Heidi (Heidi, Girl Of The Alps) çizgi filmi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Çocukluğumuzun en beğenilen çizgi filmlerindendi. Heidi kırmızı yanaklı, siyah kısa saçlı bir kız çocuğuydu. Dedesi Alpöhi (Alp dede) ile Alp dağlarının eteklerinde yaşardı. En yakın arkadaşı Çoban Peter'di. Onunla beraber koyunları ve keçileri otlatmaya götürür; yaylalarda bol bol sohbet ederlerdi. Kuzuları ve keçileri sevmek ile dedesinin yaptığı mis kokulu kaşar peynirleri yemek Heidi'nin en çok hoşuna giden şeylerdendi. Bir de şöyle bir huyu vardı; geceleri gökyüzündeki yıldızları seyretmeden asla uyumazdı.
Her olaya iyimser açıdan bakan Heidi'nin yaşamı, şehire gidip tekerlekli sandalyeye mahkum Frankfurt'lu Clara ile tanışınca biraz değişmişti. Clara'yı mutlu etmek için elinden gelen her şeyi yapan Heidi, ona sürekli yaşam azmi ve mücadelesi aşılayarak sonunda onun yürümesini bile sağlamıştı. İşte bu kadar insana neşe ve pozitif enerji saçan bir kızdı 'Alplerin kızı' Heidi..
Dizide aklımda kalan diğer karakterler; Clara'nın aksi ve otoriter dadısı Bayan Rottenmeier, Clara'nın babası Bay Sesseman, Clara'nın sempatik büyükannesi Bayan Sesseman, Frankfurt'taki evin uşağı Sebastian, Heidi'nin boyundan büyük Saint Bernard cinsi köpeği Josef ve sevimli keçisi Kar tanesidir..

Heidi-9.png

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Heidi sadece kitap sayfaları ve TV ekranlarında kalmayarak,
sinemada da bir çok kez filme alınmıştır.
Bu filmlerin en çok beğenileni 1937 yılında çevrilen "Heidi" olmuş;
başrolü, o dönemin en ünlü çocuk yıldızı Shirley Temple oynamıştır.

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

Fizban

Yeni Üye
22 Ağu 2011
12
18
" Heidi'yi nasıl bilirdiniz ? " deseler,
" İyi biliriiiiiiz " diyebilirdim rahatlıkla şu sunumdan önceki herhangi bir zamanda.Ama Clara'nın memleketinin Frankfurt olduğunu,evdeki görevli kadının adını(Rottenmeier) töbe hatırlayamazdım.Şu plak kapağından ise dünyada haberim olmazdı.
Ayrıca anateması çok güzel anlatılmış,bir daha anımsattın bizlere teşekkür ederiz.
Burda bir de Japon işçiliğine bir kez daha takdirlerimizi sunmak isterim.Sayın japonlar,siz ne manyak bi milletsiniz arkadaş,saygı duymamak elde değil diyesim var.Bu çizgi filmi (ve hatta nerdeyse eseri) böylesine popüler yapanlar bu Japonlar işte.Soğuk ve duygudan yoksun bir dili,yansımayı veya hmm görüntüyü kaldıramayacak bir eser zira.

Heidi'nin barındırdığı tuhaf atmosfer,her an ağlamanıza veya biraz sonra suratınıza geniş bir gülümseme kondurmanıza sağlamaya gebe.Sadece bu bile zor bir iş,helal valla.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Heidi, İspanya'da ekranlara Mayıs 1976'da veda etmiş. İspanya'nın köklü TV dergilerinden TP Teleprograma, bunu kapağından okurlarıyla paylaşmış. Kapaktaki kadroda kimler yok ki; Heidi, Heidi'nin dedesi Alpöhi, Heidi'nin keçi çobanı arkadaşı Peter, Heidi'nin Frankfurt'taki kötürüm arkadaşı Klara, Klara'nın altın kalpli büyükannesi Bayan Seseman, Clara'nın otoriter dadısı Bayan Rottenmeier ve Heidi'nin Saint Bernard cinsi köpeği Joseph.. (TP Teleprograma 24-30 Mayıs 1976 Sayı 529)

Heidi-Telerama-24-30-May-s-1976-Say-529.png

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
2 Nisan 1978 (Sayı 197) tarihli 'Mandrake' dergisi; Heidi'deki kahramanların resimlerinin de olduğu bir Heidi çizgi roman reklamı yayınlamış.. Dergi, Türk okurlarına: "Tay yayınları sunar. Televizyonun en çok sevilen kahramanları tamamen renkli olarak sizlerle!" sloganıyla TRT'nin sevilen anime dizisinin dergi olarak yayınlanacağı müjdesini vermiş.

51350774425_e720a361f0_o_d.png

Son düzenleme:

cizgiadam

Yeni Üye
18 Nis 2023
6
15
Selam arkadaşlar... Mutlaka bilenler vardır ama TRT Çocuk kanalı Heidi'nin bazı bölümlerini yayınlıyor. Bazı dememden sebep aynı bölümleri dönüşümlü olarak tekrarladıkları oluyor. Çocukluk yıllarını hatırlamak isteyen büyükler veya küçük çocuğu olan üyeler belki izletmek isteyebilirler diye bilgi paylaşımında bulunmak istedim. Öğle saatleri 12.15 gibi başlıyor.

kuno

Yeni Üye
9 Eyl 2022
54
155
Amak-ı Hayal
70'lere damga vuran bir şaheser diyebilirim. Bilinçaltıma işleyip, doğa aşığı bir insan olmamı sağlayan çizgi film budur muhtemelen ^^
Muhteşem arka planları, sahne tasarımlarının ve senaryosunun ardında Miyazaki usta vardır. Yönetmen koltuğunda ise birkaç yıl sonra bir diğer unutulmaz şahesere (Hotaru no Haka) imza atacak olan Isao Takahata. -Tekrar aynı keyifle izlenebilecekler- listesinde başı çeker.

Heidi'nin samandan yatağı, yüzünü buz gibi suyla yıkaması, enfes gözüken erimiş peynirli ekmekler, evin arkasındaki hüzünlü ve dev üç çam ağacı, rüzgarın büyülü sesini dinlemesi, küçük kuşun beslenmesi için böcek, solucan toplaması, büyük gri şehirde sıla hasreti çekmesi, karla kaplı vadide Peter'le kızak yarışı... böyle zihnimden silinmeyen sahneleri var 🥲 Köyde kimseyle konuşmayan, içe dönük, biraz somurtuk ama koca kalpli dedesine de hayrandım 💜

Heidi'nin neden çıplak ayakla dolaştığı sorusunun cevabı şoke edici ve hüzünlüdür. Johanna Spyri, 53 yaşındayken yazdığı Heidi romanıyla 1980’lere kadar İsviçre toplumunda konuşulması tabu olarak kabul edilen -çıplak ayaklı köle çocuklar- olayına dikkat çekmiştir. Heidi mutluydu, köle değildi, kendini daha da özgür hissetmek için çıplak ayakla dolaşırdı ama köle çocukları temsilen çıplak ayaklıydı.

Devlete borcu olan boşanmış çiftlerin, fakir ailelerin çocukları, öksüzler, yetimler, ebeveyni cezaevinde olan ya da suça bulaşmış çocuklar, devlet ve kilise vasıtasıyla çalıştırılmak üzere başka ailelerin yanına yerleştirilir, çiftliklere "kiralık" olarak verilmiş. Satıldıkları insanlar tarafından işkence gören, tacize uğrayan, ahırda hayvanlarla yatıp kalkmaya layık görülen, sadece ekmek yedirilen bu çıplak ayaklı çocuklar, İsviçre halkı tarafından "normal" çocuklardan ayırt edilsinler diye çıplak ayakla dolaşmalarının daha uygun olduğunu düşünmüşler 😔

21 Mar 2024
4
10

Baltimora Hocam Çok Ağır bir Heidi hayranı olarak yaptığınız paylaşımlara hayran kaldım Özellikle Kapakları Tekrar Elden geçirmişsiniz emeğinize sağlık acaba bir Heidi Arşiv Dosyanız Varmı Acaba Sorması Ayıp Dergileri,Resimleri,Kapaklar gibi Heidi ile Alakalı Herşey Gazete ve Karikatürler dahil Yedekliyorumda bunları eğer varsa paylaşırsanız çok minnettar kalırım.​

