Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26.Ağustos.2021, 03:20   #2
Mister No:02
Yeni Üye

Mister No:02 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
Mister No:02 is on a distinguished road
Standart 45 Bin okuyucu...
Sayın Aslan Şükür kendisinin çizdiği yıllarda her fasikülün 45.000 sattığını söylüyor...

1975 nüfus sayımında Türkiye 40 milyon, 1980 de ise 44 milyon. "Çalışma Bağımlılık Oranı " yani 0-14 ile 65-üstü yaş grubu çıkarıldığında geriye kalan 0,82 yani 1000 kişiden 820 si (36 milyon insan) aktif okuyucu ve biriktirebilme yetkinliğine sahip.

Kısaca ve yaklaşık olarak bin kişiden 1,5 kişisi ÇR okuyor bunu da her kitabı birden fazla kişinin okuduğunu; elden ele dolaşıma girdiğini düşünürsek ki benim tahminim bu sayı basım sayısının x10 kişi fazlası... Bu rakamı nerden çıkardım: henüz 14 yaşındayken Ceyhan Kızılay binasının yan tarafında sergen açıp yaklaşık 250-300 romanı öncelikli olarak kiralıyor ve eskiyenleri satıyordum...

Dolayısı ile YÜZDE BİRBUÇUKLUK bir hedef kitleden bahsediyoruz...

EK: 65 yaş üstü ÇR severler "biriktirebilme yetkinliğine sahip" sözünden alınmasın; ben örneğin pul koleksiyonumu daha bu sınıra 14 sene varken elden çıkarmayı düşünüyorum; benden sonra ilgilenen olmayacağı sebebiyle...

Kültür Bakanlığı aracılığı ile büyük bir yayınevinin ve/veya bir bankanın yayınevinin elinin altında bu iş kotarılabilir. Örneğin THY uçuşlarında ve uzun yol TCDD seyahetlerinde gazete ile beraber ÇR da dağıtılabilir.

Eğitim Bakanlığı aracılığı ile öncelikle ÇR'nın "hayal gücünü" geliştirdiği, kişide karakter oluşumunda olumlu yönde katkı sağladığı v.b gibi pekçok konu önce öğretmenlere aktarılır ve onların da çocukları ÇR okumaları yönünde teşvik etmeleri sağlanırsa hem ilkokul seviyesinde büyük bir kitle oluşturulabilir.

Son iki öneri için 2 sene sonra destek olabilirim...

Konu Mister No:02 tarafından (26.Ağustos.2021 Saat 03:27 ) değiştirilmiştir. Sebep: Ek
Mister No:02 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla