Okyanuslar efendisi Kaptan Cousteau..

Okyanuslar efendisi Kaptan Cousteau..

80s / Artistler, Politikacılar ve Diğer Ünlüler Forumu


Like Tree142Likes

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 17.Mayıs.2009, 17:24   #1
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,364
•Rep Puanı : 154257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart Okyanuslar efendisi Kaptan Cousteau..


Kendine has gülüşü, kırmızı beresi ve elinden ayırmadığı telsiziyle şüphesiz dünyanın en sempatik kaptanıydı.. 80’lerde çocuk olup da "Kaptan Cousteau" (Kusto) belgesellerini izlemeyen yoktur sanırım. Tek kanallı TRT döneminde "Yaşayan deniz" belgeseli her cumartesi haberlerden sonra oynardı.. Calypso adındaki gemisiyle o deniz senin, bu ırmak benim dolaşıp dururdu. Kusto sayesinde denizaltının türlü güzellikleriyle tanışmış, bilmediğimiz diyarları keşfetmiş ve modern dalgıç elbisesini arkadaşıyla icat ettiğini gene belgeselinden öğrenmiştik. Bir bölümde oğlunu kaza sonucu kaybettiğine şahit olmuş, acısını beraber paylaşmıştık. O yıllarda bir de "Kaptan Cousteau Müslüman oldu!" miti çıkmıştı. Bu mit o kadar yayılmıştı ki, en sonunda avukatı aracılığıyla "Müslüman değilim" açıklamasında bulunmuştu.
ertekin, sekonme, Hakan Sait ve 6 kişi bunu beğendi.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.


Konu scanfan tarafından (08.Mayıs.2018 Saat 06:35 ) değiştirilmiştir. Sebep: kaybolan postimage resmi restore edildi
Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Nisan.2010, 17:15   #2
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,364
•Rep Puanı : 154257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart


Jacques-Yves Cousteau (Kaptan Kusto)

Jacques-Yves Cousteau ya da daha çok bilinen adıyla "Kaptan Kusto" (doğumu 11 Haziran 1910 - Ölümü25 Haziran 1997), Fransız okyanus uzmanı, deniz subayı ve sinema yönetmenidir. Denizlerle ilgilenen hemen herkesin zihninde yer almayı başarmış bir bilim adamıdır.

Cousteau, denizi ailesinin yerleştiği Marseille civarlarındaki küçük koylar sayesinde keşfetti 1930'da saygın bir okul olan Stanislas Okulunu bitirdikten sonra Brest'in Deniz Harp Okuluna girdi ve topçu eri oldu.

12 Temmuz 1937'de Simone Melchior ile hayatını birleştirdi. İki tane çocukları oldu, Jean-Michel Cousteau (1938) ve Philippe Cousteau (1940). İkisi de Calypso macerasına katılacaklardı.
Modern su altı dalışın icadı (1943)
İlk deniz altı deneyimlerini, Fransız Deniz Kuvvetlerinde yaptı. 1936 'da, belki de modern dalgıç maskelerinin ataları olan deniz gözlüklerini denedi.

II. Dünya Savaşına katılan Cousteau, birçok askeri ödül aldı. Ateşkesin ardından Simone ve Jacques Cousteau'nun ailesi Megeve şehrine sığındı. Orada Ichac ailesi ile arkadaş oldular. Jacques-Yves Cousteau'nun ve Marcel Ichac'in hedefi herkese ulaşılmaz ve bilinmeyen yerleri tanıtmak idi. Cousteau bunu denizaltında yapmayı hedeflerken Ichac dağları tercih ediyordu.

Savaş yılları dalış için önemli yıllar oldu. 1943 'te, Cousteau Émile Gagnan ile birlikte modern otonom dalgıç giysisini icat etti. Cousteau 19. yüzyılın (Rouquayrol ve Denayrouze) ve 20. yüzyılın başlangıcındaki (Le Prieur) icatları geliştirip yenileştirdi.

GERS'ler ve Élie Monnier (1946-1949)
Savaştan sonra (1946), Cousteau Toulon'da Groupe d'Etudes et de Recherches Sous-marines'i, yani GERS'i (Deniz altı Araştırma ve Çalışma Grubunu) kurdu.

1948'de, Cousteau Akdeniz'e ilk seferi düzenledi. GERS'in toplandığı yer olan Elie Monnier eski bir römorkördü. Bu seferde Philippe Tailliez, Frédéric Dumas, Jean Alinat ve bulgunun film yapımcısı Marcel Ichac vardı. Küçük bulgu ekibi Mahia'da (Tunus) bulunan ve Romalılar zamanından kalan bir kalıntıyı inceledi. Bu çalışma otonom dalışı kullanan ilk arkeolojik denizaltı operasyonuydu. Böylece bilimsel denizaltı arkeolojisi için ilk adım atılmış oldu.

Calypso ve Fransız oşinografik seferleri (1950)
1949 'da Cousteau ordudan ayrılıp Fransız Oşinografik Seferleri'ni kurdu. Ünlü gemisi Calypso'yu satın alıp dünyanın en ilgi çekici denizlerini ve ırmaklarını gezdi.

Gezileri sırasında birçok filme imza attı. Louis Malle ile 1956 'da hazırladığı le Monde du silence yani Sessiz Dünya filmi Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ile ödülendirildi. Denizaltı biyolojisini yazdığı kitaplarla tanıtmaya çalıştı.

Jean Mollard'ın yardımıyla SP-350'yi inşa etti. Bu 2 kişilik denizaltı 350 metrelik derinliğe inebildi. Başarılı denemeden sonra, bunu 1965'te 2 taşıt ile tekrarladılar ve böylece 500 metre derinliğe ulaştılar.

1957'de Monako Okyanus Araştırmaları Müzesi'ni yönetti. Precontinent projelerini idare ediyordu. Bu projelerde su altında uzun süre kalınıyordu ve bir "sualtı evi" sayesinde incelemeler yapılıyordu. ABD'nin Bilimler Akademisine kabul edilen ender yabancılardan biriydi.

Jacques-Yves Cousteau ünü giderek yükseliyordu. 1960 yılının Ekim ayında bir yığın radyoaktif madde CEA tarafından Akdeniz'e atılacaktı. Komutan Cousteau basın kampanyası düzenledi ve 2 hafta geçmeden halk ayaklandı. Radyoaktif maddeler treni büyük bir kalabalık tarafından durduruldu ve geldiği yere dönmek zorunda kaldı.

1960'ta Monako'da, Fransız Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle'un resmi ziyareti ve Ekim ayındaki nükleer denemeler üzerindeki tartışmaları sayesinde ünlü oldu.

1974'te ABD'de The Cousteau Society'yi kurdu. Günümüzde bu vakfın 100.000 üyesi vardır ve amaçları şimdiki ve gelecek nesillerin yaşam kalitesini korumaktır.

1977'de Peter Scott ile birlikte, Birleşmiş Milletler tarafından çevre için yaptıklarından dolayı ödüllendirildiler. Presidential Medal of Freedom yani "Özgürlük Madalyası" ona Ronald Reagan, dönemin ABD Cumhurbaşkanı tarafından takdim edildi.

28 Haziran 1979'da, Calypso ile Portekize doğru bir seferde, oğlu Philippe bir kaza sonucu hayatını kaybetti. Bu durumdan çok etkilenen Cousteau, yanına öbür oğlunu çağırdı.

1990'lı yıllar
24 Kasım 1988'de, Fransız Akademisi'ne seçildi. Kabul töreni 22 Haziran 1989'da gerçekleşti. Kabul törenindeki konuşmasına cevap Bertrand Poirot-Delpech tarafından söylendi.

2 Aralık 1990 eşi Simone Cousteau kanser yüzünden hayatını kaybetti. 1991 yılının Haziran ayında Cousteau Francine Triplet ile yeni bir evlilik yaptı. Evlenmeden önce yeni eşinden iki tane çocuğu olmuştu, Dianne ve Pierre-Yves.

Bu andan itibaren, Cousteau ile büyük oğlu arasında ipler gerildi ve beraber çalışmayı bıraktılar. 1996'da Jacques-Yves Cousteau oğlunu Fiji Adaları'nda Cousteau isminde bir tatil köyü açmayı planladığı için mahkemeye verdi.

1992'de Birleşmiş Milletlerin Rio de Janeiro'da (Brezilya) düzenledikleri çevre ve gelişme hakkındaki konferansa davet edildi. BM'nin ve daha sonra Dünya Bankasının sürekli danışmanı oldu.

Aynı sene Gelecek Nesillerin Hakkı Konseyinde başkan seçildi.

Jacques-Yves Cousteau 25 Haziran 1997'de vefat etti. Ölümü en popüler Fransızlardan biri olduğu ABD'de çok hissedildi. Doğduğu şehirde onun anısına Komutan Cousteau Sokağı yapıldı.

Rütbeleri
Légion d'Honneur (Commandeur)
Ordre national du Mérite (Grand-Croix)
1939-1945 Savaş Haçı
Deniz Kuvvetleri subayı
Sanat ve Edebiyat ödülü (Commandeur)

Jacques-Yves Cousteau'ın mirası
Denizaltı dünyasının halk tarafından görülmesi
Cousteau kendine oşinografik teknisyen demeyi seviyordu. Çoğu kişi Onun doğaya, özellikle denize aşık olduğunu düşünüyordu. Kendine has gülüşüyle ve televizyon sayesinde, tüm dünyanın insalarına denizaltı zenginliklerini tanıttı.

Cousteau tarafından yapılanlar ortaya yeni bir tür bilimsel iletişim çıkardı. Bu konuda akademisyenler tarafından eleştirildi. Çünkü televizyonda sunulan işlerle bilimsel çalışmadan uzaklaştığı söyleniyordu.

Jacques-Yves Cousteau 20. yüzyılın ikinci yarısında, denizaltının keşfi konusunda tartışmasız en önemli insanlardan biriydi. Birçok nesile hiç tanınmamış diyarları tanıttı.

Teknik yenilikler
1943'te Émile Gagnan ile birlikte modern otonom dalgıç giysisini icat etti.

Jacques-Yves Cousteau'nun kitapları

Le monde du silence (Sessizlik Dünyası), Frédéric "Didi" Dumas ile birlikte, Éditions de Paris, 1952.
La planète des baleines (Balinalar gezegeni), Yves Paccalet ile birlikte, Robert Laffont, 1986.
L'Homme, la Pieuvre et l'Orchidée (İnsanoğlu, Ahtapot ve Orkide, Robert Laffont, 1998, ISBN 2-221-08523-X
vs.
Bibliyografi
Cousteau, une biographie.(Cousteau, bir biyografi) Bernard Violet, Fayard, 1993
Cousteau, Captain Planet.(Cousteau, Gezegen Kaptanı) Roger Cans. Sang de la Terre, 1997
Mon père, le commandant.(Komutan babam) Jean-Michel Cousteau, éd. L'Archipel, 2004
Jacques-Yves Cousteau dans l'océan de la vie(Jacques-Yves Cousteau, hayatın okyanusunda). Yves Paccalet, Lattès

Filmleri
Par-Dix-Huit Métres de Fond (Onsekiz Metre Derinlikte), (1943)
Epaves (Batıklar), (1945)
Paysages du Silence (Sessizlik Manzaraları), (1947)
Les Phoques du Rio de Oro (Rio de Oro Fokları)
Dauphins et Cétacés (Yunuslar ve Balinagiller), (1948-1949)
Le Monde du Silence (Sessiz Dünya), (1955)
[değiştir] Referanslar

Kaynak: ansiklopedika.org
ertekin, sekonme, Sinan Atik ve 3 kişi bunu beğendi.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.


