ARKADAŞ (Karaca Yayınevi) 1962 - Sayı 5

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Merhabalar Sevgili Dostlar,

Gözlerinizin bir 'Yıldırım Kaptan' öyküsü aradığını görür gibiyim.
Meraklanmayın, doğru yerdesiniz! :)
Yeni Yıldırım Kaptan öykümüz sanırım biraz gecikecek, bu yüzden değişik bir kulvarda koşayım dedim. Öyle ya, "Gerçek Çizgi Diyarlı" olabilmem için biraz da 'renk değiştirme' işlerine bulaşmam lazım...
Nedir o? diyecek olursanız: Hani şu kırmızıları maviye dönüştürme eylemi var ya? Bakayım bu konuda da başarılı olabilecek miyim?
Forumun listelerinde gezinirken Karaca Yayınlarının 'Arkadaş' dergisi listesindeki kırmızıları gördüm ve bir girişimde bulundum.

Bu girişten sonra lafı fazla uzatmayayım. Karşınızda 5. sayı...

Arkadas-1962-05.jpg

Teknik problemlere gelince; ciltlenmiş bir eserden çalışıldığı için, kitabı tarama camına yatırmak ve sabitlemek biraz zor oldu. Kimi ufak tefek tarama hataları bu yüzdendir. Tabi bir de ciltlenmiş kitapların kenar marjları epey sorun oluyor. Cilt işlemi sırasında matbaa bıçağıyla yapılan kesim işlemi kimi yerlerde resim bulunan alanları da buduyor. Ben bu bölümleri mümkün olduğunca aslına uygun restore etmeye çalıştım ancak bir yere kadar...
Son olarak, ilk sayfadaki boş bölüm, maalesef hediye kuponu kesildiğinden dolayı oluşmuş. Eh, daha iyi bir tarama gelene kadar bu idare eder sanırım.

Hepinize iyi okumalar, sevgiler...

MEDIAFIRE Linkleri:​

Son düzenleme:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Tam bir ara taşı diye tabir ettiğimiz yerden geldi sayı. :)

Ya da şöyle deriz bu tür durumlarda: "Bir çürük diş gibi sırıtıyordu."

Sahiden ilk 23 sayıda tek eksik bu sayı idi.

Bu arada tarama hiç kötü değil. Sayının ciltten tarandığı düşünülürse bence mükemmel.

Teşekkürler, sevgili hggurak üstadım.

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,491
23 ncü sayıya kadar tamamlandı demektir. Teşekkürler harika bir paylaşım oldu bu. 23 e kadar ne çıkarsa derlemelerde bana ait.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Çizgi Diyarı inanılmaz bir harikalar diyarı gerçekten.
Arkadaş dergileri bölümünde 3 adet sıralı liste yapmışım ve paylaşımlarda bulunmuşum
Ama bu listeye hiç bakmamışım,
Bu listenin sevgili Bay_x dostum tarafından tamamlandığı aklımda kalmış veya ben öyle bilmişim
Sevgili hggurak dostumuzun paylaşımı vesilesiyle aaa! listede kırmızı var mıymış diye baktım ki, sürüyle:)

Çizgi Diyarı derya deniz çizgi roman dolu, elimizin altındaki eksikleri göremiyoruz, farkına varamıyoruz böyle vesileler olmazsa

Ama işte hggurak gibi dostlar sayesinde farkına varmakla kalmıyor, çok nadir bir seriye değerli bir taş döşendiğine tanık oluyoruz

Emeklerin ve paylaşımın için teşekkür az gelse de, elden başka şey gelmiyor:)

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Çizgi Diyarı inanılmaz bir harikalar diyarı gerçekten.
Arkadaş dergileri bölümünde 3 adet sıralı liste yapmışım ve paylaşımlarda bulunmuşum
Ama bu listeye hiç bakmamışım,
Bu listenin sevgili Bay_x dostum tarafından tamamlandığı aklımda kalmış veya ben öyle bilmişim
Sevgili hggurak dostumuzun paylaşımı vesilesiyle aaa! listede kırmızı var mıymış diye baktım ki, sürüyle:)

Çizgi Diyarı derya deniz çizgi roman dolu, elimizin altındaki eksikleri göremiyoruz, farkına varamıyoruz böyle vesileler olmazsa

Ama işte hggurak gibi dostlar sayesinde farkına varmakla kalmıyor, çok nadir bir seriye değerli bir taş döşendiğine tanık oluyoruz

Emeklerin ve paylaşımın için teşekkür az gelse de, elden başka şey gelmiyor:)
Gerçekten de çizgidiyarı diyar gibi o kadar yayın var ki neresinden başlarsın ne zaman biter.İmkan yok ömür yetmez bunlara şu açık bir gerçek bu diyar başka bir diyar ve derya gibi taşıyor.Hggurak gibi dostlar ise sağolsun deryayı okyanus yapıyor.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Giriş cümlelerinde anlatılan şaşkınlığı aynen yaşadım. Yıldırım kaptan nerede sahi? :)
Teşekkürler üstadım, ellerinize sağlık.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,880
Eksiklerin böyle tamamlanması gayet güzel.
Çizgi roman dostluğu bu olsa gerek.
Eline sağlık değerli dostum.
Paylaşım ve emeklerin için teşekkür ederim.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Valla ne yalan söyleyeyim,
Yıldırım Kaptan sözü de
geçiyordu sunumda ve ben
başlıktaki "Arkadaş" ibaresine
rağmen bir Yıldırım Kaptan
hikayesi okuyacağımı düşünüyordum
konuyu okumaya başladığım ilk satırlara
kadar (Pavlov'un hakkı Pavlov'a yani :rolleyes:)
Muhteşem tarama ve düzenleme için teşekkürler,
sağ ol var ol üstadım, sizi izlemek bir zevk...

.

Son düzenleme:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
kkmJor.jpg

İlk sayfadaki kesik bölümü yamayayım dedim. Maksat, hasarsız bir nüshadan yapılan tarama gelene kadar göz yanılsaması yoluyla da olsa, kapağı onarmak...

Yapı Kredi baskısı Tenten'den tarama yapılıp, Karacan baskısı Tenten "hazır taramasından" balon yazıları alınıp, Hggurak taraması Arkadaş'a yamandı... Temiz bir baskıdan yola çıkınca Hggurak'ın HAM taraması üzerine çalışmak yerine Dengelenmiş sürüme yama yapmak kolayıma geldi doğrusu.. :) Meraklısı, yukarıdaki resmi sağ fare ile tıklayıp diskine kaydettikten sonra, CBR dosyasına ekleyebilir...

Bu vesileyle Arkadaş'ın ara taşı için Hggurak'a çok çok teşekkür ediyorum..

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Yapı Kredi baskısı Tenten'den tarama yapılıp, Karacan baskısı Tenten "hazır taramasından" balon yazıları alınıp, Hggurak taraması Arkadaş'a yamandı...

Wow!
"El elden üstündür" diye boşuna dememişler... :)
Yapı Kredi Tenten'lerin tüm serisi elimde olduğu halde, böyle bir hamle nedense benim aklıma gelmedi...
Aklına, emeğine sağlık Sevgili abartman...

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Estağfurullah, siz okullu, biz alaylı...
Karacan baskısı Tenten elimizde olmasaydı, Yapı Kredi'nin Tenten'ini kullanmak mümkün olmazdı. Yani biraz da arşivin faydası oluyor bu işlerde... Diyar da arşiv konusunda derya-deniz.. :)

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Estağfurullah, siz okullu, biz alaylı...
Karacan baskısı Tenten elimizde olmasaydı, Yapı Kredi'nin Tenten'ini kullanmak mümkün olmazdı. Yani biraz da arşivin faydası oluyor bu işlerde... Diyar da arşiv konusunda derya-deniz.. :)

Bir estağfurullah da benden...
Keşke şu ülkedeki tüm okullular siz ve bu sitedeki diğer alaylı dostlar kadar 'alaylı' olabilseler...