1001 Roman 2. Seri - Sayı 25 (14 Ekim 1946)

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,748
İstanbul
Önceki düzenlemelerin de çok tatmin edici olduğunu söyleyemem ama bu epeyce kötü oldu. Derginin bu sayısının oldukça kötü kondüsyonu, benim sınırlı yeteneklerimle birleşince ancak bu kadar oldu. Hiç olmamasındansa en azından bu olsun dedim. Daha yetenekli dostlar ham taramadan belki daha iyi netice alabilirler ama ham tarama da sayının kötü kondüsyonu nedeniyle çok iyi değil. Seride bir iki sayının daha kondüsyonu bu kadar kötü, diğerleri çok daha iyi durumda.

1001RMN3Seri-025-01-hgre834uy_zpsab55654f.jpg
1001RMN3Seri-025-02-hgre834uy_zps6278bc7c.jpg

1001RMN3Seri-025-03-hgre834uy_zps1dd570e4.jpg

Son düzenleme:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,086
Kastamonu
İyi niyetli çabanız yeter. Kimse 60 küsur yıllık bir dergi taramasının ufak tefek eksiklerini görmez zaten. Elinize, gözünüze, yüreğinize sağlık.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
67 yıllık bulunamayacak dergiyi ara bul,
bir dünya para öde, al.
Yılların dergide bıraktığı yorgunluğu gidermek için saatlerini ver, uğraş.
Basıldığı yılların teknolojik imkansızlıklarını gidermek için emek harca
ve ardından paylaşıma aç.

Sayın "direnc11" kardeşim
bir anlamda emeğini paylaşıma açarken,
istediği mükemmelliğe ulaşamamanın üzüntüsünü yaşıyor ve yansıtıyor.
Bu da yetmiyor, mütavazilik örneği gösteriyor ve "sınırlı yeteneklilik"ten bahsediyor.
İşte gönül; bu gönül!
Allah'ım herkese nasip etsin diyeceğim ama,
etmiyor işte!
Farklılık da bu noktada ortaya çıkıyor.

Paylaşım bir yana,
gönlünüz ve dostluğunuz için teşekkür ediyorum.
Saygılarımla...

bayrakzaf.gif

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,734
Ellili yılların sonları, altmışlı yıllara ait Teksas, Tommiks, Kinova, Tim, Teks'lerin kötü baskılarına rağmen Samim Utkun kapakları ve benim çizgi romana gözüm açtığım yıllar olması nedeniyle ayrı, apayrı değer sahip benim için. Bunlara gerçekten çok az rastlanıyor şimdilerde.

Oysa o zamanlar en ücra ilçelerde bile ekmek, peynir gibi satılıyorlardı ve tirajları da şimdiki Lal veya Maceraperestlerin rüyalarında görmeyi arzu ettiklerinden fazlaydı. Buna rağmen günümüze intikal eden nüshaları inanılmaz derecede az.

Benim kuşağımdan önce yayınlanan bu kitaplar ise daha fazla bulunabiliyor.
Üstelik yayınlandıkları tarihe göre Teksas Tommikse göre daha pahalı oldukları halde.

Neden?

Bu kitapların yayınlandığı tarihte pahalı oldukları için bunlara para ödeyenler bu kitapları ciltlediler ve özenle sakladılar, ikinci ele düşürmediler. Bunlar sinema önlerinde satılması ve değiş tokuşa konu edilmedi. Değerli eşya gibi saklandı.

Benim kuşağımda ise Teksas Tommiks dönemi yaşandı, öcü görüldüler, engizisyon çağı yaşandı, sobalara yakıt oldu. Çok sayıda basılıp satılmalarına rağmen yapılan kıyımdan kurtulabileni çok az oldu.

Sevgili direnc11 'in paylaştığı bu kitapların kıyımı hiç olmadı. Olmadı ama hep saklandığı ve elden çıkarılmadığı için toplum önüne de çıkarılmadığı için çizgi roman dünyasında efsane haline geldi.

Ta ki, Çizgi Diyarı sahneye çıkana kadar.

Çizgi Diyarıyla birlikte efsaneler kankamız oldu, her gün soframızda görmekten kanıksar olduk. Yanıbaşımızda efsaneler resmi geçidi yapılıyor, ama bizler görmezden geliyoruz.

........ ( Bu bölümü ( otokontrol veya sansür: her neyse ) kendim yazıyor ve siliyorum...

Teşekkür ediyorum sevgili dostum. Emeklerin, yüreğin büyük. Çizgi roman sevgin ve paylaşma azmin, heyecanın hep diri kalsın.

unsal

Kıdemli Üye
15 Tem 2009
185
128
Bizlerin dergiyi paylasima sunma seklini begenmemizden ziyade asil olan 70 yillik dergileri bizlerle paylasmis olman ve bizleri arsivine ortak etmis olman onemli. Biz bunlari aramak icin hayatimiz boyunca ugrassak eminimki bir sayisini bile elde edemeyiz. Cok ama cok tesekkurler.