Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21.Mart.2009, 19:55   #1
bakunin
Administrator
 
bakunin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Mart.2009
Bulunduğu yer: NeverLand
Mesajlar: 6,266
•Rep Puanı : 1218531
•Rep Seviyesi :
bakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond repute
bakunin - MSN üzerinden mesaj gönder
Kızılmaske (The Phantom)
KIZILMASKE
(The Phantom)Mandrake'nin başarısının ardından Lee Falk, King Features Syndicate için bir macera bantı daha hazırlamıştır: The Phantom. Başlık 17 Şubat 1936'da ilk olarak günlük bant halinde daha sonra, 1939'da da renkli Pazar sayfalarında görünmüştür. Bant başlangıçta Ray Moore tarafından çizilmiştir. Ancak Moore, 1942'de önemli bir trafik kazası geçirdiği için çizimleri yavaş yavaş asistanı Wilson McCoy devralmıştır. 1947'den 1961'e kadar McCoy, The Phantom çizimlerinin gerçekleşmesini sağlamıştır. Onun bu tarihteki ölümünden sonra ise birkaç aylığına Bill Lignante'nin eline geçen seriyi, Sy Barry 1961'de devralmış ve uzun yıllar boyunca sürdürmüştür.Kızılmaske macerasına yer veren 1001 Roman Özel Sayılarından biri.

Kzılmaskelik babadan oğula geçen bir misyon görevi gibidir. Efsane, 1536 yılında korsanların ele geçirdiği bir ticaret gemisinden sağ kurtulan bir tek kişinin arkadaşlarından birinin kurumuş kafatası üzerine 'intikam yemini' etmesiyle başlamıştır. Civardaki pigmelerin de dostluğunu gören bu kişi, ilk Phantom'dur. Ve önce ölen arkadaşlarının intikamını korsanlardan almış ve ardından gelen oğluna kutsal görevi tevdi ederek ölmüştür. Kzılmaske'nin ölümsüz olduğuna dair rivayetlerde aslında bu devir teslimlerin gizli kalmasından kaynaklanmaktadır. Esrarengiz ve başını tamamen örten maskeli bir adalet figürü olarak Phantom, uzun bir suçla savaş geleneğini devam ettirmektedir XVI. yüzyılda başlayan ve babadan oğula geçen bir savaştır bu. Bu sayade Phantom sadece bir adam olmaktan çıkıp bir efsane, yürüyen bir hayalet olarak bilinmeye başlamıştir. Ölümsüz ve yaralanmaz olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca tüm efsanevi kişiler gibi onun da bir sembolü vardır: Kurukafa.1951 tarihli 1001 Özel'den bir Kızılmaske sayısı.

Öyle ki ondan bahsedildiğini duymak bile en azılı caninin kalbine korku saplayıp, kanını dondurur. Suça karşı yaptığı savaşta Phantom, Guran'dan yardım görür. Guran, korkulan Bandor pigmelerinin lideridir. Sadık gri kurdu 'Kurt' ve atı 'Devil (Şeytan)'da ona maceralarında eşlik etmektedir. Fakat Phantom efsanelerin aksine ölümsüz bir ruh değil insandır ve vaktinin büyük kısmını nişanlısı gazeteci Diana Palmer'in yanında geçirmektedir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra çizilen maceralarda Phantom operasyon üssü diyebileceğimiz Kafatası Mağarasını Hindistan'ın Bengal bölgesinden başka bir yere, yarı Asya - yarı Afrikalı efsanevi minik bir ülkeye kaydırmıştır. O aynı zamanda idealleştirilmiş bir Amerikalı'dır da. Kit Walker adı altında yaşayan Phantom, ilk bölümlerinde bir İngiliz asilzadesiydi ve Sir Christopher Standish'in 20. kuşak torunu olarak biliniyordu.1939 yılına ait 1001 Roman'ın 108. sayısında basılan Kızılmaske'nin ortaya çıkış öyküsü.

Atalarından birinin kurduğu Jungle Patrol/Orman Devriyesi adındaki koca bir organizasyon onun kontrolünde ve onun amaçları doğrultusunda çalışmaktadır. Birincil amacı da ormanda güvenliği ve huzuru sağlamaktır. Mit ve efsane arasıyla ustaca oynayan Lee Falk, Phantom'u normal bir macera hikayesi seviyesinden fabl ve parable (ibret dersi veren kıssa) tarzına taşımıştır.1951 yılına ait Haftalık Albüm, Tay Yayınlarının 1987 serisi ve aynı yayınevinden 1973'de çıkan ilk cildi.

Başlangıcından beri Phantom, en beğenilen ilk beş-altı 'macera çizgiromanı'ndan biri olmuştur. Özellikle Atlas Okyanusunun doğu yakasında çok popülerdir. Aşağı yukarı 60 ülke diline çevrilmekte ve okunmaktadır. ABD ve pek çok ülkede sayısız taklideri üretilmiştir. Bunlara ilaveten bir de seri halde Lee Falk'ın yazdığı Evon Yayınlan tarafindan çıkan romanları yayımlanmıştır. King Features Syndicate'in çalıştiğı gazeteler arasındaki büyük başarısına rağmen Phantom tiplemesi çizgiroman dergileri alanında daha az başarılıdır genelde göze çarpan bir özelliği olmayan sıradan görünüşlü seviyesinde kalmıştir.

