Marco (3000 Leagues in Search of Mother) çizgi filmi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
7_Yc_DNHy.jpg

TRT'de 70'ler sonu ve 80'ler başında oynamış oldukça sürükleyici ve duygusal bir anime idi. Marco ailesiyle İtalya/Cenova'da yaşardı. Bir doktor olan babası Pietro aşırı iyi niyetli biri olduğundan hastalarına genellikle parasız bakardı. Pietro'nun bu tutumu karşısında aile biriken borçlarını ödeyemeyerek büyük sıkıntıya düşmüş; kocasına yardım etmek isteyen annesi de çalışmaya Arjantin'e gitmişti.
Aradan uzun süre geçmesine rağmen annesinden hiç bir mektup alamayan Marco, endişelenerek, çareyi babasının ısrarla karşı çıkmasına rağmen Arjantin'e gitmekte bulmuştu.. Bir yolcu gemisine gizlice atlayarak, kaçak Arjantin'e giden Marco, bazen annesinin izine rastlasa da her seferinde onu elinden kaçırırdı. Bu sahneler bazen gözlerimizin yaşlanmasına sebep olurdu. Neyse ki dizinin sonunda annesine zor da olsa kavuşmuştu.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
xfi_Kpev.jpg

Gözünde bir damla yaş,
Omuzunda maymunu Amedyo,
Annesini usanmadan arayan Marco!..
:)

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Marco'nun annesinden ayrıldığı unutulmaz sahne;
Japonya'da "tüm zamanların en acıklı" ikinci anime sahnesi seçilmiştir..

hl_Nm_BSy.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Milliyet Yayınları tarafından 1979 yılında haftalık dergi olarak da yayımlanmıştır. Henüz okumayı sökmediğim halde, rahmetli dedem sırf benim için "Marko" ile "Heidi" dergilerini dönüşümlü olarak her hafta alırdı. Bu güzel dergilerin resimlerine bile bakmak beni çok mutlu ederdi.. Özellikle; Marko'nun para kazanmak için şişeleri yıkaması, Heidi'nin fırından mis kokulu somun ekmekleri aldığı kareleri ömür boyu unutamam.

Idu_YEk7.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Marko dergisinin reklamları,
başta Milliyet Çocuk olmak üzere bir çok çizgiroman dergisinde boy boy yer almıştır..

Aşağıda; 30 Nisan 1979 tarihli Milliyet Çocuk dergisinde yer alan bir reklam gözüküyor..

242648590-4238363069595950-8792559823895859344-n.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
IWi_Ar_HW.jpg

Marko'nun annesine zor da olsa kavuşması yüreklere su serpmişti.
Küçük kahramanımız; annesini bir manastırda yorgan-döşek içinde gözleri kapalı yatarken bulmuş; kulağına "Anne, anne.. Ben Marko" tarzında bir şeyler söylemişti.. Annesinin ağzından en ufak bir mırıltı bile çıkmadığından hepimiz öldüğünü sanmıştık. Lakin oğlunun sesini duyan genç kadın bir müddet sonra gözlerini açarak iyileşmiş ve de beraber memleketleri olan İtalya'ya dönmüşlerdi..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Marco'nun şaşkın bakışlı sempatik maymunu "Amedyo" tüm çocukların sevgilisiydi adeta..

hm9_Pq_WH.png

Son düzenleme:

araztekin namık

Yeni Üye
20 Ocak 2010
41
109
Gerçekten bu resimleri görünce çok duygulandım.

Onunla beraber her yerde annesini aramıştık.

Bu güzel diziyi hiç kaçırmadan izlemişimdir..

Moderatör tarafında düzenlendi:

gurselileri

Guest
18 Tem 2010
2,226
2,288
LÜLEBURGAZ
Ahh ah! Bunlara bakmak bile yüreğimde nostaljik duyguların kabarmasına sebep oldu... Nasıl da özlemle arıyoruz, çocukluğumuzda bunlardan aldığımız hazzı...

mkurt

Süper Üye
26 May 2010
1,829
467
Annesini arayan çocuk çizgifilmlerin den biride "Remi"ydi... Çok sevdiğim bir çizgi filmdi... Ama asıl onun dizi filminin yayınlandığını hatırlıyorum... Çok etkilendiğim bir dizi olmuştu... Fakat şu anda böyle bir dizinin izine rastlayamadım... Hatırlayan var m?... Özellikle Osman kardeşin hatırlayacağı kanaatindeyim.. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Annesini arayan çocuk çizgifilmlerin den biride "Remi"ydi... Çok sevdiğim bir çizgi filimdi...Ama asıl onun dizi filminin yayınlandığını hatırlıyorum...Çok etkilendiğim bir dizi olmuştu...Fakat şu anda böyle bir dizinin izine rastlayamadım...Hatırlayanız varmı...Özellikle Osman kardeşin hatırlayacağı kanaatindeyim..:)