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
348
1,317
Çengelköy
Heidi'nin yeni versiyonu ara sıra TRT Çocuk kanalında görülüyor. Zaman zaman denk gelirsem izliyorum.
Kısa süre önce The Boy and The Heron (Çocuk ve Balıkçıl) ile en iyi animasyon oscarını alan Hayao Miyazaki, Heidi'de sahne tasarımı ve senaryo kısmında yer almış.
Hayao Miyazaki daha önce de Spirited Away (Ruhların Kaçışı) ile oscar kazanmıştı.
Heidi'nin yönetmeni Isao Takahata ise yine bildiğimiz bir animasyon olan Grave of the Fireflies'ın (Ateşböceklerinin Mezarı) yönetmeni.
Hayao Miyazaki ve Isao Takahata, 1985'te Studio Ghibli adlı animasyon şirketini kurdular ve yukarıda bahsettiğim The Boy and the Heron ve Grave of the Fireflies, Spirited Away gibi onlarca animasyona imza attılar.
Bir de Isao Takahata nasıl yazılıyor diye internete bakarken, Heidi'nin müziğinin Takeo Watanabe tarafından yapıldığını okudum. Bu müzik adamı, Şeker Kız Candy'nin de müziğini yapan isimdi.
Söyleyeceklerim bu kadar. :)
Teşekkürler.

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
210
1,290
Heidi'nin yeni versiyonu ara sıra TRT Çocuk kanalında görülüyor. Zaman zaman denk gelirsem izliyorum.
Kısa süre önce The Boy and The Heron (Çocuk ve Balıkçıl) ile en iyi animasyon oscarını alan Hayao Miyazaki, Heidi'de sahne tasarımı ve senaryo kısmında yer almış.
Hayao Miyazaki daha önce de Spirited Away (Ruhların Kaçışı) ile oscar kazanmıştı.
Heidi'nin yönetmeni Isao Takahata ise yine bildiğimiz bir animasyon olan Grave of the Fireflies'ın (Ateşböceklerinin Mezarı) yönetmeni.
Hayao Miyazaki ve Isao Takahata, 1985'te Studio Ghibli adlı animasyon şirketini kurdular ve yukarıda bahsettiğim The Boy and the Heron ve Grave of the Fireflies, Spirited Away gibi onlarca animasyona imza attılar.
Bir de Isao Takahata nasıl yazılıyor diye internete bakarken, Heidi'nin müziğinin Takeo Watanabe tarafından yapıldığını okudum. Bu müzik adamı, Şeker Kız Candy'nin de müziğini yapan isimdi.
Söyleyeceklerim bu kadar. :)
Teşekkürler.
Sayın @Ray Luca 'nın da belirttiği gibi; Isao Takahata ile Hayao Miyaziki'nin beraber ilk işlerinden Heidi, daha sonra Takahata ve Miyazaki Stüdyo Ghibli'nin kurucu ortakları olacaklar. Heidi projesi için İsviçre'ye gidip Heidi'nin yaşadığı yerleri geziyor ikili. Hatta Pippi Uzunçorap'ın da haklarını almak istiyorlar ama olmuyor.
Heidi'nin o muhteşem enerji veren müziğinin Şeker Kız Candy'nin bestecisi tarafından yapıldığını bilmiyordum. Çok sağ olun @Ray Luca .
Heidi hem neşesi, doğa aşkı hem de jenerik müziği ile her yaşta ruha baharı yaşatan bir güzellik.
Alpler yerine Toroslar'daki 3040 m'lik ilk zirve çıkışımın dönüşünde Heidi gibi neşeyle inerken de söylemiştim o ünlü bölümünü şarkının :) Ne zaman canım sıkılsa Heidi jeneriği ile baharı yaşar ruhum.
Sayın @Baltimora 'a baharın başlangıcında, baharı yaşatan Heidi'yi böyle muhteşem andığı için çok teşekkür ediyorum.
Baharın müjdecisi, Türk'ün Ergenekon'dan çıkışı, Türk'ün bayramı Nevruz Kutlu olsun.
Heidi'ye Azerbaycan yöresinden harika bir bahar türküsüyle selam yollayalım :
Bahar Gelende Mende biz de Heidi gibi coşarız kırlarda böyle :)