Konu: Barbe-Rouge
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14.Mart.2009, 00:43   #1
bakunin
Administrator
 
bakunin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Mart.2009
Bulunduğu yer: NeverLand
Mesajlar: 6,228
•Rep Puanı : 1218531
•Rep Seviyesi :
bakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond repute
bakunin - MSN üzerinden mesaj gönder
Barbe-Rouge
BARBE-ROUGE
(Kara Korsan'ın Oğlu)1959 yılında yazar Jean-Michel Charlier ve çizer Victor Hubinon'un işbirliğiyle ünlü Fransız çizgiroman dergisi Pilote için yaratılan Barbe-Rouge, yedi denizde korsanlık yapan bir grubun maceralarla dolu serüvenlerini içermektedir.

Barbe-Rouge yani Kızıl Sakal Barbe, emrindeki önceleri acemi olan korsan grubuyla silahlı çatışmaların yoğun olduğu atmosferlerde ve fırtınalı denizlerde rota tutan gemisinde hayatını geçirmektedir. Barut kokuları, patlayan toplar, uçuşan gülleler, kılıç şakırtıları, defineler, ganimetlerle bezeli dekorlarda cesaretli ve mert erkeklerin karelerini doldurduğu bir macera çizgiromanı olan Barbe-Rouge, uzun yıllar boyunca Pilote dergisi sayfalarından okuyucuyla buluşmuştur. Genç denizci Erik ve komutasında çalıştığı Kızıl Sakal Barbe'ın iyi örgülenmiş öyküleri ve başarılı karakterizasyonuyla dikkat çekmiştir. Daha önce Buck Danny adlı pilot kahraman için birlikte çalışan Hubinon-Charlier ikilisinin mükemmel uyumuyla başlık, kısa sürede popüler çizgiromanlardan biri haline gelmiştir. Detaylı ve belgesellik dozu yüksek uzun araştırmalara dayalı çizgisiyle Hubinon ile yazdığı senaryonun hakkını veren, Avrupa'nın en iyi macera çizgiromanı yazarı Charlier'in, serinin tutmasındaki katkısı unutulmazdır. Ancak çizerin 1979'daki beklenmedik ölümü üzerine başlığa Jijé, Christian Gaty ve Pellerin gibi ressamların katkı sağlama şansı da doğmuştur. Haftalık dergide tamamlanan maceraları sonradan albümleştirilmiştir. 1961-1965 yılları arasında Dargaud Pilote, 1967-1974, 1981 ve 1994-1997'de Dargaud, 1979-1980 arası Fleurus, 1982-1987 arası Novedi Hachette ve 1991-1992'de Alpen yayınevlerinden çıkan Barbe-Rouge albümleri çok iyi satış imkanları bulmuştur.

Tercüman Çocuk okuyucularının Ekim 1980 tarihinde tanışma imkanı buldukları Barbe-Rouge, burada 'Kara Korsan'ın Hazineleri' adıyla boy göstermiştir. Kara Korsan'ın Oğlu başlıklı ikinci Tercüman Çocuk macerası ise Aralık 1980'de çıkan 192. sayıda yayınlanmıştır. Onu iki yıl sonra, 1982'de Milliyet Çocuk sayfalarında Rik Denizler Aslanı başlıklı macerası izlemiştir.
Tercüman Çocuk'un 5 Aralık 1980 tarihli 49. sayısında Karaibler Şeytanı başlığıyla yayınlanan bir Barbe-Rouge sayfası.
__________________


Kendisini başkalarının kurtarmasını bekleyen kişiler yalnızca kölelerdir.

bakunin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla