Bahadır Burhan Yayınevi Sayı 01 - Harzem Esrarı

12 Şub 2010
15,006
543,642

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Yücel Köksal'ı hatırlama ve hatırlatma planlarının tekrar anımsanması dileklerimle.
Çizgi romanda paralel evren Haluk abimize de selam ve sevgiler. :)

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Çok güzel bir tiyatro izledim bugün.. Daha doğrusu bu gece..
Devlet Tiyatrolarının bir oyunu..
Adı "Son Tango"..
Cunta döneminde Arjantin'de bir tango kulübü bizdeki deyimi ile pavyon ve etrafında gelişen direniş öyküsü..
Ne kadar direnirse dirensin sınıfsal yapıyı kırması mümkün olmuyor insanların..
Acı, işkence ve tango..
Ölümüne içip, kendini satarak var olmaya çalışan kadınların öyküsünü..
Ve asıl hain ve aşağılık işbirlikçilerin öyküsü..
Nereden nereye..
Burada yapılan işin dünyada bir benzeri var mı bilmiyorum..
Ama buradaki onurlu ve güzel insanlara çok teşekkür ediyorum..
Özellikle Haluk Abi başta olmak üzere..
Saygılarımla..

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,681
Bu kadarı da olmaz artık.
Hepimiz iyi kötü 45-50'yi geçmiş adamlarız.
(Bayanlar 40'ı geçmez. Kuraldır.)
Doktordan sağlam raporu almayanların
bunları görmemesi gerek.
Yazıktır, günahtır, vebali vardır.
...
Şaka bir yana,
Çizgiromanın altın yılları
70'lere kadarmış sanki,
Kağıt zamları, temin zorluğu,
Dağıtım şirketlerinin kaprisi,
2000'e kadar bitirdi.
Şimdi gümüş yılları yaşıyoruz galiba.
Ama altın yılların meyveleri
Bugün bile ağzımızı tadlandırıyor.
...
Teşekkür yetersiz biliyorum, ama
Gönül kayığına bindirip gönderiyorum.

Son düzenleme:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
...Çizgi romanda paralel evren Haluk abimize de selam ve sevgiler. :)

"...Çizgi romanda paralel evren olan Haluk abimiz..."

Sayın "Bakunin"in yukarıdaki tanımlamasının üstüne ne söylense az gelir.
Teşekkürler Sayın "Profesör"; teşekkürler...
Saygılarımı iletiyorum.

bayrakzaf.gif

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,162
Yedi budun yiğidi Bahadır; en sevdiğim çizgi romandır. Bu serinin tamamı büyük boy 78 fasiküldür. Bunların 61 fasikülü Bahadır, 62 ve sonrakilerse 'Bahadır Magazin" adıyla çıkmış ve müteakiben ilk 61 fasikül 14 Bahadır cildi içinde, 62 ve sonraki fasiküller ise "Magazin Albümü" adıyla dört cilt içinde toplanmıştır. 70'li yıllardaysa küçük boy 48 fasikül çıkmış ve bunlarda 12 cilt içinde toplanmıştır.

Ağabey; anlaşılan, sayenizde bu takıma eksiksiz sahip olacağım. Sonsuz şükran ve saygılarımı sunarım.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,875
Her şey alt üst oldu.
Çizgi Diyarı, çizgi roman müzesi oldu.
Daha başka yazacak kelime yok.
Teşekkür ederim abi,iyiki varsın.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Yücel Köksal'ı hatırlama ve hatırlatma planlarının tekrar anımsanması dileklerimle.

Hızır Bey'in yazar çizeri Talat Güreli üstad ile tanışma ve yakınlaşmamıza vesile olan Polonezköy kahvaltısında sevgili bakunin ve tsubasa ile birlikte büyük usta Yücel Köksal ile 1 saatten fazla ayaküstü sohbet etmiş ve inanılmaz keyif almıştık. Çok sıcakkanlı ve konuşkan olarak izlenim edindiğim ustadan çoğu aklımda kalan anılarını ağzı açık dinlemiştim.
Ne yazık ki piknik vesilesi olduğu için kağıt ve kalemsizlikten üstadın iletişim bilgilerini not etme imkanım olamadı.
Talat Güreli üstadımız ile çok yakın münasebetimizin hala devam etmekte olduğu malum ve bir çok yemeğimizi onurlandırmaya devam ediyor.

Yücel Köksal, sayısız çizgi romanımızın kapağını çizmiş olan ve hayranlığımızı haklı olarak kazanmış bir büyüğümüz. Bay_x dostumuz dahil en çok sevdiğimiz Bahadır gibi bir çizgi romanın da çizeri.

Sohbetinden hepimizin feyiz almamız için, yemeklerimize onur vermesi için davet etmeyi planladığımız yaşayan çınarlarımızdan.

Sevgili bakunin ile son İstanbul seyahatimizde Flanör'de Servet bey ve Fuat Aktüre'ye Yücel Köksal'ın telefon veya adresini sormuştuk bu amaçla. Kaptan bu olayı hatırlatıyor.

Yücel Köksal'ın atölyesi Flanör'e yakın bir sokaktaymış.

İstanbul'da, özellikle Kadıköy'e yakın olan dostlarımızın bu konuda yardımı olur ve ona ulaşırsak, Bahadır'ın her şeyini ustaya bizzat sorarız:) sevgili bay_x dostum.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
Yedi budun yiğidi Bahadır; en sevdiğim çizgi romandır. Bu serinin tamamı büyük boy 78 fasiküldür. Bunların 61 fasikülü Bahadır, 62 ve sonrakilerse 'Bahadır Magazin" adıyla çıkmış ve müteakiben ilk 61 fasikül 14 Bahadır cildi içinde, 62 ve sonraki fasiküller ise "Magazin Albümü" adıyla dört cilt içinde toplanmıştır. 70'li yıllardaysa küçük boy 48 fasikül çıkmış ve bunlarda 12 cilt içinde toplanmıştır.

Ağabey; anlaşılan, sayenizde bu takıma eksiksiz sahip olacağım. Sonsuz şükran ve saygılarımı sunarım.

"Bu serinin tamamı büyük boy 78 fasiküldür. Bunların 61 fasikülü Bahadır, 62 ve sonrakilerse 'Bahadır Magazin" adıyla çıkmış ve müteakiben ilk 61 fasikül 14 Bahadır cildi içinde, 62 ve sonraki fasiküller ise "Magazin Albümü" adıyla dört cilt içinde toplanmıştır. 70'li yıllardaysa küçük boy 48 fasikül çıkmış ve bunlarda 12 cilt içinde toplanmıştır."

Oymak Başı
(Kabile toplantısı deri tutanaklarından)

İşte o gün böyle konuşuyordu :61:sevgili kabilenin yorgun savaşçıları :eek: bense hiçbir şey anlamadan :( çıkışta eve giderken :rolleyes: satın alacağım kamyonumun hayalindeydim :70: ama hiç çaktırmadım tabii :D

Sağol, Haluk abi :)

Kutsal Çayırlar bizimdir, Büyük Reis :d

j62b7q.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,482
Gerçekten enfes anlatımlar eşliğinde enfes çizgi romanlara kavuşmak büyüleyici oluyor.

Teşekkürler.

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,972
Kırşehirli
Değerli Profosör Karunun hazinesini sunmuş. İlk sayı Bahadır Mecmuası bir ayrı tat bir ayrı enfeslikti.

Özellikle kapak çizimlerindeki kendisine özgülülüğün şimdilerde de korunuyor olup, dijital ortamda da olsa elimizde olması, tarif edilmez bir kırk küsür yıllık duygudur.

Çizdiyarımızda Bahadır'ın diğer baskı kapak çizimleri var. Bir emek ve çabadırlar. Saygı ve hoşnutluk belirtiriz. Ama kapaktaki Bahadır'ları, eski Bahadırı bilip, okuyanlara hazmettirmek, çok zor. Bu Bahadırları, Bahadıra benzetemediğim gibi laf aramızda hiç, hoşlanmadım da. Ama kapak altı içeriği Bahadır macerası içermekle, yine bir hazineydiler.

Bu nedenle Sevgili Haluk Karunun hazinelerini aralamış gibi bir yansımayı içimize düşürmektedir. Bu özlemim, sırf Karaoğlanın birinci seri kapak resimleri içinde geçerlidirler.

Diğer tekrarların kapak resimleri, alışık olduğum bir çizim standardı içermediğinden ve yine onları o dönemlerde görüp okumaktan kaynaklı gençlik anı duyguları taşır olmadığımdan ötürü o kapaklara ısınamamaktayım. Ama Karaoğlan sevgi ve hayranlık hüccetim, diğer Karoğlan yayın versiyonlarını da arşiv etmemin ısrarlılığına dayanılmaz bir tutku olmayı ortaya koymaktadır.

Önce Karaoğlan'ın tüm versiyon baskılarının, sonrada Akbulut Kaan Ve Bahadır serilerinin tamamlanması en şiddetli isteğimdir.

Teşekür ve sevgilerimle değerli çizgi roman duygudaşım.

Son düzenleme:

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,007
Sarıyer
1960 baskılı bu Bahadır serisinin bazı sayılarını zamanında okumuştum ama içinde yer alan ve Avrupa'da geçen diğer dolgu çizgi romanların Türk işi olup olmadığına hiç dikkat etmemiştim, zaten o yıllarda ancak "okuduğum çizgi roman adedine" dikkat edebilecek yaştaydım, kimin çizdiği umurum değildi. Şimdi bakıyorum "Aslan Yürekli Şövalye" Yalçın Saygı, "Kıralın Silahşörü" Kasım Koç tarafından çizilmiş ve yazılmış. Şayet kopya değillerse gerçekten o dönemin Türk yazar çizerlerinde sık rastlanmayacak düzeyde iyi senaryolarmış.

Teşekkürler, ağabey.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Değerli dostlarımız bu paylaşımın ne kadar önemli olduğunu anlatmışlar. Bana kalsa, nostaljik anlamı dışında bir değerlendirme yapamazdım.

Böyle paylaşımlar Hocamız için sıradan oldu artık.

Çok teşekkür ediyoruz. Var olun...

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
Muazzam bir çizgi roman arşivi. Daha önce hiç okumadığım, adını dahi duymadığım bir kahraman. Çok teşekkürler.