Clementine (Clémentine) çizgi filmi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,890
İstanbul
gd_WQNS9.jpg

Acaba 80lerde çocuk olup ta Clementine'i hatırlamayan kaç kişi çıkar aramızda?.. Fantezi, dram ve korku türünde mükemmel bir çizgi filmdi.

Konusuna gelince; Clementine 10 yaşında bir kız çocuğu, babası Alex ise başarılı bir Fransız savaş pilotuydu. Bir gün şehire Molache (Molaş) adında bir sirk gelmişti. Bu sirk aslında; Malmoth (Malmot) denilen çok kötü bir ateşten yaratığın(İblis) kontrolündeydi. Malmoth'un bir hizmetkarı olan Molache, Clementine'in babasıyla bineceği uçağı sabote etmiş ve uçak yere feci bir şekilde yere çakılmıştı. Çarpışmadan sonra Clementine kendini Malmoth'un mağarasında bulmuş ama mavi bir balon içerisinde uçan "Hemera" (Emera) adındaki bir peri tarafından kurtarılmıştı.

Hemera, Clementine'e onu zaman içinde yolculuklara çıkarmaya söz vermişti. Clementine gözlerini bir hastanede açtığında çarpışmanın ardından ayaklarının felç olduğunu öğrenmişti. Artık gündüzleri tekerlekli sandalyeye mahkum yaşıyor ama geceleri Hemera ile zaman yolculuğu yapıyordu. Aynı zamanda; bu maceralarda kötü ateşten yaratık Malmoth ve yaratıklarıyla da mücadele etmek zorunda kalıyordu.

Clementine'in çıktığı maceralarda yanında; "Helix" adında başında pervaneli şapkası olan konuşan bir kedisi ve gittiği ülkelerde edindiği birbirinden iyi kalpli arkadaşları oluyordu.

Clementine'in en keyifli yanlarından biri de, her maceranın neredeyse başka bir ülkede geçmesiydi. İtalya'dan Kanada'ya, İsveç'ten İngiltere'ye, Mısır'dan Japonya'ya kadar daha bir çok ülkeye giderek, bu ülkelerin kültürel kıyafetlerini giyerek, yaşam tarzlarından bir şeyleri bizlere sunardı. Bu yönden de eğitici olan bir çizgi filmdi...

Son düzenleme:

mijatovic

Yeni Üye
19 Haz 2009
92
25
Malmot beni cok tırstırırdı. İzlememeye çalışırdım. Korktuğumu kimse anlamasın diye ne numaralar yapardım. Çocuk psikolojisini delik deşik edebilecek bir çizgi filmdi bence.

Moderatör tarafında düzenlendi:

torgaltercuman

Yeni Üye
26 Ağu 2009
6
16
Benim zevkle izlediğim çizgi filmlerden biriydi. başlangıç müziğini de severdim. evet biraz gerilim kısmı vardı ve ben her bölümde malmotun başarısız olan adamının ateşe atılıp dinozora benzer bir yaratığa dönüşmesi sahnesini beklerdim. Bence şimdiye göre çok güzel günlerdi, ya da bizim için öyleydi. şimdiki gibi sokağa çıkma özürlü evde internet başından kalkmayan çocuklar değildik. izlediğimiz filmlerin kritiğini yapar, oyunlarda etkisi altında kaldığımız karakterlere ya da futbolculara dönüşürdük. şimdiki gibi klavye ile değil konuşarak anlaşırdık.

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,217
O dönemde yaşayıpta Clementine'i bilmeyen yoktur heralde. Hem ürkütücü hem de heyecanlıydı.

cemsultan

Aktif Üye
25 Eyl 2009
403
394
Hayatım boyunca unutmadığım,en sevdiğim çizgi filmdir.Bugüne kadar yerini alabilen çıkmadı,çıkacağınıda sanmam.Clementine forever!:)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,890
İstanbul
Her sıkıştığında Clementine'in imdadına yetişen iyilik perisi Hemera..

Zh_Oj_UGe111.jpg

Baş kötü "İblis Malmoth"..

I5_LDty222.jpg

Hemera ile Malmoth karşı karşıya..

İblis Malmoth'un verdiği görevleri başarıyla tamamlayamayıp,
çeşitli haşere ve yaratıklara döndürülen hizmetkarları..

Th4_NEn333.jpg

Clementine'in en yakın dostu; uçan ve konuşan kedisi Helix..

Jk_HVWl_N444.jpg

Clementine, babası Alex ve erkek kardeşi Petit boy..

H2ljw555.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,890
İstanbul
Türkiye'de 1987 yılında, "Cumartesiden Cumartesiye" adlı çocuk programında yayınlanmıştı.
Bu yüzden o dönemlerde bizler için Cumartesileri çok özel bir gündü.

i_VNIDTd.jpg

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,208
3,855
Osmaniye
Türkiye'de 1987 yılında, "Cumartesiden Cumartesiye" adlı çocuk programında yayınlanmıştı.
Bu yüzden o dönemlerde bizler için Cumartesileri çok özel bir gündü.

i_VNIDTd.jpg

Sobalı evde yaşıyorduk, sadece akşamları yakıyorduk, gündüz kışın soğukunda Cumartesi günleri titreyerek seyrettiğimi hatırlıyorum. Aynı saatlerde TV2'de de Bob Ross ve Resim Sevinci vardı sanırım.
Yıllarca filmini bekledim durdum ama hala bir ses çıkmadı.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Sanırım daha öncede eklemiştim hatırlatmak açısından Clementine 'nin müziğinide besteleyen büyük ustadan ;

Son düzenleme:

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Clementine ile ilgili 2 trivia da benden olsun o halde;

Clementine yalnızca ve yalnızca Türkiye, Fransa ve Japonya'da televizyonda yayınlandı. Türkiye, cumartesi gündüz kuşağında çocuk çizgifilmi olarak yayınlayan tek ülkedir. Bir de ABD'de B-Movies (ikinci sınıf avantür filmler) yayınlayan televizyon istasyonlarında vhs kasetten korsan yayın yapan kanalların yayınlandığını biliyorum.

Diğer taraftan Malmot iblisini seslendiren Roger Carel aynı zamanda Winnie The Pooh, Asterix ve Kurbağa Kermit'in Fransızca seslendirmelerini de yapmıştır.

Clementine baştan sona o kadar dehşet vericiydi ki; 80li yılların her küçük insan evladı gibi ablamla korka korka izlerdik; hele ki o Malmot'un duvarların arkasını bile görebilen kapkapara iblis-komandoları yok mu !

Son olarak, Halil Pazarlama'nın Malmot'un boynuzunu kırmasını isterdim. Ancak bu dileğim gerçekleşmedi maalesef...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,890
İstanbul
Clementine ile ilgili 2 trivia da benden olsun o halde;

Clementine yalnızca ve yalnızca Türkiye, Fransa ve Japonya'da televizyonda yayınlandı. Türkiye, cumartesi gündüz kuşağında çocuk çizgifilmi olarak yayınlayan tek ülkedir. Bir de ABD'de B-Movies (ikinci sınıf avantür filmler) yayınlayan televizyon istasyonlarında vhs kasetten korsan yayın yapan kanalların yayınlandığını biliyorum.

Diğer taraftan Malmot iblisini seslendiren Roger Carel aynı zamanda Winnie The Pooh, Asterix ve Kurbağa Kermit'in Fransızca seslendirmelerini de yapmıştır.

Clementine baştan sona o kadar dehşet vericiydi ki; 80li yılların her küçük insan evladı gibi ablamla korka korka izlerdik; hele ki o Malmot'un duvarların arkasını bile görebilen kapkapara iblis-komandoları yok mu !

Son olarak, Halil Pazarlama'nın Malmot'un boynuzunu kırmasını isterdim. Ancak bu dileğim gerçekleşmedi maalesef...
Müthiş detaylar.. Konuya katkıda bulunduğunuz için teşekkürler sevgili waingro..

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,621
38,332
izmir
Bir arkadaşta Türkçe dublaj birhayli bölümü varmış. Bana vermeye söz verdi. (Yaklaşık 2 sene önce) Hala elime geçmedi. Merakla (halâ) bekliyorum. Ulaşırsa hasret gideririz.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,208
3,855
Osmaniye
Bir arkadaşta Türkçe dublaj birhayli bölümü varmış. Bana vermeye söz verdi. (Yaklaşık 2 sene önce) Hala elime geçmedi. Merakla (halâ) bekliyorum. Ulaşırsa hasret gideririz.

1980'lerde bu çizgifilmi seyreden herkes namına o arkadaştan rica ediyorum ve buradan sesleniyorum: Lütfen sözünüzü tutunuz!!! :)

Özellikle de TRT dublajı ise tadından yenmez o bölümler. (Biliyorsunuz ki Clementine ilk önce TRT'de daha sonra da Show TV'de yayınlanmıştı.)