Remi'yi unutmak mümkün olur mu mkurt?.. :) Vakit nispetinde paylaşımlar yaptığımdan ve yaptığım paylaşımların kaliteli olmasına da dikkat ettiğimden daha bir çok çizgi filmin başlığını henüz açamadım maalesef. Yalnız en yakın zamanda "Remi"'ye yakışan bir başlık açacağımdan emin olabilirsiniz. Uyarınız için teşekkür ederim.

NOT: Remi başlığı da açılmıştır.

http://www.cizgidiyari.com/forum/80...-cocuk-remi-nobodys-boy-remi-cizgi-filmi.html

Son düzenleme:

baribaris

Yeni Üye
22 Ağu 2009
4
2
isohunt torrent sitesinde bu çizgi filmin 52 bölümü de mevcut. Orjinal Japonca ismi "haha wo tazunete sanzenri" dir; İngilizce araması ise "3000 leagues in search of mother" dır. divxplanet de de tr altyazısı var, mükemmel bir anime. Ben indirdim ve 2 kez izledim tavsiye olunur...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
isohunt torrent sitesinde bu çizgi filmin 52 bölümü de mevcut. Orjinal Japonca ismi "haha wo tazunete sanzenri" dir; İngilizce araması ise "3000 leagues in search of mother" dır. divxplanet de de tr altyazısı var, mükemmel bir anime. Ben indirdim ve 2 kez izledim tavsiye olunur...

Bu kıymetli paylaşım için teşekkürler baribaris. İlk fırsatta izleyeceğim.

Son düzenleme:

mehmedaga

Yeni Üye
29 Ara 2012
2
6
Elinize sağlık çocukluğumu hatırladım. Haftada bir gün Marko'yu beklerdik siyah beyaz..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Elinize sağlık çocukluğumu hatırladım. Haftada bir gün Marko'yu beklerdik siyah beyaz..

Rica ederiz Mehmet bey. Sizleri insanların hayatındaki en masum dönemlerine götürebildiysek ne mutlu bizlere.. Bu arada, belirttiğiniz üzere Marko da TV'nin tek kanallı ve siyah-beyaz olduğu dönemin simgelerinden biridir..

Son düzenleme:

Santa Fe

Çeviri & Balonlama
13 Mar 2011
137
95
İstanbul
İsim benzeşmesinden dolayı bazen arkadaşlar bana Amedyo derdi. Bazen de tam maçın ortasında Marco başladı, Heidi başladı deyip bırakıp gidenler vardı.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
20 Ekim 1978 tarihli Milliyet gazetesi'nde yer alan "Marko" küpürü..

e_ZTm5_Rv1.png

22 Aralık 1978 tarihli Milliyet gazetesi'nde yer alan "Marko" küpürü..

44_O09_BG2.png

14 Eylül 1979 tarihli Milliyet gazetesi'nde yer alan "Marko" küpürü..
(Bu bölümde "Marko" ekranlara veda etmektedir.)

x_Oa7rac3.png

Son düzenleme:

araztekin namık

Yeni Üye
20 Ocak 2010
41
109
Ahhh Küçük Marko, seninle birlikte anneni bulmak için diyar diyar gezmiştik. Ne güzel günlerdi o günler. Her Cuma saat 18:30 da televizyonun başında Marko'nun başlamasını beklerdik. Şimdi yüzlerce kanal var ama hiç biri bu filmler kadar tat vermiyor.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Dizideki başlıca karakterler: Esas oğlan Marco Rossi, hesap bilmez doktor babası Pietro Rossi, fedakar annesi Anna Rossi, temiz kalpli ağabeyi Antonio Rossi, üç kızı ile yaşam mücadelesi veren kuklacı Peppino Usta, Peppino'nun büyük kızı Concetta, Peppino'nun minik kızı Giulietta, Peppino'nun ortanca kızı ve Marco'nun yakın arkadaşı Fiorina ve Marco'nun evcil maymunu Amedyo sayılabilir..

Pj_VMLG8.jpg

"Rossi" bir İtalyan soyadı olup, İtalya'da en çok kullanılan soyadıdır. İtalyanların ABD, Brezilya, Arjantin, Uruguay, Şili, Fransa gibi diğer ülkelere göç etmesi nedeniyle buralarda da yaygınlaşmıştır. Rossi, Rossonun çoğul halidir ve İtalyanca'da "kırmızı" anlamına gelmektedir.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Bu da Marko'nun müzikleri, özellikle açılış şarkısına bayılıyorum. :)

Hani bazı şarkılar vardır; sıkıldığınızda ya da moraliniz bozuk olduğunda dinlediğinizde sizi rahatlatır, gevşetir. Paylaştığınız parçaların çoğu bu cinsten, insanın dinledikçe dinleyesi geliyor. Özellikle enstrümantal parçalar harika.. Bu güzel paylaşımlar için teşekkür ederim...

O kadar merak ve heyecanla beklerdim ki,
her bölümde "annesini bulacak mı?" diye bekler ve bulamayınca kahırlanırdım...
25. Saat filminin müziğini severim, ona benzettim:

Hangimiz merakla beklemedi ki abim!. Adamlar öylesine sürükleyici kurgulamışlar ki, çocuk aklımızla annesine hemen kavuşsa dizinin biteceğini aklımıza bile getirmezdik.. Neyseki 52nci haftanın sonunda o da, biz de muradımıza ermiştik.. :)

Bu arada 25. saat filmini izlemedim ama verdiğin linkten müziğini az önce dinledim. Bayağı bir benzerlik var.. Belki de bestecisi de sıkı bir Marko izleyicisiydi... Ne dersin!? :)

Son düzenleme:

ayberk

Süper Üye
14 Nis 2011
310
386
Eyüp Sultan
Marko'nun boynundan göğsüne doğru çaprazlama geçen askısıyla belleklere kazınan çantasını da unutmayalım. Çünkü uzun süren yolculuk boyunca çocukcağızın her şeyi o ufacık çantadadır. :)

Bu güzel paylaşım için teşekkürler Osman kardeşim.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Ba_l_ks_z-1.png
Müzisyen bir babanın oğlu olan José María López Pascual; ailesinin büyük desteği ile yüzlerce çocuk arasından seçilmiştir. Dönemin çocuk starı haline gelen küçük José, o dönemlerde bir çok reklamda oynamasının yanı sıra çeşitli TV programlarına da misafir olmuştur. José María López günümüzde İtalya'nın tanınan seslendirme (dublaj) sanatçılarındandır. www.youtube.com/watch?v=at2NWD5cKewwww.youtube.com/watch?v=veWi9unv6Jg

Son düzenleme:

araztekin namık

Yeni Üye
20 Ocak 2010
41
109
Çok severek izlediğim bir çizgi filmdi. Onunla yani Marco ile dünyayı gezerdik. Çoooooook güzel günlerdi.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
9 Nisan 1979 (Sayı 15) tarihli 'Milliyet Çocuk' dergisinde yayınlanan reklamdan anladığımız kadarıyla; 'Marko' dergisinin ilk sayısı Türkiye'de 13 Nisan 1979'da yayınlanmış.

51332514010_f94e1cbc08_o_d.png

ed86

Süper Üye
3 Kas 2018
824
1,609
70'li yıllarda edebiyat klasikleri Japonya'da anime serileri ve filmleri olarak yapılıyordu. Tüm dünyada ve Türkiye'de de popüler olmuştu bu yapımlar. Tabii bizler "çizgi film" olarak biliyorduk. 2018 gibi baştan sona izledim bu seriyi.

İzlemek isteyenler için ;

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
70'li yıllarda edebiyat klasikleri Japonya'da anime serileri ve filmleri olarak yapılıyordu. Tüm dünyada ve Türkiye'de de popüler olmuştu bu yapımlar. Tabii bizler "çizgi film" olarak biliyorduk. 2018 gibi baştan sona izledim bu seriyi.

İzlemek isteyenler için ;
O yıllarda anime nedir bilmediğimizden, ağzımıza da böyle alıştığından ben hala genellikle çizgi film tabirini kullanıyorum Üstadım. :) Bu arada linkini verdiğiniz site harika, deneme amaçlı ilk bölümü indirip göz attım bile. Alt yazılı bile olsa bu bölümleri Türkçe olarak bulmak çok zor. Bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler..

ed86

Süper Üye
3 Kas 2018
824
1,609
O yıllarda anime nedir bilmediğimizden, ağzımıza da böyle alıştığından ben hala genellikle çizgi film tabirini kullanıyorum Üstadım. :) Bu arada linkini verdiğiniz site harika, deneme amaçlı ilk bölümü indirip göz attım bile. Alt yazılı bile olsa bu bölümleri Türkçe olarak bulmak çok zor. Bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler..

Yok düzeltmek için söylemedim. Ben de çizgi film olarak izlemiştim 90 larda. :) Keyifli seyirler.