Konu scanfan tarafından (08.Mayıs.2018 Saat 06:35 ) değiştirilmiştir. Sebep: kaybolan postimage resmi restore edildi
Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Nisan.2010, 17:17   #3
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,364
•Rep Puanı : 154257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart


"Sessiz dünya" ilk olarak 1952 yılında kitap olarak basılmış, 1956 yılında ise belgeseli yayınlanmıştır. Kusto'nun bu ölümsüz eserine ekip arkadaşı Frederic Dumas da katkıda bulunmuştur.

Ünlü Fransız yönetmen Louis Malle ile birlikte 1940'lı yıllarda Kızıl Deniz'de çekilen "Sessiz Dünya“ (The Silent World) ile deniz dibinin büyüleyici dünyasını ilk kez beyazperdeye aktararak, dünyaya denizaltında da renkli bir yaşamın var olduğunu anlattı. Böylelikle, Cannes film festivalinde ödül alan ilk belgesel filmin de yaratıcısı olmuştu. (Cannes 1956 - Altın Palmiye ödülü)

Yaşı 30'un üzerinde olanlarımızın hatırlayacağı gibi, Türkiye'deki seyirci için denizaltında bu denli canlı ve renkli bir yaşamın olduğu "Sessiz Dünya"dan önce hayal edilemeyevek bir şeydi. Kaptan Kusto(Cousteau), ikinci sualtı belgeseli "Güneşsiz Bir Dünya“ (World Without Sun) ile en iyi dökümanter film dalında, Oscar kazanmıştır..

Efsane kırmızı bereli kaptan Kusto(Cousteau), hayatını, denizaltında bir yaşamın varolduğunu kitlelere anlatmaya adamıştı. Bu misyonunun ardındaki mantığı ise "İnsanlar sevdikleri şeyleri korurlar."sözüyle tanımlıyordu..
ertekin, sekonme, Motion ve 2 kişi bunu beğendi.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.


Konu scanfan tarafından (08.Mayıs.2018 Saat 06:36 ) değiştirilmiştir. Sebep: kaybolan postimage resmi restore edildi
Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Nisan.2010, 17:18   #4
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,364
•Rep Puanı : 154257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart
Beyazsarayda 23 Mayıs 1985'te; dönemin ABD başkanı Ronald Reagan tarafından
"başkanlık özgürlük madalyası" kaptan Kusto ( Cousteau ) 'ya takdim edilirken..


ertekin, sekonme, Motion ve 2 kişi bunu beğendi.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.


Konu scanfan tarafından (08.Mayıs.2018 Saat 06:36 ) değiştirilmiştir. Sebep: kaybolan postimage resmi restore edildi
Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Nisan.2010, 17:18   #5
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,364
•Rep Puanı : 154257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart


Cousteau'nun, 1956'da gösterime giren en ünlü eseri "Sessiz Dünya"; ünlü okyanus bilimcinin aynı adı taşıyan 1954 tarihli kitabından esinlenmiştir..

"Sessiz Dünya" daha çok çocuklara yönelik kurgulanmış bir kitap olup, ülkemizde Gendaş Kültür Sanat Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır.

Talim ve Terbiye dairesinin 30.11.1983 gün ve 01262 sayılı yazıları ile ilkokullara tavsiye yapılmıştır. (Yayınevinin notu)

Tanıtım yazısı:
"1943 yılında güzel bir haziran sabahı, heyecanımı zorlukla yenerek Bandol garına gittim. Paris`ten ekspresle gönderilen bir sandığı bana teslim edeceklerdi. Sandığın içinde, yıllarca devam eden uğraşmaların ve renkli hayallerin neticesi bulunuyordu."

Kaynak: kitapelinizde.com
ertekin, sekonme, Motion ve 2 kişi bunu beğendi.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.


Konu scanfan tarafından (08.Mayıs.2018 Saat 06:36 ) değiştirilmiştir. Sebep: kaybolan postimage resmi restore edildi
Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Nisan.2010, 17:19   #6
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,364
•Rep Puanı : 154257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart


KAPTAN COUSTEAU'NUN EFSANE GEMİSİ ÇÜRÜYOR

Fransız kaptan Jacques Cousteau'nun efsanevi araştırma gemisi Calypso'nun,
miras kavgası yüzünden Fransa'nın Atlantik kıyısındaki La Rochelle limanında
kaderine terk edildiği ve hızla çürüdüğü ortaya çıktı.

MAHKEMELİK OLDULAR

Kaptan Cousteau'nun ikinci eşi Francine ile kaptanın ilk evliliğinden olan oğlu Jean-Michel, Calypso'yu paylaşamayınca konu mahkemelik oldu. Jean-Michel ve Francine, başkanı oldukları ayrı kuruluşlarla Cousteau'nun çalışmalarını sürdürdüklerini öne sürüyor.

Kaynak: Milliyet 28 Aralık 2005 / Çarşamba
ertekin, sekonme, Motion ve 2 kişi bunu beğendi.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.


Konu scanfan tarafından (08.Mayıs.2018 Saat 06:37 ) değiştirilmiştir. Sebep: kaybolan postimage resmi restore edildi
Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Nisan.2010, 17:19   #7
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,364
•Rep Puanı : 154257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart


Kaptan Kusto (Cousteu) günümüze kadar sayısız dergiye konuk olmuştur.

Üstte; İngilizlerin saygın, haftalık, haber&politika dergisi "Time"a konuk olduğu,
28 Mart 1960 tarihli sayısı görülüyor.

ertekin, sekonme, Motion ve 1 kişi bunu beğendi.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.


Konu scanfan tarafından (08.Mayıs.2018 Saat 06:37 ) değiştirilmiştir. Sebep: kaybolan postimage resmi restore edildi
Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Nisan.2010, 17:20   #8
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,364
•Rep Puanı : 154257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart


Kaptan Kusto(Cousteu)'nun yayınlanmış kitaplarından bir tanesi;
"Saving ou seas"(Denizlerimizi koruyalım)
ertekin, sekonme, Motion ve 1 kişi bunu beğendi.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.


Konu scanfan tarafından (08.Mayıs.2018 Saat 06:37 ) değiştirilmiştir. Sebep: kaybolan postimage resmi restore edildi
Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Nisan.2010, 17:20   #9
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,364
•Rep Puanı : 154257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart


2 FARKLI JACGUES COUSTEAU (KAPTAN KUSTO) PORTRESİ..

Jacgues Cousteau (Kaptan Kusto)'nun;
biri 1940'lardan diğeri 1980'lerde çekilmiş, dalış esnasındaki pozları..
ertekin, sekonme, Motion ve 1 kişi bunu beğendi.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.


Konu scanfan tarafından (08.Mayıs.2018 Saat 06:37 ) değiştirilmiştir. Sebep: kaybolan postimage resmi restore edildi
Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Nisan.2010, 17:21   #10
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,364
•Rep Puanı : 154257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart


Kaptan Kusto (Cousteau); hem meslektaşı hem de astronot olan,
1959'da NASA Mercury projesinin 7 astronotundan biri seçilen "Scott Carpenter " ile konuşurken...
ertekin, sekonme, Motion ve 1 kişi bunu beğendi.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.


Konu scanfan tarafından (08.Mayıs.2018 Saat 06:38 ) değiştirilmiştir. Sebep: kaybolan postimage resmi restore edildi
Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiket
beresi, cracked, don martin, elinde, gibisi, kafasında, kaptan cousteau, telsizi, var

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Denizler ve Okyanuslar - Tubitak Yayınları gandor08 Diyar Kütüphanesi 0 04.Mart.2015 23:29
Oceans (Okyanuslar) - DK serisinden scanfan Diyar Kütüphanesi 0 25.Mayıs.2014 08:26
Kaptan Cousteau Maceraları fantoma98 Diğerleri(Türkçe Çizgi Romanlar) 4 18.Ocak.2014 20:44


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:33

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.