1939-1949 arası ilk altı macerası David McKay Yayınlarının Features Book serisinden çıkmıştır. Bunlar sadece Phantom bantlarının yeniden basımından ibarettir ve tiplemenin ikinci serisi yeni malzemelerle hazırlanmış olsa bile öyküler ve çizimlerin estetiği, özlenen düzeyde değildir. Bu ikinci seri, arasında Harvey Hits ve Harvey Comics Hits'de yer alan bir düzineden az öyküden alıntılanmıştır. Amerika' da basılan son Phantom çizgiroman dergi serilerinden biri 1962 Kasım ayında yayına başlamıştır. Bu seride Gold Key Comics tamamen bırakmadan önce 17 sayı çıkarmıştır. Karakterinin çizgiroman piyasasında prestij kaybetmesini görmek istemeyen King Features Syndicate Eylül 1966'da 18. sayıdan başlayarak seriyi tekrar basmaya başladı. Ve King Features Syndicate versiyonu çizgiroman dergilerinin en iyileri olarak kabul edilse de (seride Wallace Wood, Jeff Jones ve Al Williamson çizimlerinin arasında birçok sayıda dolgu malzemesi olarak Flash Gordon öyküsü de basılmıştır) Aralık 1967'de çıkan 28. sayı ile kampanya teslim olmuş ve sona erdirilmiştir. Şubat 1969'da ise, Charlton Comics çizgiroman haklarını King Features'den satın almış ve Phantom serisinin yayını devam etmiştir. Charlton serisi, Steve Ditko ve Jim Aparo gibi sanatçıların malzemelerini kullandığı halde herkes mutlu değildir. Sonradan "Lee Falk, 'Kreasyonunu nasıl böyle kötü kullandığımız konusunda şikayet ediyordu,'" diye bekrtmiştir serinin editörü George Wildman. Charlton Comics bu yüzden 1974 yılından itibaren İtalya ve İspanya'da yayın hakları alınarak çizilen bazı Phantom maceralarının çevirilerini yayınlamaya karar vermiştir. Bu arada İsveç de dahil olmak üzere bazı ülkede King Features'den izin alarak pek çok Phantom macerası üretilmiştir. Mesela İsveç'te hazırlanan Phantom maceralarının çizimlerinin bir kısmını uzun yıllar boyuncaTürk ressam Özcan Eralp yapmıştır.

Ülkemizde The Phantom başlığı ilk kez 1934'de Afacan dergisinde Kızıl Maske başlığıyla yer almış, 1939 yılında yayınlanmaya başlayan 1001 Roman dergisinde Kızıl Maske; aynı yıl çıkan Yeni Maceralar Dünyası adlı dergide Kızıl Gölge'nin Maceraları adıyla ve Mart 1940'da çıkan 1001 Roman Özel sayı serisinde de yine Kızıl Maske adlarıyla görülmüştür. 1941'de Mustafa Kızıltan tarafından yayınlanan Bay Tekin başlıklı dergideyse yine Kızıl Gölge adıyla maceralar yaşamıştır. Bu tarihten sonra Tahsin Demiray'ın sahibi olduğu dergilerinde yayınlanan çizgiromanlardan biri olarak kalan başlık, ilk kez 1940'ların ortasında kendi adını taşıyan bağımsız ve yatay bir formatta Türk okuruna sunulmuş ve bununla beraber Kızılmaske'nin Türkçe koleksiyonu da iyice genişlemeye başlamıştır.2002'de Milliyet Gazetesinin tek nüshalık ilavesi Kızılmaske sayısı.


1948'de Hamid Şendur'un çıkardığı Kara Maske adlı haftalık dergide; 1950'lerin başında Kemal Özcan Kitabevi tarafından yayınlanan 1001 Macera ve 1001 Özel sayılarında, 1952 yılında Faruk Rıza Güloğul'un yayınladığı Acar adlı haftalık dergide Kızılmaske başlıkları altında maceraları yayınlanmış, 1952'den sonra bazı Haftalık Albüm ve yine aynı yıl okuyucuyla buluşan bazı 1001 Özel sayılarında da gözükmüştür. 1955 yılında Türkiye'de ilk kez Tan Gazetesi sayfalarından bant formatında okuyucuya ulaşan başlık, sonraki yıllarda yeniden dergilerde maceralar yaşamıştır. Bu dönemlerde, 1956'da Nebioğlu Yayınevi tarafindan basılan Arkadaş'da Kızıl Maske başlığıyla; 1001 Macera dergisinde Hulusi Saroz imzalı yerli üretim bir Kızılmaske öyküsü de kaleme alınarak tefrika edilmiş, 1960'ların başında ise Pazar dergisinde yine Kızıl Maske adıyla boy göstermiştir. Bunları 1965' de Bilge Şakrak'ın çıkardığı Red Kit dergisinde; 1968'de ise Güneş adlı haftalık dergide tefrikaları ve 1990'ların ortasında da Meydan Gazetesinde günlük bantlarıyla boy göstermiştir.Tay Yayınlarından 'Büyük Albüm' ile 1993 ve 1992'deki 'Süper Albüm' serileri.


Kzılmaske'nin ülkemizdeki en uzun ömürlü serisi ise, 13 Ağustos 1973 tarihinde haftalık dergi olarak Tay Yayınları'nın çıkardığı olmuş, seri daha sonradan on beş günlük ve aylık periyotlarla ciltli formatta yayınını 1983'e değin sürdürmüştür. 1984'de haftalık fasikül ve 1988 yılında da on beş günde birlik periyotta yeniden Tay'ın gündemine gelen Kızılmaske, bu serilerin yayınından sonra Ecem Yayınları Ltd.Şti. adı altında faaliyetlerine devam etmiş ve başlığı 1993 yılında sadece 6 sayılık da olsa Yeni Kızılmaske adıyla okuruna tekrar ulaştırmıştır. Bu arada hemen bütün Tay serilerinin aideleri sonradan 'süper albüm' ve 'büyük albüm' şeklinde ciltlenerek piyasaya yeniden sürülmüştür.
__________________


Kendisini başkalarının kurtarmasını bekleyen kişiler yalnızca kölelerdir.

bakunin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla