapınca, başka versiyonlarını da gördüm.

Hatta aynı ismi kullanarak, kız versiyonu bile yayınlanmış. (Bkz: Remi Nobody's girl)

UWXv8.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
"Kimsesiz Çocuk Remi"nin; Yapı Kredi Bankası öncülüğünde sinema filmi de gösterilmiş.
Aşağıda 26 Ocak 1982 tarihli Milliyet gazetesi'ndeki lansmanı görülüyor.

0_Xs8h_EF.png

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
1961'de, İtalyan kardeşler Benito ve Giuseppe Panini tarafından kurulan ve çeşitli koleksiyon ürünleri satan Panini firması, 1979'da "Kimsesiz Çoçuk Remi"nin stricker albümünü yayınlamış..

Remi-Panini-Alb-m.png

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
2018 yapımı Türkçe dublajlı filmi. Kimsesiz çocuk Remi diye arattırın çıkar. Site reklamı olmasın diye link vermedim.

QLLJqS.jpeg

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
353
1,340
Çengelköy
Şu Figurine Panini ilkokulda çok harçlığımı yemiştir. Euro 84 albümünü biriktirmeye çalışıyordum. Çoğu yeri eksik olsa da hâlâ evde duruyor albüm. Hatta Galatasaray'lı Zoran Simoviç Yugoslavya Milli Takımı'nda oynadığı için onun da resmi vardı ve bana da çıkmıştı.
Sonra Euro 88 albümünü de biriktirdim. Yine bitirmek nasip olmadı tabii.
Kimsesiz Çocuk'a gelirsek; @melih_ dostumuzun bahsettiği filmi 10 gün kadar önce izledim. Aile arasında izlemek için uygun ve güzel bir filmdi.
Ayrıca Hector Malot'nun (Malo diye okunduğunu varsayarak kesme işaretinden sonraki eki nun olarak yazdım.) bahse konu kitabının Varlık Yayınları'ndan çıkmış olan bir baskısı da mevcut bende. Kitap da güzeldi.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Ray Luca harika bir yorum yine.
Bu arada ben bu çizgi filmi TRT seyrettiğimi hiç hatirlamiyorum. Koca adam olduktan sonra oturmuş bir kısmını Kanal D'de seyretmiştim

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
353
1,340
Çengelköy
qe6j0hs9tlb4v5e5g.jpg

Kitap için Varlık Yayınları'ndan demiştim ama kütüphanede aradım, buldum ve kapağını taradım.
Zuhal Yayınları imiş. Kapak ressamı da dikkatinizi çekmiştir. Severiz.

Kimsesiz Kız olayına gelirsek; internette biraz bakındım da Hector Malot'nun bu isimle çevrilmiş bir kitabı da var.
Kimsesiz Çocuk Sans Familie (Aile olmadan) ve Kimsesiz Kız da En Familie (Aile ile) orijinal isimlerine sahip görünüyor.
Kimsesiz Kız'ın çizgi filmi de 26 bölümmüş. Bizde yayınlandı mı bilemiyorum.

melih_' Alıntı:
Bu arada ben bu çizgi filmi TRT seyrettiğimi hiç hatirlamiyorum. Koca adam olduktan sonra oturmuş bir kısmını Kanal D'de seyretmiştim
Ben çocuğun mahsun yüzüne aşina gibiyim ama çizgi film ile ilgili başka bir şey de hatırlayamadım. Demek sokaklarda sürttüğüm saat dilimlerinde yayınlanıyordu. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Şu Figurine Panini ilkokulda çok harçlığımı yemiştir. Euro 84 albümünü biriktirmeye çalışıyordum. Çoğu yeri eksik olsa da hâlâ evde duruyor albüm. Hatta Galatasaray'lı Zoran Simoviç Yugoslavya Milli Takımı'nda oynadığı için onun da resmi vardı ve bana da çıkmıştı.
Sonra Euro 88 albümünü de biriktirdim. Yine bitirmek nasip olmadı tabii.
Kimsesiz Çocuk'a gelirsek; @melih_ dostumuzun bahsettiği filmi 10 gün kadar önce izledim. Aile arasında izlemek için uygun ve güzel bir filmdi.
Ayrıca Hector Malot'nun (Malo diye okunduğunu varsayarak kesme işaretinden sonraki eki nun olarak yazdım.) bahse konu kitabının Varlık Yayınları'ndan çıkmış olan bir baskısı da mevcut bende. Kitap da güzeldi.
Panini'nin Euro 84 stricker albümü bende de vardı. Tamamını olmasa da büyük kısmını bitirmiştim. Bizim evin iki üç bina yanındaki kırtasiyede satılırdı. Paket fiyatı pahalı olsa da, albümün tamamını çok bitirmek istediğimden, gerektiğinde okul harçlığımdan da keser gene alırdım. Bir de sağ olsun, kardeşim ve abim de bazen alarak bana destek olurlardı. Futbolcuların yanı sıra, ülke federasyonlarının parlak logoları çok ilgimi çekerdi. Euro 84'den sonra gene Panini'den çıkan ve kapağında Erdal Keser ile Dusan Pesiç'in olduğu "Türk Futbolu 1985-86" albümünü almıştım. Onu da maalesef tam olarak tamamlayamadım. Euro 88'de ise bu görevi kardeşim üstlenmiş, maalesef o da albümünü tamamlayamamıştı. :) Galiba bunun sebebi, aldığımız paketlerde aynı futbolcuların çıkmasından kaynaklanıyordu. Zira paketler şeffaf olmadığından futbolcu seçmek gibi bir şansımız yoktu. Panini muhtemelen bunu bir satış stratejisi olarak uyguluyordu.

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
353
1,340
Çengelköy
Biz ilkokulda aynı çıkanları değiştirirdik. Okulda 15 - 20 kişi Euro 84 biriktirmeye çalışıyordu.
Çok etkili olmasa da birkaç fazla futbolcuya sahip olmamızı sağlamıştı bu taktik.
Ancak bu yapışkanlı resimlerin arkasından çıkan kağıt ile oynanan kumarı çok daha fazla kişi oynardık. Şu şekilde oynanırdı.
Bu kağıtların arkasında numaralar olurdu. Elimizde kağıtlarımızı ters bir şekilde tutar ve üsttekini açardık.
Karşıdaki kumarbaz da aynı şekilde açardı. Son rakamı tutar ise altta kalan tüm kağıtları alıp destesinin altına koyardı.
Bu kumar öğretmenler tarafından keşfedilince, hem kağıtları hem de Euro 84 albümlerini okula getirmek yasaklanmış ve bu da bizim albümü tamamlama işine sekte vurmuştu.
Yukarıda belirtmiştim. Zoran Simoviç dışında bana resmi çıkan tanıdık başka simalar da vardı.
Eski Galatasaray teknik direktörü Eric Gerets, eski Beşiktaş teknik direktörü Jean Amadou Tigana gibi...
İşte böyle günlerdi.